Co je Scalping

Scalping je obchodní metoda, ve které si chodíme pro zisky v řádech pipů; obchodujeme na minutovém TF nebo alternativních grafech. Potřebujeme na něj mít velmi dobrého brokera, který má rychlou exekuci a úzký spread.

Scalping je velmi náročný na psychiku. Jednak vyžaduje rychlé rozhodování a dalším rizikem je nutnost práce s adrenalinem, protože při rychlých pohybech na nižších časových pásmech to láká k obchodu každou chvíli. Osobně jsem si ověřil, že silou vůle není možné adrenalin zvládnout, protože je prostě silnější než já:) Jediné, co s ním můžeme dělat, je nezaujatě jej zkoumat – tak se můžeme naučit mnohému o nás samých a – neobchodovat.

Osobně obchoduji instrument GBPUSD mezi 8 a 9 hod. ráno, kdy otevírá frankfurtská a londýnská burza, protože v té době bývá libra velmi volatilní.

Dnes si představíme jednoduchou metodu pomocí 4 klouzavých průměrů: EMA10, 20, 30 a EMA100. EMA100 nám určuje hlavní trend. Vždy obchodujeme pouze do trendu. Pokud se někde mezi klouzavými průměry 10, 20 a 30 vytvoří Pin bar a následující svíčka ho potvrdí, je to signál pro vstup do pozice.

SL dáváme pod Pin bar a TP volíme v souladu s naší psychikou. Ideální by bylo mít RRR 1:2. Metodu samozřejmě můžeme vyšperkovat tím, že k ní přidáme SR zóny z vyšších časových pásem a obchodovat ji, když máme předpoklad rozjetí trendu. Nikomu nedoporučuji začít tuto metodu rovnou obchodovat. Přišel jsem k ní po několika letech obchodování a používám při ní diskreci. Občas se podívám i na Order Flow na futures (6B).

Další ukázky obchodů.

Poslední obchod bude ukázkou diskrece. Do obchodu jsem nevstoupil, ačkoliv signál pro vstup tam byl, protože:

  • celkově je trh v uptrendu, takže vyhledávám spíše longy
  • je to obchod proti longovému 123 Gapu
  • červená svíčka po pinu nebyla nijak signifikantní