Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:
Bílý dům zveřejnil první regulační rámec pro kryptoměny
Americká vláda konečně podniká kroky ke zvýšení regulačního dohledu nad oblastí digitálních aktiv. Bílý dům v pátek zveřejnil vůbec první kryptografický rámec, který zahrnuje klíčové oblasti kryptoměnového prostoru, na něž chce Bidenova administrativa zaměřit svou pozornost. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Bidena „Zajištění odpovědného rozvoje digitálních aktiv“, který podepsal v březnu. V prohlášení Bílého domu je podrobně popsáno, jak se spojilo několik vládních agentur, které budou usilovat o dohled nad rozvojem oblasti digitálních aktiv se zaměřením na sedm hlavních cílů: ochrana spotřebitelů a podniků, podpora přístupu k finančním službám, podpora finanční stability, podpora inovací, udržení pozice země jako finančního lídra, boj proti finanční kriminalitě a zkoumání možnosti digitálního dolaru.
Hackerská skupina TeamTNT se snaží prolomit Bitcoin
Hackeři ze skupiny TeamTNT údajně získávají kontrolu nad servery a využívají jejich výpočetní sílu k tomu, aby se pokusili prolomit šifrování bitcoinu. Bitcoin používá pro své klíče a podpisy eliptickou křivku secp256k1. Když se stal BTC populární, volba této konkrétní techniky šifrování odborníky na kryptografii překvapila, protože secp256k1 byla ve srovnání s jinými řešeními téměř neznámá. Hackeři z TeamTNT se nyní pokoušejí prolomit šifrování pomocí eliptické křivky s využitím počítačů, kterým na dálku kradou výkon. Jejich snahy je však třeba brát s rezervou. Je velmi pravděpodobné, že se chtějí spíže zviditelnit, místo aby se skutečně pokusili Bitcoin hacknout.
The Merge je za námi – co se stalo a co bude dál?
Po osmi letech práce a odkladů přešel blockchain Ethereum na nový způsob ověřování transakcí, známý jako proof-of-stake (PoS). Technická aktualizace, nazývaná The Merge, byla dokončena ve čtvrtek brzy ráno. Výrazně snižuje množství energie spotřebovávané sítí a vytváří předpoklady pro to, aby Ethereum (ETH) mohlo snížit své poplatky a masivně rozšířit svou uživatelskou základnu. Mnozí ochránci životního prostředí toto rozhodnutí ocenili potleskem. Předchozí metoda zabezpečení blockchainu, tedy proof-of-work (PoW), spotřebovávala obrovské množství energie. Bílý dům minulý týden vydal zprávu o dopadu kryptoměn na životní prostředí, v níž uvedl, že aktivita v oblasti kryptoměn v USA je srovnatelná s emisemi skleníkových plynů, které v zemi produkuje železniční nafta. Zpráva dále uvádí, že přechod na PoS by mohl „dramaticky snížit celkovou spotřebu energie na méně než 1 % dnešní úrovně“.
Nassim Taleb: „Bitcoin je jako rakovina“
Nassim Taleb je světoznámý spisovatel, statistik a specialista na řízení rizik. Jeho knihy Černá labuť a Antifragilita patří mezi povinnou četbu pro investory, kteří se nechtějí jednoho dne dočkat nemilého překvapení. Taleb byl hostem v americké televizi CNBC, kde se měl vyjádřit k celkové politice Fedu. Jak je jeho zvykem, nebral si servítky. Celou měnovou politiku Fedu za posledních 15 let označil jako Disneyland. Nulová nebo velmi malá hodnota peněz pokřivila celé fungování trhů. Právě uvolněná měnová politika způsobila růst obrovských bublin. Bitcoin není jen bublina, ale přímo rakovina, kterou živila měnová politika Fedu. Současná bublina je nebezpečnější tím víc, že lidé mladší 40 let nemají zkušenosti s fungováním trhů, firem a ekonomiky v režimu normálních úrokových sazeb. Dnešní generace obchodníků a traderů neumí fungovat za předpokladu, že peníze mají samy o sobě velkou cenu.
Hard fork Vasil, upgrade Cardana, je připraven na spuštění
Vasil, dlouho očekávaný upgrade sítě Cardano, se uskuteční za méně než 24 hodin. Tým stojící za projektem Cardano uvedl, že všechny kritické metriky, které jsou nutné pro spuštění upgradu, jsou nyní splněny. Upgrade Vasil byl původně zamýšlen na červnové spuštění, ale jeho den spuštění byl dvakrát přeložen. Naposledy se tak stalo kvůli chybě objevené v předchozí verzi uzlu Cardano, která způsobila problémy s nekompatibilitou. S aktualizovaným uzlem je nyní více než 98 % bloků mainnetu vytvářeno aktualizovanými uzly, přičemž svou připravenost potvrdily i špičkové decentralizované aplikace (DApps), které označily všechny tři metriky potřebné pro schválení upgradu. Upgrade Vasil bude nejvýznamnějším upgradem od hard forku Alonzo, který proběhl v září loňského roku. Ten poprvé přinesl funkcionalitu pro chytré kontrakty. Cílem tohoto upgradu je přinést vylepšení chytrých smluv, snížení nákladů a zvýšení propustnosti sítě.
Bonusová zpráva
Vitalik Buterin jmenoval dvě kryptoměny, které by rád viděl přejít na PoS
Spoluzakladatel Etherea naznačil, že další dva PoW blockchainové protokoly by mohly v blízké budoucnosti přejít na PoS. Ethereum se zapsalo do historie 15. září, kdy se stalo prvním rozsáhlým blockchainovým protokolem, který úspěšně přešel z proof of work na proof of stake. Důsledky této významné změny, pokud jde o bezpečnost, škálovatelnost a využití sítě, se teprve projeví, i když Ethereum Foundation tvrdí, že spotřeba energie klesla o 99,9 %.
"You're right you can't put privacy into the [Ethereum] base layer in the next five years. I don't know if you're right that [the attempt to] re-decentralise the block producer ecosystem is going to be successful," says @zooko, noting his skepticism.
— Messari (@MessariCrypto) September 23, 2022
"We'll see," V replies.
Na otázku, zda by všechny sítě PoW měly následovat příkladu Etherea, odpověděl Vitalik Buterin kladně. Domnívá se, že dalšími projekty by mohly být dvě současné kryptoměny založené na PoW – Dogecoin a Zcash. [1]