Goldman Sachs zvýšil svou prognózu ceny zlata na 3 100 USD za trojskou unci (toz) do konce roku 2025. Jedná se o nárůst oproti předchozí předpovědi 2 890 USD/toz.
Toto navýšení vychází z očekávání pokračující silné poptávky centrálních bank, zejména po zveřejnění prosincového odhadu Goldman Sachs. Ukázal, že centrální banky nakoupily 108 tun zlata, což výrazně převyšuje průměr 17 tun před rokem 2022. Největším kupcem byla Čína, která navýšila své rezervy o 45 tun.
V důsledku toho Wall Street banka upravila svůj odhad měsíční poptávky centrálních bank na 50 tun oproti předchozím 41 tunám. Očekávaný strukturální růst nákupů zlata centrálními bankami by mohl do prosince 2025 zvýšit cenu zlata o 9 %.
„Tento faktor, společně s postupným růstem držby ETF, jelikož naši ekonomové očekávají, že Fed letos dvakrát sníží sazby, by měl převážit nad negativním vlivem normalizace pozic, pokud se sníží nejistota,” uvedli stratégové Goldman Sachs Lina Thomas a Daan Struyven ve zprávě.
Goldman Sachs vidí rizika pro svou cenovou prognózu zlata jako vychýlená směrem nahoru
Pokračující nejistota v oblasti politiky, včetně obchodních cel, by podle banky mohla posunout cenu zlata až na 3 300 USD za trojskou unci do konce roku 2025.
Navíc, pokud by poptávka centrálních bank překonala očekávání a dosáhla průměru 70 tun měsíčně, mohla by se cena zlata vyšplhat na 3 200 USD za unci do konce roku 2025.
Na druhou stranu by Goldman očekával, že cena zlata dosáhne 3 060 USD do konce roku 2025.
Analytici Goldman Sachs nadále doporučují strategii Go for Gold a zdůrazňují zlato jako ochranu proti rizikům. A to i přes možné krátkodobé poklesy. Vidí také potenciální růst ceny zlata v důsledku narůstajících obchodních konfliktů, finančních rizik nebo obav o fiskální udržitelnost USA.
Pokud by tyto obavy zesílily, cena zlata by mohla do prosince 2025 vzrůst o 5 % na 3 250 USD, uvedli stratégové. Tento růst by byl podpořen vyššími spekulativními pozicemi, přílivem kapitálu do ETF a nákupy centrálních bank v reakci na problémy s udržitelností dluhu.
Technická analýza zlata: Klíčové úrovně ke sledování
Cena zlata (XAU/USD) se snaží udržet nad 2 900 USD po propadu na minimum 2 877 USD, odkud se mírně zotavila. Přesto zůstává pod tlakem a nedaří se jí znovu získat pevnější půdu pod nohama.
S eskalujícími geopolitickými napětími, nejistotou ohledně politiky Federálního rezervního systému a obchodními cly zvyšujícími volatilitu trhu investoři pečlivě sledují klíčové technické úrovně, které by mohly určit další směr vývoje ceny zlata.
V době psaní článku se zlato obchoduje za 2 898 USD, což představuje denní nárůst o 0,55 %. Navzdory krátkodobým výkyvům si kov udržuje silný růstový trend, přičemž od začátku roku zaznamenal zisk 10,8 %.
Zlato se nadále pohybuje v rostoucím kanálu, přičemž falešný průraz potvrdil zájem kupců na nižších úrovních. Trh zůstává býčí, přičemž cena konsoliduje v rozmezí 2 880 – 2 940 USD, kde se klíčová rezistence nachází na 2 904,7 USD.
Pokud se trhu nepodaří udržet úroveň 2 904,7 USD, mohlo by to vést k opětovnému testování pásma 2 880 – 2 893 USD před dalším pokusem o průlom. Potvrzené proražení pod 2 880 USD by změnilo momentum na medvědí. Úrovně 2 893 USD a 2 880 USD by sloužily jako nejbližší podpory, uvedl analytik RLinda.
Hlavní tržní faktory: Obchodní politika a Fed v centru pozornosti
Další vývoj ceny zlata bude pravděpodobně ovlivněn geopolitickým napětím a rostoucími obavami z obchodní války. Tržní sentiment je stále více svázán s vývojem americké obchodní politiky a rozhodnutími Federálního rezervního systému.
Návrh prezidenta Donalda Trumpa na zavedení recipročních cel a možné cla na dovoz automobilů do 2. dubna zesílily obavy z globální obchodní války, což vedlo investory k hledání bezpečného útočiště ve zlatě jako ochraně proti ekonomické nestabilitě.
Kromě obchodních rizik se pozornost soustředí na Federální rezervní systém. Nadcházející zveřejnění zápisu z jednání FOMC a údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti by mohly na trh přinést zvýšenou volatilitu. S rostoucí nejistotou se obchodníci zaměřují na tyto klíčové makroekonomické faktory, přičemž jakákoli eskalace globálních rizik by mohla být dalším významným katalyzátorem pro růst ceny zlata.
Cesta zlata ke 3 000 USD
Zlato si nadále udržuje silný růstový trend a podle projekcí AI modelu by mohlo dosáhnout hranice 3 000 USD. Jedná se o dlouho očekávané maximum. Může se tak stát do konce prvního čtvrtletí roku 2025. K dosažení zmíněné úrovně by bylo zapotřebí růstu o 3,39 % během následujícího měsíce. Což se jeví jako dosažitelné, vzhledem k tomu, že cena zlata vzrostla o 6 % za posledních několik týdnů.
S pokračujícími geopolitickými riziky, obchodními spory a měnící se měnovou politikou, které podporují tržní nejistotu, zůstává zlato v dobré pozici pro další růst. Klíčovým faktorem však bude schopnost udržet důležité úrovně podpory, které rozhodnou, zda bude rally udržitelná.
Vývoji ceny zlata se věnoval v rámci pravidelného středečního streamu náš analytik Jaroslav Jarolím. Na záznam se můžete podívat níže.
Obchodujte CFD na komodity na platformě XTB
U 74 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.
Osobne si myslím, že v tak turbulentnej dobe, ktorá sa iba začína je cena 3100 USD koncom roka 2025 úplne smiešna. Cena 300 USD do konca mesiaca je reálna a neverím, že za zvyšných mesiacov porastie len o 100 USD… Nehovoriac už o tom, že sa zlato na trhu míňa, ťažba a zásoby sú viac a viac obmedzenejšie.
Ďalšia vec je to, že sa nám vytratila debata o striebre, ktoré má väčší potenciál rastu ako zlato a tento kov je dlhodobo podcenený a už sa začína stávať aj viac vyhľadávaným, a to nielen pre jeho potrebu v priemysle a obmedzených zdrojoch.
Opravujem preklep: Cena 3000 USD do konca mesiaca je reálna a neverím, že za zvyšných mesiacov porastie len o 100 USD… Nehovoriac už o tom, že sa zlato na trhu míňa, ťažba a zásoby sú viac a viac obmedzenejšie.
Ešte jedna zaujímavosť, kt by mohla tiež ovplyvniť cenu zlata na trhoch.
“Je ve Fort Knox vůbec ještě nějaké zlato?” Musk se rozhodl vyřešit záhadu století – CZ24.NEWS