Jean Claude Trichet – Bitcoin není reálný

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Bývalý prezident Evropské centrální banky Jean Claude Trichet uvedl, že Bitcoin (BTC) je čistě spekulativním aktivem, neboť postrádá základní charakteristiku měny.

Jean Claude Trichet

foto
zdroj: en.wikipedia.org

 

  • francouzský ekonom narozený 20. prosince 1942
  • 19. září 1993 – 1. listopadu 2003 guvernér Francouzské banky
  • v lednu 2003 stanul Trichet před soudem, spolu s dalšími osmi obviněnými, ohledně nesrovnalostí v Crédit Lyonnais (jedna z největších francouzských bank)
  • v červnu 2003 byl propuštěn, a to mu umožnilo přesunout se do ECB
  • 1. listopadu 2003 – 31. října 2011 prezident Evropské centrální banky

 

 

Kritika Bitcoinu

Trichet tyto poznatky o Bitcoinu uvedl 10. listopadu na Caixin konferenci v Pekingu. Informoval o tom čínský zpravodajský kanál South China Morning Post.

Trichet dále vyjádřil pochybnosti o tom, že by Bitcoin nebo ostatní altcoiny mohly někdy nahradit klasické peníze. Sdělil, že Bitcoin zcela postrádá vlastnosti skutečné měny a přímo řekl:

„Jsem silně proti Bitcoinu. Měna sama o sobě není reálná. Je bez charakteristik, které měna musí mít.“

Nákup kryptoměn je podle Tricheta v mnoha ohledech pouhou spekulací. A ačkoli jsou některé kryptoměny podloženy skutečnými aktivy, stále jsou viditelné spekulace a nejedná se o zdravý trh.

Preference SDR před Librou

V průběhu rozhovoru Trichet dále přiznal, že není ani fanouškem Libra stablecoinu od Facebooku. Naopak uvedl, že preferuje Special Drawing Rights (SDR) vydané Mezinárodním měnovým fondem. Stejně jako v případě Libry jsou SDR kryté košem měn, ve kterém nalezneme americký dolar, euro, libru, jüan a jen. Jean Claude Trichet k tomu řekl:

„Mám velké pochybnosti o udržení kontroly nad peněžní hodnotou v kryptoměnové doméně. V takzvaných nových stabilních mezinárodních měnách by SDR byla tím pravým košem.“

Závěr

Na závěr Jean Claude Trichet uvedl, že kryptoměny nemohou být v žádném případě cestou vpřed. Trichetovy názory jsou v souladu s tím, co v září uvedl další bývalý prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Ten na adresu kryptoměn uvedl, že ony ani stablecoiny nejsou navrženy tak, aby byly vhodnými náhradami současných peněz.

Co číst dále?

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
mattczsk

Taky vám přijde, že “čím víc bývalý”, tím ostřeji je proti inovacím? No jo, dinosauři taky nevymřeli bez boje. Jen tenkrát nebyl internet, tudíž neměli jak otravovat progres novým formám života.
Jen jak jim “zakázat” trousení těchto starých řečí? Řešením je snad: prostě je nezvat na konference, stejně ničím k rozvoji nepřispějí, budou opět jen kopat, fňukat a “bránit spotřebitele”. Analogicky pak: ani o nich a jejich názorech nepsat … ať si je mají, nikdo jim je nebere, ale taky o ně moderní lidstvo nestojí.

Jestřáb

Smutné jak zprimitivnělo myšlení. Něco se mi nelíbí, tak by se to mělo zakázat. Proč? Rád si přečtu jeho názor a posoudím si jeho objektivnost sám. Příspěvek na úrovni výkřiku – Bitcoin je Ponziho schéma, měl by se zakázat!

PAVA

chápu že pán který se pohybuje v sektoru kde se čachruje s fiatem a je přímo u zdroje (euro centrální banka ) a asi ne nadarmo byl kdysi obviněn, bude proti kryptoměnám ,kde nemůže mít takovou kontrolu …….

Karel Modest

By mě zajímalo, jestli jsou o tom pánové opravdu přesvědčeni, nebo to pouze říkají, protože se to od nich čeká.

Kladruba Sentinel

Jestli je Bitcoin reálný nebo není ty blbe starý si myslím je každému u prd*le důležité je pro každého že vždy je smění do fiatu za současný kurz .Proč mám pocit že kdyby někdo tomu strejci daroval pár BTC že by je bral všemi deseti (určitě by ten páprda tvrdil že nic nechce protože to nemá hodnotu a není reálný ).

mattczsk

Dobře, berme v potaz to, že Bitcoin postrádá charakteristiku měny … měny, jak ji dosud “bývalí” znali.
OK, tak ať to není měna – no a co.
Zlato, platina, obrazy, stará auta apod. taky nejsou měny a mají pro lidi zjevnou hodnotu. Tak fajn: nebudeme říkat, že platíme krypto-měnou. Klidně tomu říkejme barterový obchod, kde něco hodnotného (v tomto případě BTC) vyměníme za peníze – protože dvě strany se tak na tom dohodnou a státům a jejich starým národním bankám je do toho kulový.
Já osobně se hodně těším, že se snad dožiju toho, že žádné “měny” nebudu pro život potřebovat.

E15

Tak já to chápu. Způsob emise BTC je z celospolečenského hlediska opravdu jen těžko akceptovatelný (já sám jsem to rozdýchával tak dlouho, až mi skoro ujel vlak 🙂 ). Další kryptoměny jsou ještě o level horší a firemní kryptoměny nejsou o nic lepší. Taky nám připadá přijatelnější, když českou korunu emituje ČNB (která je tak nějak nás všech), než aby ji emitovala firma vlastněná konzorciem Kellner&Babiš. Takže jeho vyjádření, že preferuje měnu vydávanou MMF před měnou vydávanou Facebookem chápu.

Petr

Ano za to opakovaně tisknouci dolar a nebo euro je super reálné 😀😀😀

spot_img