Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:
1. Virtuální svět vám může pomoci si vydělat
Generální ředitel společnosti Altitude Games Gabby Dizon si myslí, že virtuální realita inspirovaná science fiction Metaverse se všude kolem nás vytváří s rostoucí rychlostí. I když si myslí, že jsme stále „ve velmi raných fázích“ jeho budování, hry založené na blockchainu již vytvářejí robustní herní ekonomiky. Pokud chcete naskočit do tohoto vlaku, je nyní velmi příhodná doba, dokud to není otázka mainstreamu a dokud je ještě čas se zorientovat.
2. Historické bubliny 1: Tulipánová horečka
Bitcoin byl mnohokrát přirovnáván právě k tulipánům a zvlášť v obdobích prudkého růstu cen se našlo mnoho tradičních finančních investorů, kteří varovali před investicí do Bitcoinu, s tím, že je to jen bublina. Pravdou je, že lze najít mnoho paralel, nicméně Bitcoin už přežil několik prudkých růstů své ceny a následných propadů a vždy se znovu dostal na výsluní. Není ale od věci si připomenout historii a poučit se z minulých chyb – například z nerozumného investování životních úspor do něčeho, čemu pořádně nerozumíte.
3. Výsledky Bitcoinu za první čtvrtletí letošního roku
Analytická společnost Messari ve své poslední zprávě zkoumala výkon aktiv na institucionální úrovni za 1. čtvrtletí roku 2021. Podle jejich zjištění se nejdůležitější kryptoměna na světě, Bitcoin, jednoznačně umístila na prvním místě se ziskem 103 %. Na druhém místě se umístila ropa, a to se ziskem 26 %. Nejméně výhodným aktivem se však stalo zlato, které ztratilo 10 %. O návratnosti přes 100 % se může tradičním investičním produktům jen zdát.
4. Vyvolá růst kryptoměn přísnější regulaci?
Podle zprávy Cryptocurrency Scam Report se počítá, že v letošním roce vzroste počet kryptoměnových podvodů o 75 %. Nejvyšší přírůstky se očekávají právě v Číně a několika dalších asijských zemí. Regulacemi se ale zabývají i ostatní centrální banky a úřady a jak je vidět, stačí jeden tweet s nepotvrzenou informací, aby poslal celý kryptotrh dolů. Je tedy důležité sledovat i tento obor.
5. Jak dopadly výsledky veřejné konzultace ECB k zavední digitálního eura?
Evropská centrální banka zveřejnila výsledky veřejné konzultace o možnosti zavedení digitálního eura a přiblížila se tak rozhodnutí, zda má takovou iniciativu formálně prostudovat. Digitální euro je zase o kousek blíž.
Bonusová zpráva
Čínská centrální banka pracuje na nových regulacích pro kryptoměny
Li Bo, náměstek hejtmana Čínské lidové banky, se během asijského fóra Boao rozhovořil o nových kryptoměnových předpisech, na kterých aktuálně pracují, kdy by kryptoměny (jako třeba Bitcoin) mohly být použity jako alternativní investiční nástroj místo měn. Dokud se ovšem neshodnou, jaký regulační rámec by byl pro tyto aktiva vhodný, zůstanou zatím v platnosti stávající regulační politiky. Bo dále poznamenal, že je důležité zajistit, aby spekulace s krytoměnami nezpůsobovaly žádné významné finanční riziko a předpověděl, že budou v budoucnu „hrát hlavní roli“ a budou úzce integrovány do reálné ekonomiky. [1]
Regulacím nefandím, ale pokud Čína akceptuje crypto jako investici, tak je to dle mě dost bullish zpráva!