Top 5 článků za poslední týden + Bonusová zpráva dne

4.2
(5)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Evropský parlament hlasoval proti zákazu PoW

Členové Výboru pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu dnes hlasovali proti verzi návrhu zákona o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets, MiCA), která by mohla účinně zakázat kryptoměny založené na metodě Proof of Work v rámci EU. To je obrovská úleva pro kryptoprůmysl, jehož zástupci dříve varovali před hrozbou tvrdého regulačního scénáře. MiCA je regulační rámec, který obsahuje 126 článků a také podrobný plán jejich implementace institucemi EU a členských států. Návrh představila Evropská komise již v roce 2020 v rámci své strategie pro digitální finance. MiCA pokrývá širokou škálu témat souvisejících s kryptoměnami, jako je status všech hlavních měn a stablecoinů, těžba a činnost burz, s některými významnými výjimkami, jako jsou digitální měny emitované centrálními bankami neboli CBDC, bezpečnostní tokeny, nezaměnitelné tokeny neboli NFT a decentralizované finance neboli DeFi.

Svět zachvátila inflace – USA hlásí 7,9 %, tuzemsko 11,1 %

Tuzemská meziroční inflace již dosahuje 11,1 %, což nás dostává zpátky do 90. let minulého století. Od té doby jsme se vyjma roku 2008 k této úrovni nepřiblížili. Pro mou generaci je však něco takového docela šok, protože většina z nás byla v 90kách ještě malými dětmi. Nejsem si proto úplně jistý, zda mí vrstevníci vůbec chápou, jak je vysoká inflace vlastně ovlivňuje. V každém případě nás ČNB dostatečně připravovala na to, že inflace se bude pohybovat kolem 10 % – jejich poslední inflační prognóza s touto hodnotou kalkulovala. Avšak nyní je zřejmé, že poslední prognóza je stejně mimo jako ta předešlá. Česká národní banka ve svých inflačních prognózách inflaci opakovaně dost podceňuje. Leč tentokrát je na jejich obranu třeba říct, že nikdo nemohl počítat s tím, že na východě vypukne válka.

Konec petrodolaru? Čína zvažuje nakupování ropy od Saudů za jüany

Prestižní časopis The Wall Street Journal publikoval informaci o tom, že Čína zvažuje nákup ropy od Saudů za jüany, místo amerických dolarů. Mohlo by to znamenat i praktický začátek konce tzv. petrodolaru. Petrodolar (angl. petrodollar) je americký dolar, který některá země vydělala prodejem ropy. Účtování ropy v dolarech vede k tomu, že inflace a cena ropy ve velké míře závisí na kurzu dolaru i u těch zemí, které dolar nepoužívají. Protože země prodávající ropu často nejsou schopny vydělané peníze investovat do svého rozvoje, proudí získané dolary zpět do USA (kapitál, půjčky), což je pro USA výhodné, ale skrývá to i větší rizika pro případ krize.

Bitcoinový zůstatek Coinbase je nejnižší od vrcholu cyklu z roku 2017: Glassnode

Hodleři a další investoři a uživatelé nadále odčerpávají bitcoiny z centralizovaných kryptoburz. Tradičně bývá tento trend připisován neochotě prodat a záměru hodlovat. S rozvojem DeFi se však nabízí i možné vysvětlení trendu odlivu mincí z kryptoburz částečně právě zájmem o využití těchto možností, resp. kombinací obou přístupů. Jak uvedla jedna z předních společností zabývajících se analýzou blockchainu Glassnode, americký kryptoburzový gigant Coinbase v současnosti drží méně bitcoinů, než měl v minulých letech. Za poslední dva roky jde podle on-chain analytiků o propad o více než 36 %.

Zakladatel Terra plánuje přidat do svých rezerv 10 miliard v BTC

Zakladatel Terraform Labs (TFL) a konkurent Etherea Do Kwon nastínil plány na nahromadění bitcoinů v hodnotě těžko uvěřitelných 10 miliard dolarů, které by se přidaly k rezervám stablecoinových projektů. Terra je decentralizovaná blockchainová platforma, která se specializuje na těžbu stablecoinů. Její Terra USD (UST) je algoritmický stablecoin navázaný na hodnotu amerického dolaru, přičemž hodnota USD je částečně udržována prostřednictvím ekvivalentní částky nativního tokenu Terra (LUNA). Kwon v pondělí prostřednictvím Twitteru poznamenal, že Terra neprodá své nativní aktivum LUNA, aby vybudovala své rezervy a zdůraznil, že jeho stablecoin TerraUSD (UST) podpořený více než 10 miliardami dolarů v BTC rezervách „otevře novou měnovou éru bitcoinového standardu“.

Bonusová zpráva

Ruská centrální banka zintenzivňuje monitoring P2P transakcí – včetně kryptoměnových

Ruská centrální banka (CBR) požaduje, aby národní komerční banky zpřísnily monitorování operací. Cílem je zastavit transakce, které se snaží obejít její “zvláštní ekonomická opatření proti odlivu cizí měny do zahraničí”. Tento návrh zmiňuje kontrolu obchodování s kryptoměnami, které je údajně jedním ze způsobů vyvádění kapitálu z Ruska. Federální služba finančního monitoringu Ruska (Rosfinmonitoring) bude povinna informovat o podezřelých transakcích, aby mohly být okamžitě zablokovány. Na začátku rusko-ukrajinské války byla schválena zvláštní opatření, která měla v rámci ekonomických sankcí zablokovat odliv zahraniční měny. Provádění nákupů nemovitostí, cenných papírů a také dalších aktiv z nepřátelských zemí nebo jurisdikcí bude vyžadovat povolení vlády. Kromě toho Rusko omezí transakce v cizí měně na 5 000 USD a zavede pro osoby cestující do zahraničí hotovostní limit 10 000 USD. [1]

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img