[Osobnost] Niki Lauda • Vzdal se pohodlí, aby přežil vlastní smrt – úžasný příběh automobilového závodníka

2

Dnes mají kryptoměnu se svým jménem třeba současní prezidenti Ruska a USA. O významu takové mince by se dalo úspěšně pochybovat. Kromě jakési digitální pocty a ocenění velikosti člověka, který si vlastní coin něčím vysloužil, je to prakticky k ničemu. Přesto Niki Lauda patří k osobnostem, o kterých bychom s lehkou nadsázkou mohli říct, že by si zasloužily vlastní coin. A my si hned řekneme proč.

V minulém díle jste četli: Jen lidé dost šílení na to, aby chtěli změnit svět, to nakonec doopravdy dokážou, říkával Steve.

Příběh Nikiho Laudy

Niki se měl vzdát svých naivních snů o závodění a přijmout pohodlné životní místo, které pro něj vytvořila jeho vlivná rodina. Měl pokračovat v rodinné tradici a udělat to, co dělá většina lidí. Měl přijmout roli, která se od něj očekává a vzdát se svých vlastních vizí. Ale to on neudělal. Rozhodl se jít za svou vášní bez ohledu na to, jak moc to může být nebezpečné a bez ohledu na hrozby, které tato cesta představuje.

Každý si netroufne jít touto cestou, aby mohl dělat to, co sám chce. Inspirujme se proto příběhem tohoto závodníka F1, který překročil vlastní stín a přežil vlastní smrt, aby mohl uskutečnit svůj sen. Niky se nepřizpůsobil názorům svého okolí, ani svého otce či dědečka, kteří pro něj měli připravený jiný osud, než chtěl prožít on sám. Vydal se vlastní cestou, navzdory nesouhlasu lidí, kteří by ho rádi viděli jinde.

Trnitá cesta

Jak víte, být pozitivní a sebevědomý neznamená to, že nikdy nezažijete porážku. Ani vás to nemusí ušetřit případných pádů, které vás mají na této cestě potkat. Udělat něco jinak vyžaduje odvahu, protože jednodušší a zdánlivě bezpečnější by bylo, nedělat nic z vlastní vůle, neriskovat vlastní omyly a nechat za sebe rozhodovat své okolí.

Nehoda

Někdo by mohl říct, že nehoda, při které Niki málem uhořel, je důkazem toho, že to dělat neměl. Snad by ho čekal spokojený život v bohatství a přepychu, po boku svého otce. Možná by v srpnu roku 1976 nedošlo k nehodě na mokré trati Nürburgring v Německu, při které Niki utrpěl těžké popáleniny. Měl velmi vážně poškozené plíce, hlavu a další části těla. Jeho stav byl natolik špatný, že mu lékaři zavolali kněze. Ten Nikimu, který ležel v nemocnici v bezvědomí, udělil poslední pomazání.

Nikdy to nevzdávej!

Niki Lauda nás svým životním příběhem učí, že je možné dosáhnout nemožného. Když začínal ve Formuli 1, zadlužil se a svoji účast a právo jezdit si de facto koupil. Poté, co mu peníze došly, byl nucen změnit stáj. Měl velký dluh a v nové stáji jezdil prakticky zadarmo. V BRM se mu celkem dařilo. Ostatním jezdcům celkem dobře platili, ale neznámý nováček Niki pořád nedostával nic.

Jeho schopností si však zanedlouho všimli ve Ferrari. Nabídli mu dokonce rovnou místo vedoucího jezdce a Lauda tuto nabídku pochopitelně ihned přijal. Nabídnutou důvěru nezklamal a úspěch se celkem brzy dostavil a Niki začal vyhrávat poháry. Jednou vzal všechny své trofeje a daroval je své lokální dílně, výměnou za umytí a servis svého auta.

Když došlo k nehodě ve dvousetkilometrové rychlosti, při které utrpěl vážné popáleniny hlavy, prakticky přišel o pravé ucho a utrpěl další vážná zranění, včetně vykloubeného žebra a otravy, byl již úřadujícím mistrem světa ve Formuli 1. Celý svět tehdy sledoval, jak se za pouhých 42 dní v silných bolestech vrací na trať. V krví nasáklých obvazech okolo spálené kůže na hlavě pak dojel na 4. místě na italském okruhu v Monze…

Vrátil se tak, navzdory takřka smrtelné nehodě, do boje o první místo v Mistrovství světa jezdců F1 v roce 1976. Toho roku skončil až druhý. O jediný bod vyhrál jeho rival James Hunt. Niky Lauda se totiž v osudné chvíli rozhodl na mokrou trať nevyjet a z posledního závodu sezóny odstoupil. Dalo by se říct, že si srovnal své priority a rozhodl se neriskovat další smrt. Později Mistrovství světa jezdců F1 vyhrál ještě dvakrát.

Pokud se vám článek líbil, vyjádřete prosím svoji podporu tomuto typu článků, a nebo nám napište, zda si přejete pokračování příběhu Nikiho Laudy. Vaše názory uvítáme v komentářích pod článkem.

Závěr

O dnešní osobnosti bychom vám toho mohli říct ještě mnohem víc. Případné pokračování bude podle vašeho zájmu o tento článek. Osobnosti jsou poměrně časově náročné na přípravu a naše zdroje nejsou neomezené. Přesto vám rádi nabídneme další, pokud o něj budete mít zájem. Niki Lauda je velkou inspirací a motivací pro všechny, kdo by se rádi vydali vlastní cestou, aby mohli uskutečnit své sny, dělat to, co je baví a řídit si svůj vlastní život.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/
https://xman.idnes.cz/
https://www.youtube.com

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Radek D.David Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
David
Host
David

Super, víc takových článků 🙂

Radek D.
Člen

Dovolím si doporučit výborný film Rivalové (Rush)