Spotové ETF na Ethereum byla schválena – co bude dál?

5
(15)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Dnes v noci schválila Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) osm žádostí o spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) na Ethereum. Kdy se začnou prodávat? Co můžeme očekávat dál? Kam se posune cena?

Podle očekávání došlo včera ke schválení žádosti o spotové ETF. Ne však jen té od společnosti VanEck, která měla mezní termín, ale rovnou osmi žádostí včetně té od finančního giganta BlackRock. To je významný krok, který dává všem společnostem stejnou startovní pozici. Zároveň to signalizuje i rostoucí akceptaci kryptoměn v rámci tradičních financí.

Co vlastně komise schválila?

To je rozhodně důležitá otázka. Došlo ke schválení formuláře 19b-4 společností BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, VanEck, Ark, Invesco Galaxy a Franklin Templeton. Schválení pro fungování nezbytné, ale rozhodně ne poslední. Všechny společnosti musí nyní zajistit, aby před počátkem prodejů měly schválené i registrační prohlášení S-1. Nad tímto prohlášením vede SEC s emitenty teprve diskuze a časový rámec není v současnosti znám. Historicky SEC vyjádření k tomuto prohlášení vydává v řádu týdnů až měsíců.

Kdy přijdou reálné prodeje?

Tohle je významný rozdíl oproti spotovým ETF na Bitcoin. Tam komise vedla s emitenty čilé jednání již během žádostí a S-1 bylo schváleno ještě před samotným 19b-4. Prodeje tak nastaly den po schválení. Tady budeme muset čekat na další jednání a možné zalistování fondů klidně několik týdnů nebo měsíců. Zatím si musí Spojené státy vystačit se spotovými ETF na Bitcoin.

Co na to cena Etherea?

Cena Etherea včera celý den trošku rostla a hodně se čekalo na konec obchodního dne newyorské burzy. Schválení ale přišlo až po jeho skončení, což vedlo i k impulznímu propadu kolem naší 22 hodiny. Obchodníkům to smazalo dlouhé pozice za 43 milionů USD na Ethereum. Cena již počítala s potenciálním schválením, a tak po samotném aktu žádná obrovská zelená svíčka nepřišla. Navíc obchodníci vnímají, že mají čas na nákupy před začátkem prodejů fondů. Aktuální cena se pohybuje kolem 3 700 USD. Což je stále více než 20 % nárůst od pondělí.

V porovnání s kurzem Bitcoinu cena tento týden opět atakovala dlouhodobý klesající trend. Při jeho proražení můžeme předpokládat významný růst a nebál bych se letos mířit i nad 5 000 USD. Uvidíme s jakou náladou dnes otevřou burzy.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img