Krize Evergrande by mohla pro Bitcoin představovat skutečný problém

4
(11)

Zprávy a souhrny

Krize Evergrande již způsobila mezi investory z Wall Street nemalé napětí. V pondělí index S & P500 klesl o 1,7 procenta a tento efekt se rychle přelévá i do kryptoměn. To jsou slova Jima Cramera, která vyřkl ve svém pořadu CNBC „Mad Money“.

Ve skutečnosti klesla cena Bitcoinu v úterý o 5,7 % a spadla až na hodnotu pod 43 000 USD. Důvodem byly šířící se obavy z krize Evergrande, která by mohla mít na kryptoměny zničující dopad. Cramer se ve svém pořadu vyjádřil takto:

„Vím, že milovníci kryptoměn mě nikdy nechtěli slyšet říkat: prodejte, ale pokud máte velký zisk jako já, tak vás o to prosím. Nenechte se propadnout do ztráty. Něco prodejte, zbytek v klidu hodlujte a uvidíme, jestli Čína změní svůj postoj k záchraně společnosti Evergrande. “

Problémy Evergrande mohou mít dopad na všechny trhy

Společnost Evergrande, která je druhou největší čínskou realitní společností, se dostala do dluhových problémů a je na pokraji likvidace a úplného kolapsu (pokud nedojde k záchraně). Problém trvá již několik měsíců, kdy společnost není schopna splatit svůj dluh ve výši 300 miliard dolarů. Tyto obavy o osud firmy se ještě prohloubily v pondělí,  kdy se ukázalo, že společnost nebyla schopna dostát některým závazkům z bankovních půjček.

Globální rozsah této krize není ještě úplně jasný, ale nervozita je znát na všech trzích. Akcie Goldman Sachs a JP Morgan tak v pondělí zaznamenaly černý den a předvedly jedny z nejhorších výsledků.

Cramer varoval své diváky, že nákup poklesu, který byl dominantní strategií posledních 15 měsíců, nyní již nemusí (vzhledem k možnému globálnímu účinku krize Evergrande) fungovat.

Věří, že vzhledem k Tetheru a jeho propojení se světem, se problémy Evergrande pravděpodobně rozšíří i do kryptoprůmyslu. Tento stablecoin má mít skutečnou hodnotou podloženou fiat měnami a jak se Cramer vyjádřil, tak polovina těchto pokladových aktiv pochází z „čínského komerčního papíru“. Tether tato obvinění ovšem odmítl.

„Tether řekl, že nemají v Evergrande expozici. Ale mnoho čínských podniků expozici v Evergrande má a toto fiasko je může zničit. To by mohlo způsobit skutečné potíže, pokud by firmy začaly PADAT jak kostky domina“

Stabilní mince se používají hlavně k nákupu jiných kryptoměn. To znamená, že kolaps jejich by také mohl vést ke kolapsu ceny bitcoinů i ostatních kryptoměn. Cramer řekl, že právě vlastnictví kryptoměn je nyní „crowded trade“, i když samotné kryptoměny mají potenciál dostat se do hlavního proudu.

Závěr

Pro dokreslení situace uvádíme, že nemovitosti představují 30 procent čínského HDP a sama společnost je zodpovědná za 2 % HDP země. Společnost má na svědomí až 4 % všech prodejů nemovitostí v zemi, ale její tržby nyní (vzhledem k současným problémům) pochopitelně klesají. Někteří odborníci však uvedli, že krize Evergrande může mít globálně omezený charakter, protože akcie a kryptotrhy jsou nyní více odolné vůči spontánní volatilitě.

Další budoucnost lze teď jen velmi těžko odhadovat, osobně si myslím, že Čína nenechá Evergrande padnout a pokusí se ji zachránit. Každopádně se opět znovu ukázalo, že korelace s akciovým trhem tady prostě je značná.

Podívejte se také na náš oficiální discord server.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: