Top 5 článků za poslední týden + Bonusová zpráva dne

5
(3)

Zprávy a souhrny

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

80 000 bitcoinů vržených na trh společností LFG (Terra) hladové subjekty ochotně vykoupily

V průběhu jedné z největších katastrof, který kryptoměnový svět zažil, se ekosystém Terra začátkem tohoto měsíce dramaticky zhroutil. Stalo se tak poté, co se stablecoin TerraUSD (UST), který má být navázán v poměru 1:1 na americký dolar, spadl prakticky na nulu. Kryptoměna LUNA, která měla fungovat jako jakýsi tlumič nárazů pro mechanismus navázání stablecoinu, se rovněž propadla z 80 dolarů až na přibližně 2 centy. The Luna Foundation Guard začala hromadit bitcoinu zhruba od začátku letošního roku. Tyto kryptorezervy měly být použity v případě, že by se stablecoin UST odchýlil od svého navázání na americký dolar. A k tomu také došlo. Když se UST začal odchylovat od své cílové parity 1 USD, LFG uvedla, že k obnovení pegu UST využije 1,5 miliardy USD v kryptoměnách, včetně 750 milionů USD v BTC. 8. května LFG potvrdila převod 52 189 bitcoinů určených „k obchodu s protistranou“.

Vývoj CBDC je zbytečný a mohl by přinést více škody než užitku

V poslední době se několik centrálních bank snaží vyvinout digitální měnu centrální banky (CBDC), která by řešila omezení fiat měn a to zejména v oblasti přeshraničních plateb. Společnost Circle, emitent stablecoinu USDC, však uvedla, že vývoj CBDC je zbytečný a mohl by přinést více škody než užitku. V reakci na žádost Fedu o vyjádření ke studii CBDC zveřejněné v lednu se vyjádřila i společnost Circle. Ta se mimo jiné zabývá blockchainovými platbami a uvedla, že digitální měny vydané centrální bankou nejsou potřeba. Emitent USDC argumentuje především tím, že soukromě provozované stablecoiny již nabízejí výhody, kterých chtějí vlády pomocí CBDC dosáhnout.

Tiskárna peněz Fedu zařadí zpátečku: Co to znamená pro kryptoměny?

Federální rezervní systém (Fed) zahajuje proces snižování své rozvahy ve výši 9 bilionů dolarů, která se v posledních letech rozrostla, v rámci kroku zvaného kvantitativní utahování (QT). Laici mohou QT považovat za opak kvantitativního uvolňování (QE) neboli tisku peněz, kterému se Fed věnuje od začátku pandemie Covid-19 v roce 2020. V podmínkách QE se vytváří a distribuuje více peněz, zatímco Fed přidává do své rozvahy dluhopisy a další státní nástroje. Fed plánuje v následujících třech měsících zmenšovat svou rozvahu o 47,5 miliardy dolarů měsíčně. V září letošního roku plánuje snížení o 95 miliard USD. Do konce roku 2023 chce dosáhnout snížení své rozvahy o 7,6 bilionu USD.

Instituce, které nakoupily v prosinci 2020, stále drží bitcoiny

Analytická společnost zaměřující se na kryptoměny, CryptoQuant před nedávnem sdílela ve svém oficiálním příspěvku na Twitteru data týkající se Coinbase Custody pro institucionální investory. Z dat vyplývá, že instituce, které údajně nakoupily 10 939 BTC od kryptoburz v prosinci 2020, zatím neprodávají. CryptoQuant ve svých datech ukazuje, že instituce, které v prosinci 2020 uložily do peněženek na 10 939 bitcoinů u Coinbase Custody, se od té doby nepohnulo. Data tak ukazují schopnost institucí odolat cenovým výkyvům.

Ruská centrální banka nechce kryptoměny pro občany, ale pro mezinárodní obchod

Vysoká představitelka ruské centrální banky Ksenia Yudaeva před nedávnem prohlásila, že banka je ochotna dát zelenou kryptoměnám pro mezinárodní obchod. Kvůli sankcím uvalenými západními státy bance docházejí možnosti pro mezinárodní obchod a platby. Náměstkyně guvernéra banky Ksenia Yudaeva na brífinku prohlásila:

“V zásadě nemáme námitky proti používání kryptoměn v mezinárodních transakcích.”

Regulační orgány a zákonodárci v zemi stále tápou nad tím, jak regulovat místní kryptoměnový průmysl a používání digitálních měn. Ministerstvo financí během minulého týdne uvedlo, že aktivně diskutuje o myšlence použití kryptoměn pro mezinárodní vypořádání.

Bonusová zpráva

Krátkodobí hodleři BTC zřejmě kapitulovali

Yassine Elmandjra, analytička společnosti ARK Investment Management, poznamenala, že krátkodobí držitelé bitcoinu zřejmě kapitulovali. Poměr MVRV, který měří tržní hodnotu bitcoinu v poměru k realizované hodnotě této vlajkové kryptoměny, klesl na 35 %.

BTC MVRV
Zdroj: twitter.com

Potěšitelné je, že dlouhodobí držitelé stále mají „diamantové ruce“. Zároveň se více než 66 % všech bitcoinů v oběhu nepohnulo více než rok, což je další rekordní hodnota. V době psaní článku se bitcoin stále obchoduje kolem úrovně 30 000 dolarů a všichni čekáme, jestli uzavře i desátou týdenní svíce v červené. Společně s tím, jak cena BTC padá se stále častěji objevují hlasy, že by cena BTC mohla nakonec klesnout na 12 000 USD nebo dokonce až na 8 000 dolarů. [1]


Zdroje:

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: