Top 5 článků za poslední týden + Bonusová zpráva dne

5
(4)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Společnost MicroStrategy nakoupila dalších 5 050 bitcoinů – nyní drží více než 114 000 BTC

„Korporátní bitcoinová velryba“, společnost MicroStrategy, oznámila v pondělí další masivní nákup bitcoinů. Podle tweetu generálního ředitele společnosti MicroStrategy, Michaela Saylora, nakoupila firma dalších 5 050 bitcoinů za ~ 242,9 milionů USD. Průměrná cena jedné nakoupené mince se pak vyšplhala na ~ 48 099 USD.  Tímto nákupem se celkový počet nakoupených bitcoinů společnosti vyšplhal na více než 114 000 BTC. Společnost za ně utratila přibližně 3,16 miliardy USD a průměrná kupní cenou za minci pak tedy činí 27 713 dolarů. Pro úplnost dodávám, že aktuální cena jimi držených bitcoinů je vyšší než 5 miliard USD.

Cardano úspěšně spouští chytré kontrakty

Společnost Cardano ve svém nedávném příspěvku na sociální síti Twitteru uvedla, že upgrade sítě byl úspěšně dokončen. Poprvé se tak usnadnilo vytváření a provádění chytrých smluv na blockchainu Cardana.

Společnost oznámila dokončení hard forku Alonzo, který představil dlouho očekávanou funkci inteligentních smluv. Hard fork Alonzo umožňuje psát inteligentní smlouvy pro Cardano pomocí skriptů Plutus, které tým popisuje jako účelově vytvořenou platformu pro vývoj a provádění chytrých kontraktů využívající funkční programovací jazyk Haskell.

„Přijďte a promluvte si s námi,“ vzkazuje Gensler kryptoobchodním platformám

Burzovní regulátor v USA volá kryptoprůmysl „na kus řeči.“ Gary Gensler, předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy, znovu vyzývá krypto projekty s cennými papíry, aby se zaregistrovaly u regulačního orgánu a zajistily tak ochranu investorů. Řada společností v kryptoodvětví si stěžuje na regulační nejasnost, včetně společnosti Ripple, která se s komisí soudí – opět o to, zda je nějaká kryptoměna cenný papír, nebo není. Kryptoburzy a decentralizované burzy, kde se obchodují kryptoměny, by se podle názoru předsedy SEC měly u komise registrovat, a to proto, že některá z mincí a tokenů zde obchodovaných pravděpodobně může být komisí považována za cenný papír. Gensler však platformám neřekne, které projekty to jsou a jak je mohou podle měřítek regulátora jednoznačně identifikovat.

Už celý rok se Bitcoin pohybuje nad 10 000 USD

Ve čtvrtek Bitcoin oslavil jedno zajímavé jubileum. BTC má totiž za sebou již celý rok, kdy se jeho cena pohybovala nad 10 000 USD. V září minulého roku pomalu opustila zónu 10,000 $ za minci a už nikdy se do ní nevrátila. O měsíc později byla sice „jen“ o 1 000 $ vyšší, ale rychle začala růst severním směrem a ke konci 4. čtvrtletí 2020 byla už situace úplně jiná – bitcoiny se obchodovaly za 28 000 $. Panují mnohá očekávání, že podobná situace se zopakuje i letos a třeba známý kryptoměnový analytik PlanB uvádí, že pokud se naplní „nejhorší scénář“, tak cena Bitcoinu bude do 1. ledna 2022 minimálně na 135 000 amerických dolarů. A podobně optimistické predikce vidíme i od některých zástupců „tradičního světa a financí“. Kupříkladu britská nadnárodní bankovní a finanční společnost Standard Chartered, která má více než 1 200 poboček ve více než 70 zemích světa, předpovídá cyklický vrchol kolem 100 000 $.

Rostoucí inflace by mohla „destabilizovat“ stablecoiny – Co s tím?

Obecně v minulosti panovalo přesvědčení, že rostoucí inflace by měla kryptoměnám pomoci, neboť více lidí by zvažovalo jejich nákup k zajištění svého majetku. Pokud ale americký dolar výrazně ztratí na hodnotě a stane se nestabilní, může to mít nepříznivý dopad rovněž na stablecoiny (vázané na americký dolar), což by mělo negativní vliv na celý kryptoměnový ekosystém. Stablecoiny jsou vnímané jako jakási páteř celého kryptoměnového průmyslu. Jsou bezpečnou zónou, když cena blázní a klesá během několika hodin o dvouciferná procenta. Kromě toho si je uživatelé oblíbili pro přeshraniční platby. Tyto „stablecoiny“ však mají jeden méně známý problém: jsou hyper závislé na americkém dolaru (USD). Ředitel oblíbené kryptoměnové burzy Coinbase se nedávno nechal slyšet, že stablecoiny se tak mohou velmi jednoduše stát inflačními mincemi.

„Pokud se z fiatem krytých stablecoinů skutečně stanou inflační mince (ne tak stabilní), jak potom získáme skutečně stabilní minci?“

Bonusová zpráva

Turecký prezident vyhlásil kryptoměnám válku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan během setkání se studenty z 81 provincií, které se konalo ve městě Mersin, uvedl, že země bude bojovat proti kryptoměnám. V polovině dubna letošního roku vyhlásila turecká centrální banka zákaz plateb kryptoměnami. Regulační nejistota, extrémně vysoká volatilita a kriminalita byly uváděny jako klíčové důvody tohoto rozhodnutí. Erdogan tenkrát tvrdil, že země „rozhodně“ nemá problém s šířením digitálních aktiv a dodal, že Turecko bude pokračovat ve vývoji svých vlastních peněz, což je podle něj součást národní identity. Prezidentův komentář přichází poté, co centrální banka země na počátku září vytvořila novou platformu pro výzkum a testování digitalizované verze turecké liry. Výsledky pilotní fáze budou oznámeny v příštím roce. V Turecku, jehož ekonomiku sužuje nekontrolovatelná inflace a devalvace měny, se kryptoměnám velmi daří, což je trnem v oku prezidentu Erdoganovi, který se snaží odradit Turky od toho, aby do nich ukládali své úspory. [1]

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img