Proč se cena bitcoinu včera propadla?

4.9
(18)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kurz ceny bitcoinu klesl přibližně o 4 000 USD poté, co Írán vypálil asi 200 balistických střel na Izrael, což eskalovalo konflikt na Blízkém východě. Komodity jako zlato a ropa naopak rostou, což vede k obnovené debatě o tom, zda je bitcoin bezpečné aktivum.

Cena zlata včera během dne vyrostla o 1,4 % a přiblížila se svému historickému maximu. Ropa ve světle včerejších událostí vyrostla dokonce o 7 % a dosáhla ceny 72 USD za barel. Rostl dokonce i americký dolar a jejich dluhopisy. Riziková aktiva jako je například bitcoin naopak klesala stejně jako americké technologické akcie. Společnosti jako například Apple nebo Nvidia včera odepsaly přibližně 3 % a index Nasdaq klesl o 2 % (z větší části obsahuje technologické a IT společnosti).

Útok zpochybňuje bitcoin jako digitální zlato

Není to poprvé, co se během eskalace konfliktu na Blízkém východě bitcoin propadá. Vzpomeňme si na 13. dubna, kdy o víkendu Írán zahájil útok na Izrael a bitcoin se rychle propadl o 8 %. Někteří analytici věří, že investoři prodávají ve snaze získat prostředky na nákup zlata. Je to podle nich důkaz, že bitcoin nelze považovat za digitální zlato a zpochybňují jeho funkci bezpečného přístavu.

Na druhou stranu si musíme uvědomit, že bitcoin není navržen jako forma bezpečného přístavu, ale jako elektronický peněžní systém. Bude tedy neustále ovlivňován ekonomickými cykly a cykly likvidity. A i velcí hráči mu stále věří. Například Larry Fink, generální ředitel finanční skupiny BlackRock, včera v rozhovoru pro Fox Business, označil bitcoin jako vhodnou alternativu pro zajištění se proti inflaci.

Kam se bude cena vyvíjet dál?

Útok již pravděpodobně skončil. Podle dostupných zpráv izraelská protivzdušná obrana sestřelila většinu ze 180 přilétajících raket a Izrael teď slibuje odvetu. Nicméně ekonomika jede dál a lze předpokládat podobný scénář jako během dubnového útoku. Tehdy bitcoin klesl až k nejbližší silnější rezistenci, pak se odrazil a opět začal růst.

Včera večer jsme klesli až na 60 200 USD. Tam se kurz odrazil a pomalu rosteme. Aktuálně se pohybujeme kolem 61 700 USD. Samozřejmě ještě přijde reakce evropských trhů, ale tam již velký vliv na bitcoin nepředpokládám. Maximálně ještě otestování, zda support na 60 000 USD platí. Ale to odhaduji z pohledu technické analýzy. Stále si musíme opakovat, že je to makro, které tady vládne.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Reagan

Super věcný článek 👍. Myslím, že dnes už se o BTC coby bezpečném přístavu nedá moc uvažovat. Nicméně je stále široce vnímán jako uchovatel hodnoty, přestože jsou v tomto smyslu k dispozici mnohem lepší aktiva. V podstatě jakýkoli široký akciový index. Nebo třeba REIT akcie či ETF. Bitcoineři si myslí, že dokud se budou peníze vytvářet z ničeho, bude BTC růst. Asi se tu většina z nás shodne na tom, že peníze budou z ničeho vznikat i nadále. Jenže problém je v tom, že ty peníze, které vznikají, nejdou směrem do BTC, ale jsou to úvěry firmám, hypotéky na rezidenční bydlení nebo obyčejné spotřebáky na dovolenou pro socky… Cantillonův efekt. Proto dává smysl držet aktiva, do nichž ty nové, ze vzduchu vytvořené peníze potečou.

Naproti tomu Bitcoin, to je globální monetární pasivum, které žije jen proto, že jeho popularita roste (zatím) rychleji, než náklady na udržení sítě. To samozřejmě neznamená, že hned zítra BTC umře. Často se setkávám s názorem, že časem se BTC dostane do stavu, kdy se extrémně sníží volatilita a naše rádoby digitální zlato bude kopírovat vývoj globální M2, nebo Bůh ví jakého agregátu. To je ale nesmysl… protože Cantillon. Tak ízy to je. Taky často slýchávám, že SB není problém, protože ty ASICy můžou mineři přestěhovat kamkoli, kde je energie a zároveň po ní není v tom konkrétním místě poptávka a proto mylně předpokládají, že SB tedy není problém. Jenže háček je v tom, že BTC ASIC není jediné zařízení, kterému je jedno, kde se nachází a kde pálí elektřinu. Region, kde je hodně energie a malá poptávka po ní, je samozřejmě atraktivní pro těžaře, ale taky třeba v pro AI trenažéry. Dokonce v tomto smyslu mnozí mineři už diverzifikují. A není to náhoda… AI je na rozdíl od BTC schopno generovat cash flow. A tento trend bude postupovat dál. Je to zkrátka ekonomicky racionálnější než těžit. Hashrate tedy nebude růst tak rychle jak bude zapotřebí pro udržení bezpečnosti a nakonec začne klesat. BTW, pamatuju na očekávání ve 20. roce. 160k byl základní konzervativní odhad, který byl slyšet všude. Myslím, že tento bull (pokud nějaký bude) bude ještě větší zklamaní. Je to sice trochu toxik, ale myslím, že Buffett měl pravdu… jako jed na krysy.

Poslední editace 9 dní před přes Reagan
Jindra

Takhle to dopadá, když někdo na svět kouká brčkem a vidí jen to co chce vidět.
Peníze vznikající z ničeho zdaleka nejdou jen do bydlení, spotřebních úvěrů a úvěrů pro firmy, ale jdou právě i do BTC. Svědčí o tom jeho tržní kapitalizace, komerční adopce a i adopce jednotlivých států, které BTC drží.
Cantillonův efekt šroubovat na BTC a dojít k závěru, že BTC “za chvíli” končí, tak to je taky majstrštyk. Bitcoin je reakcí na věci typu zrušení zlatého standardu a na státní systémy, kdy pár dědků co sedí v centrálních bankách si dělá co chce. Takové věci dávají BTC budoucnost.

Poslední editace 9 dní před přes Jindra
Reagan

😂 Dobrý příměr s tím brčkem. Ale podle mě není moc legit. Naopak mám dojem, že brčkem se na svět dívají ti, kteří mají dojem, že stávají finanční systém je automatickou zárukou perspektivní budoucnosti bitcoinu. Takhle jednoduchý svět opravdu není. Btw, nikde netvrdím, že BTC za chvíli končí. Ta jeho agónie bude postupná a bude trvat mnoho let.

Fantom

Bitcoin byl takovou reakcí, ale současný světový finanční systém s BR v čele jej dokázal ovládnout. Další tištění fiatu žádnou budoucnost bitcoinu nedává.
“Vylepšený bitcoin”, tedy monero, je skutečným pokusem o narušení současného svétového finančního systému a proto je ve většině světa (a nyní de facto i v EU – alespoň pro burzy-např.Kraken) zakázáno. To je určitá známka kvality.
Naopak bitcoinu se už tradiční bankéři nebojí a proto ho zakazovat nebudou. Naopak například Larry Fink (asi nejmocnější evil bankéř) ho masivně podporuje a to ho naopak před pár lety kritizoval a zesměšňoval.

Pavel

Kvůli jedné události napsat že BTC je nějaké pasivum, že existují lepší investice, nebo že tam teče málo peněz je nešťastné. Stačí se na graf BTC podívat v rozmezí třeba 10 let a hned uvidíte. Je pravda že BTC je mladé aktivum, nikdo fakt neví co se stane kdyby například se stala událost typu 3. Světová válka atd … ale pokud si nastudujete pár informací o BTC tak uvidíte hned jeho výhody. Proto si myslím že ano BTC se určitě v takové události otřese v základech, ale myslím si že jejo výhody jsou jasné a lidé to hodně rychle pochopí

Poslední editace 9 dní před přes Pavel
Reagan

Nic proti, ale zjevně jste mě vůbec nepochopil. Já BTC nekritizuji, protože se pohnul tak či onak v rámci nějakého krátkého timeframu, ale pro jeho podstatu a princip fungování. Btw o BTC se velmi aktivně zajímám už hezkých pár let a troufám si říci, že o něm něco vím a taky vím jak smýšlí lidé, kteří mu věří. A proto jsem přesvědčen, že bitcoinismus je stejná utopie jako třeba komunismus… je v rozporu s podstatou člověka. Ale to už je spíš antropologie 😁.

Poslední editace 9 dní před přes Reagan
Fantom

Největší problém je “nastudovat si něco o BTC”. Je potřeba si nastudovat opravdu hodně a navíc ještě o tom dost popřemýšlet, potom Vás počáteční optimismus pravděpodbně přejde. Především dojdete k závěru, že ve skutečnosti bitcoin nesplňuje nic z toho k čemu byl určen (nezávislý decentralizovaný platební systém) ani to k čemu se často přirovnává (uchovatel hodnoty). Rovněž sledovat jeho cenový graf za celou dobu existence je matoucí. Často je to ještě podpořené logaritmickým zobrazením, které dává záměně falešný pocit trvalého růstu hodnoty, který bude stále pokračovat.
Na grafech je lépe se zaměřit na poslední rok – klíčová událost bylo spuštění spotových ETF. Od té doby je trend dlouhodobě klesající. Obávám se, že bitcoin od té doby vstoupil do závěrečné fáze svojí existence. Velcí hráči s BR v čele na něm budou chtít masivně vydělávat a tak je jeho budoucnost jako “gamechangeru tradičního finančního světa” v podstatě vyloučena.
Naopak věřím v budoucnost moderních kryptoměn – zejména těch příbuzných ETH (např. DOT, ATOM). Samotné ETH má problém s výší transakčních poplatků.
Skutečný OG bitcoin, tedy monero, které reprezentuje původní myšlenku bitcoinu je ve většině světa zakázáno – např. Asie (včetně pseudodemokratických zemí jako je Japonsko, Korea a UAE) a od nynějška i totalitní EU – burza Kraken oznámila ukončení podpory Monera pro své zákazníky z EU (přesněji EHP).
Je to jasný důkaz kvality – tato fungující privátní měna je zakázána (ne pro individuální držení, ale pro zprostředkovatele-burzy k nabídce) a totální podvodné shitcoiny, kterých jsou na burzách spousty, jsou naprosto legální. Klasická EU.

Jindra

Jinak k té eskalaci na Blízkém východě. Je to už takový kolorit. Je to eskalace číslo třimilionystopadesátděvět. A stejně jako u té příští eskalace číslo třimilionystošedesát bude nějaký pokles a zase návrat…

Viktor Kožený

Můj dojem z těchto analýz je ten, že v čase A dojde k nějakému kurzovému výkyvu a analytici se na to zpětně snaží naroubovat nějakou událost. Ať úspěšně nebo neúspěšně, většinou tomu moc nevěřím. Má 200 raket od nějakých křováků takovou moc?
Nešlo v případě BTC jednoduše o zamítnutí růstu, který už nějakou dobu prešlapoval na místě? Před chvílí kurz BTC opět očuchal hodnoty pod 60k, co se na to roubuje za událost nyní? 🤔

BSK5

Váš dojem je naprosto správný. Občas se do toho autoři tak zamotají, že odůvodní pokles BTC konfliktem na Blízkém východě a zároveň jakoby nic zmíní pokračující růst čínských akcíí. Tu berličku “makra” a jiných významných událostí potřebují, aby vysvětlili jakýholi pohyb čehokoli kamkoli. Ale co mají také jiného dělat? Je to jejich práce.

BSK5

Tohle vypadá opravdu zle. Přeliju větší část krypta do stablů

BSK5

Díky za hodnocení. Dokážete si představit, co se stane, až přide korekce na akciových trzích? Ten pád krypta bude sakra bolet.

spot_img