Zlato překonává rekord za rekordem na cestě k 3 000 dolarům: Kde dosáhne rally vrcholu?

4.2
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Zkoumám Bitcoin z technologického a teoretického hlediska #BitcoinMaxi, tvůrce audiovizuálního obsahu na sociální sítě. Student vysoké školy v Brně.

Zlato nadále vzdoruje gravitaci a téměř denně dosahuje nových rekordů. Dne 10. února poprvé překonalo hranici 2 900 dolarů a stále se přibližuje k úrovni 3 000 dolarů.

Nejnovější růst přichází na základě zvýšené poptávky po bezpečných aktivech, kterou vyvolala další eskalace obchodních napětí mezi Spojenými státy a jejich hlavními obchodními partnery. Zatím investoři do drahých kovů ignorovali obnovenou sílu amerického dolaru a růst výnosů dluhopisů, které byly minulý týden podpořeny silnějšími ekonomickými daty z USA.

Trvalý růst výnosů by mohl v budoucnu omezit další růst zlata, protože se tím zvyšuje alternativní náklad držení zlata oproti dluhopisům. Prozatím si však obchodníci užívají býčí momentum, protože zlato pokračuje v sérii vyšších maxim a vyšších minim. Uvidíme, zda tento trend bude pokračovat i v tomto týdnu.

Kromě obchodních sporů budou klíčovými událostmi týdne také data o inflaci v USA (CPI), výpověď předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella a výsledková sezóna firem, které by mohly zvýšit volatilitu na trzích.

Jaké další faktory pohánějí růst zlata?

Síla zlata v posledních týdnech pramení z kombinace geopolitických nejistot, inflačních obav, politiky centrálních bank a trvalé silné poptávky jak ze strany centrálních bank, tak i retailových investorů.

Přestože globální výnosy dluhopisů v poslední době rostly – což obvykle představuje negativní faktor pro zlato –, tento trend se od poloviny ledna zastavil, což umožnilo zlatu udržet si své momentum.

Dosud převládaly býčí faktory nad těmi medvědími, ale bude to tak i nadále?

Sledujte americký dolar

Americký dolar i výnosy dluhopisů v pátek posílily v reakci na nové inflační obavy. Průzkum inflačních očekávání Michiganské univerzity vzrostl na 4,3 procenta z předchozích 3,3 procenta, což vyvolalo obavy, že inflační tlaky zůstávají přetrvávající. Meziměsíční růst mezd v lednu dosáhl 0,5 procenta, což posílilo očekávání, že Federální rezervní systém zachová svou politiku vyšších sazeb po delší dobu.

Spekulace o možných inflačních politikách během druhého mandátu Donalda Trumpa rovněž přispívají k jestřábímu výhledu. Trhy upravily svá očekávání ohledně snižování sazeb, což podpořilo dolar. Přesto zlato sotva zareagovalo. Krátce se propadlo z pátečního rekordního maxima, než se rychle odrazilo na nové historické maximum. Páteční data prakticky vyloučila jakékoli okamžité snížení sazeb Fedu. A to ačkoli takový krok nebyl příliš pravděpodobný ani předtím.

Klíčové události tohoto týdne: Powellova výpověď, CPI a maloobchodní tržby

Vzhledem k tomu, že Trumpovy ekonomické politiky pravděpodobně vyvinou další tlak na růst inflace, očekává se, že Fed ponechá sazby beze změny. Americký dolar zůstává silně podporován, zejména vůči euru, které je zranitelné vůči obchodním sporům a možným clům ze strany USA.

1. Slyšení před kongresem Jeromeho Powella – úterý 11. února
Powell pravděpodobně potvrdí nezávislost Fedu, zejména s ohledem na nejnovější silná inflační a mzdová data. Jakékoliv náznaky holubičího přístupu by mohly oslabit americký dolar a výnosy dluhopisů, ale taková změna se jeví jako nepravděpodobná.

2. Index spotřebitelských cen (CPI) – středa 12. února
Trhy budou pečlivě sledovat inflační data. Silný údaj o CPI by potvrdil očekávání delší pauzy Fedu a dále podpořil dolar. Čtvrteční zveřejnění indexu cen výrobců (PPI) bude rovněž důležité.

3. Maloobchodní tržby v USA – pátek 14. února
Spotřebitelské výdaje zůstávají odolné i přes vysoké úrokové sazby a inflační tlaky. Slabší než očekávaná data za prosinec však vyvolávají obavy z možného zpomalení spotřebitelských výdajů. Další náhled na stav amerického spotřebitele poskytnou firemní výsledky, zejména od velkých maloobchodních řetězců a technologických společností.

Technická analýza zlata

Zlato zůstává pevně v rostoucím trendu a opakovaně dosahuje nových maxim. Nicméně se mohou brzy objevit známky vyčerpání. Index relativní síly (RSI) signalizuje překoupené podmínky na několika časových rámcích: denní RSI se pohybuje na úrovni 77, týdenní je nad 70 s negativní divergencí a měsíční překročil hranici 79.

Tyto úrovně naznačují možný pullback nebo alespoň konsolidaci v blízké budoucnosti. Aby se však trend otočil na medvědí, je nejprve nutné potvrzení reverzního signálu. Překoupené podmínky RSI jsou zatím pouze varováním pro býky, aby zůstali ve střehu.

Zlato nyní prolomilo 127,2 % Fibonacciho retracementu korekce z října a listopadu na úrovni 2 859 dolarů. Pokud rally bude pokračovat, další cílová úroveň leží na 161,8% Fibonacciho retracementu při 2 946 USD.

Na opačné straně je první úroveň podpory na nyní prolomené hranici 2 880 dolarů, následovaná 2 850 dolary. Pod touto úrovní jsou další klíčové úrovně říjnové maximum na 2 790 dolarech a zóna 2 710-2 725 dolarů.

Ačkoliv býčí trend zlata zůstává zachovaný, obchodníci by měli brát v úvahu možnost krátkodobé korekce kvůli extrémním hodnotám RSI a měnícím se makroekonomickým faktorům.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img