Co je ICO – Initial Coin Offerings

Ekosystém podobný divokému západu na trhu ICO, ačkoliv se spojuje s finančním statusem quo, úspěšně znovu definoval myšlenku hodnoty. ICO již  v roce 2018 získaly přes 7 miliard dolarů, protože si mnoho lidí uvědomuje, že v blockchainu je obrovské nevyužité bohatství a investice do správného projektu jsou vzácnou příležitostí k obrovským výnosům. Rostoucí popularita ICO u retailových investorů v kombinaci s neomezenou odpovědností vedla některé společnosti k šílenství kvůli propagaci. Od odvážných a nebezpečných akcí až po spoustu trapných PR omylů, projekty byly schopné téměř všeho, aby přiměly investory k investování do jejich tokenů.

Co je to ICO  #

ICO  znamená  Initial Coin Offering . Je to relativně nový způsob, jak získat kapitál pro všechny druhy projektů souvisejících s blockchainem. ICO je často porovnáváno s IPO (Initial Public Offering). Toto srovnání je však docela klamné.  IPO se obvykle vztahují na zavedené podniky, které prodávají částečné vlastnické podíly ve své společnosti, aby získaly finanční prostředky. Naproti tomu ICO se používají hlavně jako mechanismus získávání finančních prostředků, který společnostem umožňuje získat prostředky na svůj projekt ve velmi raných fázích a investoři, kteří si kupují své tokeny, nenakupují ve společnosti žádné vlastnictví. Kromě toho jsou ICO většinou neregulované a neposkytují investorům žádná práva.

Obvykle jsou tokeny ICO vytvářeny na blockchainu Etherea podle  standardu tokenů  ERC-20, a proto se nazývají tokeny ERC-20. Spolu s programem Ethereum existují i ​​další platformy, které podporují vytváření a vydávání kryptoměn (např. Stellar, NEM, NEO a Waves). Naproti tomu některé společnosti, které již mají plně funkční blockchain, se často rozhodnou vydat své kryptoměny na vlastní platformě.

Příkladem může být token ERC-20. Společnosti umožňuje použití chytré smlouvy Etherea  k vytvoření a vydání vlastního tokenu. Protokol ERC-20 definuje soubor pravidel, která musí společnost dodržovat, aby vydala token na blockchainu Ethereum a inteligentní smlouvy zajišťují dodržování těchto pravidel důvěryhodným způsobem.

Jakmile mají zakladatelé startupů vytvořeny své tokeny, musí přesvědčit investory, aby podpořili jejich projekt účastí v jejich ICO. Toho je často dosaženo vypracováním dokumentu, který popisuje cíle společnosti a jaké toho, jak má nový ekosystém fungovat. Zakladatelé mohou tento dokument také spárovat s webovou stránkou, která poskytuje více informací o lidech zapojených do ICO a o tom, proč věří, že jejich projekt kryptoměny bude pravděpodobně úspěšný.

Historie #

Ve finančním světě ovládaném zprostředkovateli, kdy se úsilí regulace zaměřovalo na crowdfunding, byl trh získávání kapitálu ovlivněn revolučním blockchainem. Což z vlny způsobené kryptoměnami přineslo nový mechanismus získávání finančních prostředků, který komunita blockchainu nazvala Initial Coin Offering (ICO).
Myšlenkou ICO bylo přerušit celý tradiční proces financování, kterému nové podniky čelí a jít přímo od „inspirace k realizaci“, čímž se ponechají stranou tradiční způsoby financování, jako je počáteční kapitál, rizikový kapitál, půjčky a počáteční veřejná nabídka (IPO).

Historie ICO začala v roce 2013, kdy byla nejprve v režii  Mastercoinu, kryptoměnového a komunikačního protokolu.  Získali cca  5 milionů dolarů.

Prvním milníkem v  popularitě ICO bylo Ethereum, kterému se v té době podařilo získat kolem 18 milionů dolarů. Od roku 2014 trh ICO neustále rostl, ale exploze začala až v letech 2017-2018.  Jen v roce 2017 bylo zaznamenáno 875 ICO, což je téměř 30krát více než v roce 2016. Pomohly získat více než 6,2 miliardy USD. V roce 2016 to bylo pro porovnání 96 milionů USD. Přesto byl rekordním rokem ICO rok 2018 s více než 1200 ICO, což vedlo k navýšení 7,85 miliard USD.

Největší dosud vytvořenou ICO je  síť  EOS, decentralizovaná aplikační síť, která během 2017 a 2018 získala v několika kolech více než 4 miliardy dolarů. Od exploze ICO v letech 2017 a 2018 začal zájem o ICO ubývat.

Druhým milníkem v popularitě ICO bylo nyní již nechvalně známé The DAO. Jednalo se o první seriózní pokus o vybudování DAO – Decentralised Autonomous Organization. Zakladatelé organizace si zvolili poměrně nešťastné označení – jako by svou firmu pojmenovali The Firm. The DAO vzniklo s  cílem vybudovat blockchainový investiční fond, ve kterém držitelé DAO tokenů hlasují o tom, kam se investují prostředky, které budou v rámci ICO vybrány.

17. června 2016 však hacker našel mezeru v kódování, která mu umožnila vyčerpat prostředky z DAO.  Během prvních několika hodin útoku bylo ukradeno 3,6 milionu ETH, což v té době činilo 70 milionů dolarů.

Jak ICO funguje? #

Vlastní koncepce ICO využívá token nebo kryptoměnu, kterou následně nabízí k prodeji formou veřejné nabídky.

Vše probíhá následovně:

Lidé z  technologické start-upové firmy vygenerují ICO pomocí softwarové platformy, jež umožňuje blockchain podobně jako u kryptoměny  Ethereum.
Vlastní softwarová platforma vychází z programově zakódovaného tokenu (nazývaného buď „token“ nebo „coin“ – „mince“).
Dalším krokem týmu je vypracování tzv. white paper, což je v podstatě technický popis samotné myšlenky, nápadu projektu. White paper umožní komunitě užívající příslušnou kryptoměnu nápad posoudit (nejlépe pokud je podložen i představením prototypu).
Následuje proces identický s procesem crowdfundingu, což je obecně známý proces podobný veřejné nabídce akcií. Projekt využívá jako směnný ekvivalent tokeny, z nichž část se pořizuje za peníze skupiny vývojářů a prvních beneficientů projektu.
Prakticky se tedy sejde nějaký počet (třeba 1000) investorů, kteří investují nějakou částku. Většinou je tato částka vybrána v  Ethereu. Každý z investorů poté obdrží nějaký počet nově vzniklých tokenů či coinů poměrně k velikosti jejich investice. Ty může investor odprodat kdykoli uzná za vhodné, a to buď se ziskem, nebo ztrátou.

Poznámka:
Pokud se stane, že se během ICO nevybere dostatečné množství peněz uvedené ve whitepaperu, vrátí se peníze investorům a ICO je považováno za neúspěšné.
Pokud se naopak prostředky vybrat povede, tým zakladatelů se pustí do práce a oživí projekt pomocí vybraných peněz.

Ethereum boom ICO #

Explozi ICO lze většinou připsat blockchainu Etherea, zejména díky snadnosti  s jakou Ethereum umožňuje vytváření nových mincí/tokenů.  A také díky svým inovacím s ohledem na decentralizované aplikace (DApps). Mnoho startupů získalo na Ethereu miliony dolarů jen s pouhým konceptem a white paperem, čímž se obcházely tradiční cesty financování od akreditovaných investorů. I když existuje určitá diskuse o tom, jak tyto ICO klasifikovat a regulovat, je jasné, že pro financování v rané fázi se objevil nový alternativní model.

Nejúspěšnější ICO: #

  1. NEO
    Známé také jako „čínské Ethereum“. Úspěch NEO je díky podpoře společností  Alibaba, Microsoft a čínské vlády.  Z počáteční symbolické ceny těsně nad 3 centy na nejvyšší cenu vůbec zhruba 180 $, můžete očekávat od NEO více velkých věcí.
  2. Ethereum
    Tokeny Etherea se prodávaly za 0,31 $ a při ATH token stál kolem 1 432 USD, což poskytuje  obrovskou návratnost pro ty šťastné investory, kteří je koupili během ICO.
  3. EOS
    Za účelem financování tohoto ekosystému společnost uspořádala jednu z nejdelších  počátečních nabídek mincí  (ICO) v historii kryptoměn, která trvala od června 2017 do června 2018. Výsledkem bylo, že projekt vydělal celkem více než 4 miliardy USD.
  4. Stratis
    Stratis je další kryptoměna, která doposud nezvládla svět předních kryptoměn. Společnost se sídlem ve Velké Británii se pyšní tím, že má platformu kompatibilní s různými programovacími jazyky, která podnikům umožňuje snadno vytvářet a navrhovat vlastní aplikace. Microsoft byl prominentní zastánce Stratis ICO, a to vedlo k velkému úspěchu. Projekt zvýšil během období pěti týdnů téměř 1 000 BTC a jednotlivci zaplatili jen 0,01 $ za token, přičemž návratnost investic byla vyšší než 50 000 %.
  5. Ark
    Platforma této kryptoměny umožňuje rychlou integraci dalších kryptoměn do svého vlastního blockchainu. Zdá se, že s globálním zaměřením a závazkem k decentralizaci byl Ark předurčen k úspěchu. Počáteční cena tokenu byla 0,04 USD během ICO.  Na nejvyšší úrovni jeden token Ark vyšplhal na téměř 11 dolarů.
  6. NXT
    V roce 2013 vývojáři  uvedli na trh společnost NXT. Byl to jeden z nejstarších ICO a také jeden z nejúspěšnějších.  NXT byl navržen jako blockchainová platforma pro sektor finančních služeb. S prodejem tokenů za pouhých 0,0000168 $ se vývojovému týmu NXT podařilo v době ICO vydělat Bitcoin v hodnotě přibližně 16 800 $. Tyto peníze byly použity na rozvoj měny spojené s platformou. Na vrcholu dosáhly tokeny NXT až 2,15 USD, což investorům poskytlo úžasnou návratnost investice ve výši 1 477 000 %.

Jedním z pozoruhodných aspektů mnoha výše uvedených ICO je to, že tokeny dnes nejsou moc známy. ARK je v současné době 149. nejvíce kapitalizovanou kryptoměnou, zatímco například Stratis je v současné době 108. podle coinmarketcapu. Jelikož je rozmach kryptoměn do značné míry nepředvídatelný, protože ceny rostou a dramaticky klesají, je neuvěřitelně obtížné načasovat prodej tokenů. Pro začínajícího investora je však možná ještě složitější identifikovat, které potenciální nové ICO by mohly přinést výsledky se stejnou mírou úspěchu jako výše uvedené projekty.

Výhody ICO #

Investoři mohou těžit z následujících výhod:

  • Příležitost získat novou kryptoměnu za nízkou cenu v naději, že získá dobrou návratnost svých investic (něco jako nákup Bitcoinu v roce 2011).
  • Mince ICO mohou mít další výhody, například přerozdělení příjmů nebo privilegovaný přístup k projektovým produktům a službám.
  • Schopnost podporovat projekty a týmy, které se vám líbí.

Mezitím vydavatelé tokenů získají:

  • Rychlý přístup k počátečnímu financování s menšími regulačními omezeními než při klasickém crowdfundingu.
  • Fondy bez ztráty vlastního kapitálu, pokud není uvedeno jinak.
  • Možnost vytvářet a experimentovat s inovativními decentralizovanými obchodními modely.
  • Počáteční uživatelská základna, která touží po testování služby.

ICO rizika #

Netřeba dodávat, že ICO má také velká rizika:

  • Relativně nezkušený tým bez záruky, že projekt splní své sliby.
  • Žádná regulační ochrana a záruka vrácení vložených prostředků.
  • Omezená průhlednost vývoje a pokroku projektu.
  • Riziko, že projekt bude komplikovaný podvod nebo „pump and dump“.
  • Nejisté předpisy, které mohou vést k pokutám nebo trestům.
  • Nestabilní investice, která vychází z volatility kryptoměn.
  • Informace o držitelích tokenů nejsou téměř žádné.

Jak identifikovat podvodné ICO #

Téměř 10 % všech fondů získaných ICO končí v peněženkách podvodníků.
Existují však způsoby, jak identifikovat podvodné ICO, což vám může ušetřit spoustu peněz.

Hledejte například tyto signály:

  • Anonymní tým – Mnoho podvodů nezveřejňuje svůj tým, takže nikdo nemůže ověřit, kdo je s projektem spojen.
  • Nabídka se zdá být příliš dobrá, než aby byla pravdivá – Pokud vám projekt nabízí vysokou a rychlou návratnost, jedná se o hlavní důkaz podvodu.
  • Žádná road map  – Spuštění projektu vyžaduje plánování dopředu a je otevřeno ohledně jeho dalších kroků. Pokud je budoucnost projektu skrytá, pravděpodobně neexistuje.
  • Gramatické chyby v road map nebo white paperu
  • Bitcointalk.org vlákno – Legitimní způsob, jak zahájit ICO, je jeho oznámení na BitcoinTalk.org.  Jedná se o největší fórum pro Bitcoin a kryptoměny. Legitimní projekty se rádi zúčastní diskusí a zodpoví všechny otázky.
  • PR a mediální aktivita – Důvěryhodné projekty najímají kvalifikované marketingové specialisty, kteří dokážou vytvořit aktivní a angažovanou komunitu.

Ne všechny ICO jsou podvody, a také poskytují legitimní způsob, jak získat prostředky na legitimní a skvělé projekty.

Závěr #

Stručně řečeno, ICO se stal nástrojem, který může revolucionizovat nejen svět kryptoměn, ale celý finanční systém. Již se zrodily takové inovativní technologie, jako je Ethereum a prokázaly svou schopnost generovat počáteční fondy pro začínající podniky odkudkoli na světě.

Nelze popřít, že ICO jsou riskantní, ale mohou být také prospěšné. Zůstaňte informovaní a před investováním pečlivě sledujte všechny aktualizace, abyste se vyhnuli podvodům. Tato příručka se zabývá všemi základními věcmi, které potřebujete o ICO vědět.