Jerome Powell signalizuje vyšší sazby po delší dobu, lepivá inflace snižuje pozitivní vyhlídky

0
(0)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell v úterý uvedl, že nedávné údaje o inflaci neposkytly Fedu větší důvěru k zahájení snižování sazeb. Díky těmto datům je pravděpodobné, že sazby budou muset být na vyšších úrovních po delší dobu.

„Čerstvé informace nám zjevně nedodaly větší důvěru a naopak naznačují, že k dosažení této důvěry bude pravděpodobně zapotřebí delší doba, než se očekávalo,” řekl Powell v úterý na washingtonském fóru Wilsonova centra o kanadské ekonomice.

Fed již dříve upozornil na potřebu větší důvěry, vedené příchozími ekonomickými údaji. Nejdříve se musí prokázat, že inflace je na udržitelné cestě dolů, aby se mohly začít snižovat sazby. Šéf Fedu nicméně dodal, že politika je dobře nastavena na zvládání rizik, kterým čelíme. Tím zmírnil některé, byť stále ještě rodící se obavy, že centrální banka může být nucena zvážit cestu vyšších úrokových sazeb.

Existuje rostoucí riziko, že by Fed mohl v příštím roce zvýšit sazby až na 6,5 %, protože růst americké ekonomiky a inflace zůstávají lepivé. Své tvrzení zdůraznil v nedávné poznámce stratég UBS, ačkoli uvedl, že tento jestřábí výsledek není jeho základním scénářem.

Lepivá inflace a další makroekonomické ukazatele

Jako další známku toho, že sazby budou pravděpodobně vyšší déle. Powell uvedl, že nedávné údaje o inflaci naznačují, že by bylo vhodné nechat restriktivní politiku pracovat přesčas. Tím by se inflace udržitelně vrátila k 2% cíli.

Inflace se za poslední rok oproti typicky druhé polovině roku poměrně výrazně snížila. 12měsíční jádrová PCE inflace, která je jednou z nejdůležitějších věcí, se podle odhadů v březnu příliš nezměnila.

– Jerome Powell, zdroj: investing.com

Trh práce mezitím pokračuje v procesu návratu k normálu. Silná poptávka po pracovnících byla kompenzována skokovým nárůstem počtu dostupných pracovníků a imigrací.

Silná poptávka po pracovnících „je vyrovnaná výrazným nárůstem pracovní síly. A to jak v důsledku rostoucí účasti na trhu práce, tak v důsledku výrazného nárůstu imigrace, uvedl Powell.

„Náš trh práce v posledním roce dostává do lepší rovnováhy,” dodal.

Šéf Fedu však také uvedl, že vzhledem k současné úrovni sazeb existuje prostor pro jejich uvolnění, pokud by se situace na trhu práce výrazně zhoršila.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img