Co by mohlo zabránit Amazonu v investici do bitcoinu?

5
(9)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Asi většina z nás zná společnost MicroStrategy a ví o jejím raketovém růstu ceny akcií za poslední čtyři roky díky investici do bitcoinu. Některé společnosti jí již začaly následovat a některé o tom teprve uvažují. Amazon je známá technologická firma podporující inovace, ale nebude toto riziko pro jejich akcionáře již příliš vysoké?

National Center for Public Policy Research (NCPPR) funguje jako poradce pro strategii takových společností jako je například Microsoft nebo Amazon. Jedná se vlastně o think tank (skupina expertů, pomáhající uvést nejnovější výzkumy do praxe), který těmto společnostem nedávno doporučil postup na ochranu jejich držené hotovosti před inflací. Společnost Microsoft aktuálně drží v hotovosti 78 miliard dolarů a Amazon dokonce 87 miliard. NCPPR došel k závěru, že reálná inflace může být až dvojnásobná oproti prezentovanému indexu spotřebitelských cen (CPI, 4,95 %).

Akcionáři Microsoftu jsou proti

Tento týden o návrhu investice do bitcoinu již hlasovali akcionáři Microsoftu. Drtivou většinou hlasovali pro „ne“, což je i v souladu s doporučením představenstva této společnosti. Není to zase až tak velké překvapení, protože historicky se tato společnost profiluje jako konzervativní a tedy i struktura jejich akcionářů bude podobná. Naproti tomu Amazon má zkušenosti s přijímáním nových technologií a zkoumáním nových forem investic. Bude tedy jejich hlasování jiné?

Amazon o návrhu nechá hlasovat až v květnu 2025

Akcionáři Amazonu se k návrhu pravděpodobně vyjádří na blížícím se květnovém zasedání. V jejich případě se rozhodnou o možnosti navýšení alokace do rizikových aktiv. V současnosti tvoří tato aktiva 1 – 2 % podíl. NCPPR navrhuje navýšit až na 5 %. Podle některých analytiků ale není takové navýšení reálné. S ohledem na tržní kapitalizaci Amazonu (2,4 bilionu USD) není ani slepé následování postupu MicroStrategy pro ně úplně vhodné. Daleko více se jeví pravděpodobné následování příkladu společnosti Tesla.

Tesla nakoupila bitcoiny a dost na tom vydělala

Tesla nakoupila svoje bitcoiny v roce 2021 za 1,5 miliardy USD. V druhém čtvrtletí roku 2022 jich ale tři čtvrtiny prodala a realizovala zisk ve výši 128 milionů USD. Zbývající čtvrtinu (9 720 BTC) stále drží a jejich aktuální hodnota se pohybuje kolem miliardy USD. Proto někteří analytici věří, že pro Amazon má následování vzoru Tesly větší potenciál než páková strategie společnosti MicroStrategy.

Amazon jistě zohlední i reputační riziko

Zatímco MicroStrategy neměla v roce 2020 moc co ztratit (jejich akcie se tehdy prodávaly za 14 USD), tak Amazon musí brát ohledy na současný fungující model. Jedná se o velkou technologickou společnost, kde i samotné vnímání značky veřejností má výrazný vliv na cenu akcií. Jejich systém rychlého doručování způsobil v průmyslu malou revoluci, ale současně vytvořil obrovské množství plastového odpadu. Společnost se proto zavázala dosáhnout nulových čistých emisí uhlíku do roku 2040.

Jak by tedy veřejnost reagovala na jejich případné spojení s bitcoinem, který je často ze strany ekologů kritizován pro vysokou spotřebu energie? A přestože podrobné výzkumy daná obvinění vyvrací, tak mediální obraz bitcoinu již tuto nálepku má. V květnu se tedy ukáže, zda strach z inflace překoná obavy z dalšího rizika a jestli nakonec nebude pro Amazon lepší se zaměřit na svůj hlavní obchodní model. A samozřejmě bude mít vliv i vývoj kurzu ceny bitcoinu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img