Dolar roste a bitcoin opět otestoval support kolem 60 000 USD

5
(7)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden se nesl v duchu proslovů členů Fed. A trh z nich pochopil, že vysoké sazby s námi ještě nějaký čas zůstanou. Dobré pro dolar, špatné pro bitcoin. Místo euforického růstu ceny, v souvislosti s nedělním halvingem, opakovaně testuje support kolem 60 000 USD.

Jerome Powell, předseda Fed, často ve svých proslovech opakuje, že se komise rozhoduje primárně na základě dat. Takže minulou středu, po zveřejnění inflačních výsledků Spojených států, bylo asi celému trhu jasné, jaký budou mít sazby další vývoj. Okamžitě se to projevilo na kurzu dolaru, který začal růst. A dokázal narůst o více něž 2 % za pět dnů. To je nejlepší výsledek za posledních 14 měsíců.

Negativní korelace bitcoin a dolar stále platí

Historicky samozřejmě víme, že ve většině případů funguje negativní korelace mezi dolarem a bitcoinem. A ne jinak je tomu i tentokrát. Aktuální kurz ceny bitcoinu se pohybuje kolem 65 000 USD. To znamená, že od zveřejnění inflačních dat si naopak cca 9 % odepsal.

Investoři využívají potenciálně dlouhodobě vysokých sazeb ve Spojených státech a nakupují jejich dluhopisy a termínované vklady s nadějí na vyšší výnosy. To se samozřejmě projevuje nejen na bitcoinu. Při pohledu na Bloomberg Dollar Spot Index (BBDXY), který sleduje výkon předních deseti světových měn vůči americkému dolaru, si také můžeme všimnout řady zelených denních svíček a růstu přes 2 %. Daří se mu tedy lépe i v porovnání s eurem, britskou librou nebo třeba japonským jenem.

Dolar vstupuje do překoupené oblasti

Někteří analytici již ale upozorňují na vstup dolaru do překoupené oblasti. Hodnota Relative Strength Index (RSI) nad 70 body na denním grafu DXY vždy avizovala příchod výrazné korekce.

S ohledem na denní graf ale není pravděpodobné, že by výrazný pokles dolaru (a tedy naopak rychlý nárůst bitcoinu) přišel ještě dnes. Spotová ETF sice včera zaznamenala nejnižší propad v tomto týdnu, ale jako býčí událost bych to rozhodně neoznačoval.

I podle grafu dominance bitcoinu si investoři spíše hrají na jiném písečku. Například před halvingem v roce 2020 byla o 15 % vyšší. Před chvílí sice cena bitcoinu vyskočila na 65 000 USD, ale teprvě čas nám ukáže, jestli se do nedělního halvingu udrží nebo opět spadne. Ona už ani ta chamtivost není extrémní.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
David Babor

Já to vidím na růst

Lhts
Hodnocení článku :
     

“ale teprvě čas nám ukáže, jestli se do nedělního halvingu udrží nebo opět spadne.”

Do nedělního halvingu?
Možná se dočkáme jeste dnes… Aktuálně vychází na hodinu po dnešní půlnoci.

Lhts

Tak to jste se spíše přehlédl. Včera k večeru to vycházelo na tři rano v sobotu.
Každopádně, pokud jste dnes stával v 5 rano, mohl jste opět pekne prikoupit. Pata ranní hodina +/- se stává v tomto cyklu magickou …

spot_img