Mezi zeměmi jednoznačně vedou Spojené státy, ale z pohledu světadílů zaujímá Evropa dominantní postavení. Očekává se, že v roce 2024 náš objem obchodování překročí 40,5 bilionu dolarů. Někteří analytici předpokládají, že růst může být způsoben proaktivním evropským přístupem k regulaci.
Společnost CoinWire včera zveřejnila studii ohledně objemu obchodování s kryptoměnami. Celosvětově předpokládají, že objem letos přesáhne 108 bilionů USD. To by znamenalo 43 % nárůst od loňska a dokonce 90 % nárůst oproti výsledku roku 2022. Studie dále ukazuje, že Evropa aktuálně tvoří 37,32 % z globálních transakcí v kryptoměnách. Letošní objem by tu tak mohl dosáhnout 40,5 bilionu dolarů, což je více než 200 % nárůst z 19,9 bilionů dolarů v roce 2023. V těsném závěsu za námi je Asie (36,17 %). Třetí největší tržní podíl 9,97 % má Afrika, následuje Jižní Amerika (7,20 %), Severní Amerika (7,09 %) a žebříček uzavírá Oceánie (2,24 %).
Podle některých analytiků je jedním z hlavních důvodů evropského primátu její proaktivní přístup k regulaci kryptotrhu. Jasná pravidla definované nařízením o trzích kryptoměnových aktiv (MiCA) dávají trhu náskok a jasné fungování. Další pravidla mají začít platit v prosinci a upevní tak Evropu v pozici leadra na trhu regulací kryptoměn.
Mezi burzami vede Binance
Studie zhodnotila i objemy proudící přes hlavní centralizované kryptoměnové burzy. Binance oficiálně působí ve více než 100 zemích s objemem 2,77 bilionu dolarů. Následuje Bybit s 1,14 bilionu dolarů v 87 zemích. OKX působí ve 93 zemích a zobchoduje transakce za 759 milionů USD. I Coinbase působí v 90 zemích a ročně přes ní proudí 662 miliard dolarů.
I když se spekulovalo o propadu Binance a ztráty její dominance, tak se stále drží na vrcholu nejen v objemu transakcí, ale i v počtu zemí, kde oficiálně funguje. Evidentně výměna generálního ředitele a uvěznění toho původního burzou nijak významně neotřáslo a důvěra v ní trvá.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky