Bitcoin spadl pod 70 000 USD i díky datům z trhu práce

5
(12)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kurz ceny bitcoinu začal včera klesat ihned po zveřejnění údajů stavu nezaměstnanosti ve Spojených státech. Možná by hranici 70 000 USD ubránil, ale večerní živé vysílání Keitha Gilla způsobilo další propad akcií GameStop, který se přelil i do kryptoměn. Obchodníci mají vysoké ztráty.

Včera odpoledne se ve Spojených státech zveřejnila data o nezaměstnanosti. Jedná se o velmi důležitý podklad pro rozhodování Federálního rezervního systému (Fed) v příštím týdnu. Celková míra nezaměstnanosti sice stoupla o 0,1 %, ale mimo zemědělství americká ekonomika dokázala vytvořit 272 tisíc pracovních míst.

To je výrazně nad odhady (185 tisíc) a trh okamžitě pochopil, že Fed opět nemá moc důvod pro snížení základní sazby. Ještě ráno věřil letos ve dvě snížení a pár hodin po oznámení se na CME FedWatch již opět propisovalo pouze jedno. Nadšení posledních dní rázem vyprchalo.

Nezaměstnanost nebyla jediným důvodem pádu

Dalším důvodem byla i společnost GameStop, respektive její akcie. Ty v poslední době silně rostly a tento růst se přelil do kryptoměnového průmyslu i díky memecoinům na solaně. Včera odpoledne společnost zveřejnila zprávu o zisku za první čtvrtletí a vydala dalších 75 milionů akcií. Ty se ihned po oznámení propadly o 25 %.

Večer bylo navíc živé vysílání, kam se po letech vrátil Keith Gill (známý jako Roaring Kitty). Obecně se předpokládalo nějaké významné oznámení, ale místo toho jen vysvětloval proč je na akcie GameStop býčí. Cena tak pokračovala v pádu a akcie odepsaly 40 % za den. A samozřejmě se propad podepsal i na všech kryptoměnách včetně bitcoinu.

Trh takový pokles nečekal

Obecně se předpokládala nějaká volatilita po oznámení dat nezaměstnanosti. Index amerického dolaru (DXY) tyto informace poslaly vzhůru a negativní korelace s bitcoinem stále platí. Včera klesalo i zlato a další cenné kovy. Masivní propad akcií GameStop a jeho propsání do kryptoměn bylo už ale spíše nečekané. Obchodníci za posledních 24 hodin odepsali více než 415 milionů USD (360 milionů v dlouhých pozicích). Takto vysoká čísla jsme neviděli od dubna, kdy došlo nejprve k varování Spojených států a pak k samotnému masivnímu útoku Íránu na Izrael.

Víkend bych čekal klidný s mírným pohybem kurzu ceny bitcoinu kolem 69 350 USD, kde uzavřela Chicagská burza s kryptoměnovými deriváty. V zítřejší analýze se podíváme na detaily celé vzniklé situace a kam by se mohl bitcoin v pondělí dále vydat.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img