V letošním roce vykazuje akciový trh nepopiratelně vysokou výkonnost. Kupříkladu referenční index S&P 500 vzrostl od začátku roku o 12,68 %. A to i poté, co za posledních 30 dní zaznamenal pokles o 5,09 %.
Křehkost býčího trhu se však projevila na začátku srpna, kdy slabší než očekávaná zpráva o zaměstnanosti způsobila na trzích otřesy. K tomu se přidaly škody způsobené obchodováním s jeny. To vše nakonec vedlo k jedné z nejhorších seancí od roku 2022.
Průzkum specializovaného webu Finbold z 13. srpna odhalil, že tyto události zvýšily obavy veřejnosti z možného hospodářského poklesu. To zejména naznačuje 244,82% nárůst na maximální hodnotu 100 ve vyhledávání slova „recese“ ve vyhledávači Google ve Spojených státech mezi 4. a 10. srpnem letošního roku.
Největší obavy z hrozící recese má Washington, D.C.
Z jednotlivých regionů a států v rámci USA se zdá, že největší obavy z příchodu recese mají obyvatelé v District of Columbia. Tam objem místního vyhledávání dosáhl mezi 4. a 10. srpnem maximální hodnoty 100. Těsně za nimi se umístili Kaliforňané, kde se zájem vyšplhal na 94.
V investičním srdci Ameriky, v New Yorku, se obavy také zvýšily, ale ne tolik jako v dalších 13 státech a okresech, a dosáhly hodnoty 77. Nejméně obav pak Američané v Západní Virginii, kde se zájem nedostal nad 55.
Obavy z recese a vysoké úrokové sazby vyvíjejí tlak po celém světě
Podobný trend lze pozorovat po celém světě, neboť objem vyhledávání výrazu „recese“ se v období od 4. do 10. srpna prudce zvýšil o 177,78 %. Z globálního hlediska se zdá, že největší obavy měli Novozélanďané, těsně následovaní Singapurci.
Nový Zéland byl postižen stejnými finančními tlaky jako USA. Agresivní politika zvyšování sazeb v zemi vedla ke zvýšení nezaměstnanosti a v období od června 2023 do června 2024 přišlo o práci více než 130 000 lidí.
Mezi celosvětově hledajícími se Američané ukázali jako pátí nejvíce znepokojení. Na třetím a čtvrtém místě je totiž předstihli Irové a Kanaďané.
Investoři obávající se recese se snaží nakupovat zlato
Velký výprodej na akciových trzích způsobil více než jen obavy z „recese“ a zájem o ni. Údaje Google Trends odhalily také zvýšený zájem o investování do zlata.
Vysoký objem vyhledávání výrazu „koupit zlato“ lze přičíst statusu této komodity jako bezpečného aktiva. To má tendenci dobře sloužit jako uchovatel hodnoty v době krize. Lze jej však také přičíst mimořádně silnému výkonu drahého kovu v roce 2024. Od začátku roku totiž jeho cena vzrostla o téměř 20 %.
Názory na pravděpodobnost finančního krachu se různí
Stejně jako se trhy v roce 2024 vyznačovaly rozporuplností, kdy obavy z recese koexistovaly s rekordními hodnotami referenčních indexů a hlavních akcií, i odborníci se rozcházejí v analýzách aktuálního stavu ekonomiky.
Například Dan Ives ze společnosti Wedbush, vidí v nadcházejících měsících pokračování boomu umělé inteligence a začátek supercyklu pro velké technologické giganty, jako je Apple.
Na druhou stranu nechybí ani varování, že právě tento boom umělé inteligence již nebezpečnou bublinu vytvořil. Někteří velcí institucionální investoři (například podílový fond Northwestern Mutual Wealth Management) již začali uzavírat masivní medvědí sázky.
Současná očekávání, že Federální rezervní systém začne na zářijovém zasedání snižovat úrokové sazby, by mohla dát ekonomice impuls, který potřebuje, aby se vyhnula krachu. Jiní naopak varují, že je to právě Fed, kdo by mohl předčasným snížením recesi nastartovat. Bublina by tak mohla nakonec prasknout.