XRP již nestačí – Ripple plánuje zavést vlastní stablecoin

5
(5)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Brad Garlinghouse, generální ředitel společnosti Ripple, oznámil plán pro zavedení nového stablecoinu ještě v tomto roce. Proč již společnosti nestačí populární XRP? Opravdu potřebujeme další stablecoin na trhu? Pokusíme se najít odpovědi.

Podle oznámení bude stablecoin krytý 1:1 peněžními ekvivalenty jako například vklady v amerických dolarech, americkými vládními dluhopisy a dalšími nízkorizikovými investicemi. Cílem je vytvořit důvěryhodnější alternativu k již existujícímu Tetheru (USDT) nebo Circle (USDC). Přidají tak dalšího hráče na relativně přeplněném trhu. Tržní kapitalizace stablecoinů se aktuálně pohybuje kolem 155 miliard USD, kde dva výše uvedení emitenti mají dohromady téměř 140 miliard USD.

Proč vstupují na přeplněný trh?

Samozřejmě se naskýtá legitimní otázka, proč by někdo vstupoval na přeplněný trh s velkou dominancí jednoho hráče. A odpověď lze asi hledat právě u něj. Tether se dnes v podstatě používá jako dojná kráva k financování mnoha ambicí Paola Ardoina, jeho generálního ředitele (od AI až po decentralizované zasílání zpráv). S ohledem na zisky z aktuálních modelů využití XRP (XRP Ledger, RippleNet nebo třeba Ripple ODL) je USDT opravdu zlatý důl. A s rostoucím býčím trendem na bitcoin emitují neustále další a další mince.

Ripple potřebuje peníze

I přes drobná vítězství stále čelí Ripple žalobě Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ohledně prodeje neregistrovaných cenných papírů. Případná prohra by je mohla přijít až na 2 miliardy USD. A již samotný soudní proces je pro ně rozhodně finanční problém. Léta se společnost v podstatě financovala tím, že investorům prodávala čtvrtletní tranše XRP za stovky milionů USD. Bez ohledu na výsledek soudního sporu je nepravděpodobné, že by činnost pokračovala ve stejném rozsahu.

Spolupráce XRP s bankami pokulhává

Ripple v minulosti tvrdila, že měla přes 200 klientů pro RippleNet z řad centrálních bank a finančních institucí ve více než 40 zemích. Kromě počátečního oznámení, že společnosti budou používat XRP pro přeshraniční likviditu, existuje jen velmi málo dalších zpráv o tom, jak často jejich finanční služby Ripple skutečně využívají. Pilotní programy jsou často pouze interní a nepoužívají se pro aplikace zaměřené na reálné spotřebitele.

Navíc samotná soudní pře se SEC je pro banky a finanční instituce problém. Fungují na vysoce regulovaném trhu a potenciální spojení s odsouzenou společností prostě nechtějí riskovat. Tak skončila spolupráce s bankou Santander i společností MoneyGram.

Závěr

Ripple evidentně hledá nové zdroje financování. I když má XRP mnoho využití a širokou základnu podporovatelů, tak velké peníze v této oblasti moc neleží. Možná proto chce společnost vstoupit na přeplněný trh stablecoinů a pokusit se urvat alespoň trošku z peněz finančních institucí a korporací. Možná se vydají podobnou cestou jako společnost PayPal, která pro převody využívá stablecoiny PUSD na platformě Xoom.

fastchange2

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img