Indikátor, který signalizuje blížící se ekonomickou recesi, prudce zrychluje

4.8
(4)

Několik ekonomických ukazatelů, které se v minulosti spojovaly s předpovědí potenciální recese, vysílá v současné době varovné signály. Nejnovějším ukazatelem, který signalizuje nebezpečí, je zejména vznikající znepokojivý trend na trhu práce. Zde se “agresivně zrychluje” trvalý úbytek pracovních míst.

Zprávu na sociální siti X sdílela platforma pro investiční výzkum Game of Trades. Podle ní historické údaje ukazují, že neustávající výrazné skoky ve ztrátě trvalých pracovních míst (od roku 1995) předznamenávají recesi.

Nejnovější údaje naznačují, že meziroční ztráta trvalých pracovních míst prudce vzrostla. A to až na úroveň srovnatelnou s úrovní, kterou jsme zaznamenali během bubliny Dot-Com, finanční krize a pandemie COVID-19.

Tento prudký nárůst ztráty pracovních míst vyvolává obavy z pravděpodobnosti blížící se recese v druhé polovině roku 2024.

Potenciální hromadné propouštění v amerických firmách

Ztráty pracovních míst jsou totiž dále zvýrazněny skutečností, že většina amerických korporací bude pravděpodobně hromadně propouštět. Konkrétně údaje poskytnuté společností AlphaSense naznačují jasný vzestupný trend ve zmínkách o “provozní efektivitě” v průběhu téměř dvou desetiletí. To naznačuje rostoucí zaměření na tento koncept mezi americkými veřejnými společnostmi.

K nejvýraznějšímu nárůstu zmínek docházelo od roku 2020, s výrazným nárůstem v roce 2023 a vrcholem v roce 2024. Někteří hráči na trhu se proto domnívají, že tento aspekt by mohl signalizovat blížící se vlnu propouštění v blízké budoucnosti.

Navzdory těmto varovným signálům trhy prozatím nadále vykazují býčí dynamiku. Ale kupříkladu makroekonom Henrik Zeberg varoval, že americká ekonomika může čelit jedné z nejhorších recesí v historii. Upozornil, že recese by mohla přijít po býčím momentu na akciovém trhu a v kryptoměnovém sektoru.

Mimochodem právě Zeberg předpověděl blížící se pád dvouletých výnosů státních dluhopisů. To signalizuje možnost recese, která by mohla konkurovat Velké hospodářské krizi z roku 1929.

V současné době se spekuluje hlavně o tom, kdy by mohla recese udeřit. Většina zúčastněných se pak shoduje na druhé polovině roku 2024. Klíčovou roli bude hrát nadcházející rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img