Morning Star – Pattern

Morning Star je velmi populární reverzní pattern. Opět doporučujeme obchodovat na důležitých SR zónách z vyššího časového rámce (timeframe).

morning-star-pattern-svicky

Star je svíčka, která má velmi malé tělo. Obvykle se nachází na vrcholu nebo dně trendu, jde o reverzní pattern. Občas se objevuje i v downtrendu a nazývá se dešťová kapka (rain drop). V případě, že je tělo tak malé, že ho svíčkový graf vykreslí pouze jako tenkou čárku, mluvíme o doji star.

Vzor:
– 3 svíčky
– reverse
– bullish

První svíčka naznačuje silný prodej, čemuž nasvědčuje i samotný downtrend. Druhá svíčka otevírá níže, přesto uzavře jako bílá / zelená, to znamená, že prodejci ztrácejí svou sílu. Třetí svíčka otevírá nad uzavřením předchozího dne a vysílá jasný signál. Barva hvězdy není důležitá.

Faktory úspěšnosti #

Faktory zvyšující pravděpodobnost, že Morning Star bude velmi důležitý reverzní pattern:
1. Pokud se mezera (gap) vytvoří mezi těly první a druhé svíčky, stejně jako mezi těly druhé a třetí svíčky.
2. Pokud třetí svíčka uzavře hluboko do těla první svíčky.
3. Pokud je volume na třetí svíčce větší než na první.

Pozn .: Mezery (gaps) jsou velmi vzácné a proto se častěji setkáváme s patterny, které je nemají, to však neznamená, že je vzor nesprávný nebo neplatný. Obecně platí, že technická analýza by se měla přizpůsobit aktivu, které sleduje. Proto si ukážeme dvojitou Morning Star.

morning-star-pattern-graf

Japonská vsuvka: Celý název pro Morning Star je “the three-river morning star”, na první pohled referuje k 3 svíčkám, avšak není tomu tak. Nobunaka Oda byla vojenská postava, která dostala za úkol získat rýžové území (rýže = znak bohatství). K dobytí tohoto území bylo třeba překročit 3 řeky, s nimiž mělo Nabunakaovo vojsko problém, avšak po přebrodění si šli po jasné vítězství.

Astrologická vsuvka: Morning Star je pojmenována po planetě Merkur, která se objeví těsně před úsvitem.

Slovník #

star – hvězda
morning – ráno
gap – mezera
three – 3
river – řeka

Doporučená literatura: #

Steve Nison – Japanese Candlestick Charting Techniques
Steve Nison – Beyond Candlestick
Steve Nison – The Candlestick Course
Thomas N. Bulkowski – Encyclopedia of Candlestick Charts