Vláda USA nově definuje recesi, aby se jí vyhnula

5
(4)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Americká vláda nově definovala konvenční význam recese, údajně proto, aby se její ekonomika nedostala do recese dříve, než by chtěla. Nebo vůbec.

Vláda USA: Pravděpodobně ne recese

To znamená, že i když údaje o HDP, které mají být zveřejněny koncem tohoto týdne, ukáží druhé po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu, Bidenova administrativa to pravděpodobně nebude označovat za recesi.

Rada ekonomických poradců, která je součástí úřadu amerického prezidenta, ve svém blogu uvedla, že hospodářskou recesi již nelze definovat dvěma po sobě jdoucími čtvrtletími klesajícího reálného růstu, jak je všeobecně přijímáno.

„Místo toho se jak oficiální určení recese, tak hodnocení ekonomické aktivity ekonomy zakládá na komplexním pohledu na data – včetně trhu práce, spotřebitelských a podnikatelských výdajů, průmyslové výroby a příjmů,“

– uvedla preventivně.

„Na základě těchto údajů je nepravděpodobné, že by pokles HDP v prvním čtvrtletí letošního roku – i kdyby po něm následoval další pokles HDP ve druhém čtvrtletí – znamenal recesi.“

Kryptotrhy se před náročným týdnem ochladily

Výkon americké ekonomiky se během prvních tří měsíců letošního roku snížil meziročním tempem 1,6 %. Podle ekonomů oslovených agenturou Reuters se očekává, že ve druhém čtvrtletí, kdy budou ve čtvrtek zveřejněny nové údaje, vykáže tento údaj přírůstek pouze 0,4 %.

Kryptotrhy v pondělí prudce klesly, přičemž bitcoin a ethereum se propadly až o 3,7 % a 7,5 %, a ochladily se tak po masivní rally z minulého týdne.

Pokles přichází před týdnem, který se pro globální finanční trhy rýsuje jako rušný, neboť 27. července zasedá Federální výbor pro volný trh. Tento týden bude také zveřejněno několik významných podnikových výsledků a zpráva o HDP za druhé čtvrtletí.

Všeobecně se očekává, že Federální rezervní systém zvýší úrokové sazby o 75 bazických bodů ve snaze bojovat proti inflaci v USA, která v červnu dosáhla 40letého maxima 9,1 %. Všechny tyto faktory by mohly potenciálně vést k volatilitě na globálních trzích a trzích s kryptoměnami.

Janet Yellen: Americká ekonomika není v recesi

Janet Yellen, ministryně financí USA, uvedla, že hospodářský růst zpomaluje, ale silný trh práce a spotřebitelské výdaje ukazují, že americká ekonomika se v současné době nenachází v recesi. Nevyloučila však riziko recese v budoucnu.

„Toto není ekonomika, která je v recesi,“

– řekla Yellen v pořadu televize NBC „Meet the Press“.

„Nacházíme se však v přechodném období, kdy se růst zpomaluje, což je nezbytné a vhodné.“

V návaznosti na komentáře Rady ekonomických poradců (CEA) dodala:

„Recese je široce založená slabost ekonomiky. Tu nyní nevidíme.“

Americká ekonomika vytvořila ve druhém čtvrtletí 1,1 milionu nových pracovních míst. To podle oficiálních údajů odpovídá průměru přibližně 375 000 pracovních míst měsíčně. To je třikrát více vytvořených pracovních míst než v kterémkoli tříměsíčním období předcházejícím recesi.

Míra nezaměstnanosti se v posledních čtyřech měsících udržela na stabilní úrovni 3,6 %.

Vláda: Definice recese je „lež“

Národní úřad pro ekonomický výzkum, který v USA oficiálně vyhlašuje recesi, uvádí, že recese je „výrazný pokles ekonomické aktivity, který je rozšířen napříč ekonomikou a který trvá déle než několik měsíců“.

Obvykle sleduje několik proměnných včetně osobních příjmů, pracovních míst, spotřebitelských výdajů a průmyslové výroby.

Možná ještě pikantnější vysvětlení celé debaty vyplývá z příspěvku jednoho uživatele Twitteru, který odpověděl Jacqui Heinrich, americké novinářce, jež na definici CEA upozornila.

„Recese má jednoduchou definici: Dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu. Od této administrativy je neuvěřitelně orwellovské, ale neuvěřitelně důsledné, že nyní předefinovává to, co všichni víme, že toto slovo znamená. Nazvěme to tím, čím to je: lží,“

– uvedl uživatel.

Další poznamenal:

„To je pravda: Jinými slovy, je to recese pouze tehdy, když ji za recesi prohlásí právě ti, kteří mají největší zájem na tom, aby recese vyhlášena nebyla.“

Závěr

Myslíte si, že USA udělala krok správným směrem nebo to vnímáte jako daný uživatel Twitteru, že je to orwellovské? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Jo jo jo,…… jedině my-strana-víme a určíme co je a není recese…… Jako bych už něco podobného někdy slyšel. Mohl bych se nad tím pousmát, ale víc se mi chce zvracet.. 👎

Fantom

Pokles by byl špatný, ale záporný růst je ještě přijatelný 😀

czhunter

Není to recese – je to speciální ekonomická operace.

Reklama: