Rally ceny zlata nekončí, UBS očekává do příštího roku 2700 dolarů

4.3
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Ačkoli zlato nachází kolem 2 400 USD za unci pevnou rezistenci, rally na trhu s drahými kovy ještě zdaleka nekončí. Jedna ze švýcarských bank totiž zvýšila svou prognózu vývoje cen ve všech oblastech.

Ve svém aktualizovaném výhledu trhu se zlatem, který byl zveřejněn minulý týden, komoditní analytici UBS přednesli své prognózy. Uvedli, že očekávají, že ceny zlata do září dosáhnou 2 500 USD za unci a do konce roku 2 600 USD za unci. Prognózy jsou vyšší oproti původním odhadům 2 400 a 2 500 USD za unci.

Banka UBS zároveň zveřejnila svou dvanáctiměsíční prognózu, v níž předpovídá, že ceny zlata do června 2025 vzrostou na 2 700 USD za unci.

Tři faktory, které nyní ovlivňují cenu zlata

Analytici uvedli, že vidí tři faktory podporující 12měsíční růstový trend zlata. Prvním pilířem podpory je Federální rezervní systém. Ačkoli se americká centrální banka zdráhá v dohledné době signalizovat snížení úrokových sazeb, protože inflace zůstává zvýšená, je podle UBS jen otázkou času, kdy úrokové sazby začnou klesat.

Podle analytiků nižší úrokové sazby sníží oportunitní náklady zlata. To by mělo přilákat západní investory zpět do burzovně obchodovaných fondů krytých zlatem. Podle nástroje CME FedWatch trhy očekávají, že Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby beze změny až do léta. Šanci na snížení sazeb v září vidí 50/50.

„Uvědomujeme si značnou nejistotu kolem vývoje sazeb v krátkodobém horizontu. Vidíme, že sazby klesají, a to obvykle podporuje příliv ETF, což je náš další klíčový spouštěč,” uvedli analytici UBS.

Druhým faktorem, který bude nadále podporovat vyšší ceny zlata, je pokračující poptávka centrálních bank. Analytici uvedli, že očekávají, že nákupy zlata centrálními bankami dosáhnou v letošním roce dalšího téměř rekordního objemu.

Švýcarská banka očekává, že globální oficiální rezervy letos vzrostou o 950 až 1000 tun. Data World Gold Council ukázaly, že oficiální rezervy zlata se v každém z posledních dvou let zvýšily o více než 1 000 tun.

UBS očekává, že Čína bude i nadále dominovat trhu

„Zatímco nedávné údaje Čínské lidové banky ukazují zmírnění nákupů zlata, údaje o švýcarském obchodu signalizují, že v Číně pokračují silné nákupy, uvedli analytici.

Třetím býčím faktorem, který stojí za aktualizovanou prognózou banky, je geopolitická nejistota. Ta pohání poptávku po zlatě jako bezpečném aktivu.

„Očekáváme, že pokračující geopolitická nejistota podpoří zajištění, jako je zlato. Blíží se volby v USA, probíhají války na Blízkém východě a na Ukrajině a zvyšuje se obchodní napětí mezi USA a Čínou,” uvedli analytici.

Býčí výhled UBS přichází v době, kdy zlato našlo pevnou počáteční podporu na úrovni 2 300 USD za unci. Analytici doporučují v současném prostředí nakupovat zlato při poklesech.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img