Americký Kongres schválil další stimulační balíček ve výši 900 miliard USD

5
(5)

Kongres Spojených států schválil další záchranný balíček ve výši 900 miliard dolarů, kdy ten první dosáhl hodnoty 2.2 bilionů dolarů. To vše na pozadí doby, kdy USD letos poklesl o 7 % a za posledních 10 měsíců bylo vytištěno 35 % amerických dolarů.

Po nelehkých a tvrdých jednáních se americkým kongresmanům konečně podařilo dosáhnout dohody o další podpoře americké ekonomiky. V neděli byla finalizována dohoda, která stanoví federální fondy ve výši 900 miliard dolarů, které budou použity na pomoc Američanům, kteří čelí negativním ekonomickým důsledkům koronaviru.

Dohodnutá částka představuje zhruba polovinu dříve navrhované částky, což znamená, že američtí občané, kteří mají nárok na podporu nárok (ti, kteří vydělávají méně než 75 000 $ ročně), obdrží pomoc v odhadované výši cca 600 $. Nezaměstnaní Američané získají bonus 300 dolarů na dávky pojištění v nezaměstnanosti po dobu až 10 týdnů.

Koronavirové stimuly zvyšují inflaci dolaru

Přijaté řešení je podstatně menší než první záchranný balíček (ve výši 2,2 bilionů dolarů), který byl přijat dříve v tomto roce, ale stále je jedním z největších balíčků stimulačních podpor, které kdy byly přijaty.

Podle stránek USA Today “bude opatření spojeno s výdajovým zákonem ve výši 1,4 bilionu USD, který bude muset financovat federální agentury a programy.“

Přestože byl tento stimul vydán jako podpora z důvodu pandemie COVID-19, nelze popřít dopad těchto stimulačních kampaní na inflaci, které je americký dolar nucen čelit. V letošním roce index amerického dolaru zaznamenal pokles o sedm procent a poprvé za dva a půl roku klesl pod 90. Navíc bylo za posledních 10 měsíců vytištěno asi 35 % všech USD, které kdy byly vytištěny. To znamená, že více než jedna třetina měny byla vytvořena v posledním roce. Mluvíme o době téměř 250 let, kdy Amerika vyhlásila svrchovanost.

Co to znamená pro Bitcoin?

Do vůbec prvního bloku bitcoinového blockchainu vložil Satoshi Nakamoto tuto zprávu:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks“

Odkazuje v ní na noviny The Times ze 3. ledna, které přinesly na titulní straně zprávu „Ministr financí uvažuje o druhém kole záchrany bank“. Co tím myslel?

Politici a další byrokratické orgány mají pravomoc nafouknout národní měnu bez ohledu na to, zda s tím občané souhlasí. Jako lék na tento problém, kterému čelí země po celém světě, byl vynalezen právě Bitcoin – decentralizovaná a deflační měna. Nabídka BTC je omezená a dopředu daná, stejně jako plán vzniku nových bitcoinů.

Uživatelé vždy naprosto přesně vědí, kolik BTC je aktuálně vytěženo a kolik jich ještě vytěžit zbývá. Odměna těm, kteří ověřují transakce (horníci) se každé přibližně čtyři roky snižuje na polovinu (halving) a právě tato událost představuje pokračující deflaci BTC – na rozdíl od rychlého tisku fiat měn. No a právě tyto atributy jsou tím, co přesvědčilo institucionální investory, jako je Michael Saylor z MicroStrategy, že začali považovat bitcoiny za dobré zajištění proti inflaci amerických dolarů.

Závěr

Dolar nebo Bitcoin? Předpokládám, že stále více lidí má jasno. Navíc, jak uvedl Chuck Schumer (demokratický lídr Senátu), uzavřená dohoda “není ani zdaleka dokonalá” a po nástupu Joe Bidena do úřadu 20. ledna budou demokraté prosazovat ještě další stimuly.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img