Fed zvýšil podruhé sazby o 0,75 procentního bodu

4.1
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Federální rezervní systém (Fed) zakončil své zasedání schválením základní úrokové sazby o dalšího 0,75 procentního bodu. Americká centrální banka tak potvrzuje svou snahu bojovat s aktuálně akcelerovanou inflací. Avšak s takovými „hiky“ se zvyšuje pravděpodobnost, že se americká ekonomika dostane do recese.

Sazby dosahují před krizových úrovní

Fed posledním zvýšením dostal základní úrokovou sazbu na rozmezí 2,25 – 2,5 %. Což jsou úrovně, kde se americká ekonomika nacházela v době těsně před „covidovou“ krizí. Navíc je to to nejrychlejší růst úrokových sazeb za předešlých 30 let. Americká centrální banka proto provozuje velmi agresivní restriktivní měnovou politiku.

Úrokové sazby v USA
Úrokové sazby v USA. Zdroj. tradingeconomics.com

Trhy víceméně tento krok očekávaly. Proto také nedošlo k žádnému rychlému výplachu. Jelikož jde vlastně o špatný fundament, ale když je dlouho dopředu očekáván, je započítán do kurzů. Nyní je v každém případě jisté, že základní úroková sazba letos překoná hranici 3 %. Spojené státy podobné úroky naposledy pamatují před poslední finanční krizí.

Rozvaha Fed
Rozvaha Fed. Zdroj: federalreserve.gov

Ze stanoviska FOMC mimo jiné vyplývá jedna poněkud zvláštní informace. Rozvaha Fed totiž klesla o pouhých 16 miliard USD. Ovšem tzv. roll off aktiv (kvantitativní utahování) měl začít již v červnu v tempu 47,5 miliardy USD. Čili centrální banka z nějakého důvodu nekoná, jak se sama zavázala. Uvidíme, co se dozvíme po tiskovce.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
an onym

Fundament negativní => pumpa.

Kycok

Bylo to v očekávání, negativní by byl spíš 1 – 1,25% , ale ta pumpa stejně nevydrží, jasně se zamítlo 23-24k$ takže otázkou casu kdy bude zpět na trendovce bojovat.

an onym

Jestli to byloé nebo nebylo očekávané nic nemění na tom, že je to fundamentálně negativní. Pozitivní by bylo, kdyby snižovali.

Tatra

Dobré ráno, jak je několikrát popsáno, napsáno a potvrzeno, negativní zpráva dlouho dobředu očekávaná a potvrzená,je již v trhu započítána. Pokud víte o negativním fundamentu měsíc před jeho učiněním a má to na Vás zásadní vliv, učiníte kroky hned, nečekáte na den, kdy se to opravdu stane. Pozitivní vlastně paradoxně je, chápejte pro tuto chvíli, že FED dodržel, co avizoval, byl tedy předvídatelný, což je důležité.

Rosťa

Je zvláštní že během noci bitkoin stoupl odva tisíce dolarů. Co s tím analitici

dada
spot_img