Co je Whitepaper

Whitepaper neboli „bílá kniha“. Whita paper je dokument, jehož úkolem je seznámit veřejnost s projektem a uvést příklady použití jeho produktu či služeb. Nejedná se přitom o záležitost tykající se pouze blockchainu či kryptoměn. 

Whitepaper kryptoměn #

Whitepaper je nezbytný k tomu, aby byl kryptoměnový startup považován za legitimní a profesionální. Zájemcům pomáhá pochopit, v čem se podnikání liší od konkurence. Nalezneme zde veškeré informace o kryptoměně, složitých operacích či technologickém problému. Obvykle zde nalezneme diagramy, statistické údaje a informace, aby přesvědčili  investory, kteří mají zájem o koupi kryptoměny.

Bitcoin whitepaper #

Whitepaper Satoshi Nakamota byl v říjnu 2008 zveřejněn pod názvem „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“ společně se zprávou: “ Pracoval jsem na novém systému elektronických peněz, který je plně peer-to-peer, bez důvěryhodné třetí strany.

Sotva dva měsíce po vydání této publikace byla vytvořena bitcoinová síť. Stalo se tak poté, co Satoshi 3. ledna 2009 vytěžil první (genesis) blok. Od té doby cena bitcoinu vzrostla o více než 70 000 000 %. Od svého prvního vydání byl whitepaper Bitcoinu přeložena do více než 30 jazyků po celém světě.

Seznam důležitých odkazů #

Oficiální Bitcoin whitepaper – bitcoin.org/bitcoin.pdf

Český překlad Bitcoin whitepaper Braiins – ke stažení ZDE

Oficiální Ethereum whitepaper – ethereum.org/en/whitepaper/

Související odkazy #