Top 5 článků za poslední týden + Bonusová zpráva dne

4.7
(3)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Solana (SOL) zaznamenala další výpadek! 7 hodin byla mimo provoz

V sobotu zhruba od 16:30 do 23:00 EST – solana “utichla” poté, co se zřejmě roboti vyrojili na Candy Machine – nástroj pro mintování NFT. Na zhruba 6 a půl až téměř 7 hodin se blockchain SOL zcela zastavil. Síť se údajně zhroutila poté, co NFT ražební boti odeslali více než 4 miliony transakcí za sekundu a vygenerovali více než 100 Gbps provozu. Takovou aktivitu solana nezvládla a došlo k pádu celé její sítě. Výpadek potvrdil oficiální Twitter účet Metaplex, který stojí za Candy Machine. Incident připomíná 17hodinový výpadek, který solana utrpěla v září, ale i řadu dalších kratších výpadků. Opět se tak řeší otázka zabezpečení této kryptoměny, která se aktuálně nachází na 7. místě dle tržní kapitalizace.

Warren Buffett: Kdybyste mi nabídli všechny bitcoiny za 25 dolarů, nevzal bych si je

Jednadevadesátiletý Buffett, jehož čisté jmění se pohybuje kolem 124 miliard dolarů, je zarytým kryptoskeptikem, který kdysi označil bitcoin za “krysí jed na kvadrát”. Jeho argumenty se často točí kolem názoru, že digitální aktiva (podle něj) nenabízejí žádnou hmatatelnou hodnotu. V sobotním projevu na výročním setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway se Buffett vyjádřil ke kryptoměnám a to hlavně v souvislosti s rostoucím přijetím tohoto odvětví hlavním proudem. Poznamenal, že sice netuší, zda hodnota BTC bude v budoucnu růst, ale je si jistý, že “nic neprodukuje”. Řekl, že by s radostí vypsal “hned teď šek” v hodnotě 25 miliard USD za 1 % veškeré zemědělské půdy nebo “bytových domů” ve Spojených státech, protože obojí produkuje reálný užitek, ale za 100 % nabídky bitcoinu by neutratil ani 25 USD.

Wikipedie zakazuje krypto dary

Nadace Wikimedia, nezisková organizace, která stojí za Wikipedií a dalšími projekty Wikimedia, podle nedávného oznámení přispěvatelky Molly White zastavila dary v kryptoměnách. Rozhodnutí bylo učiněno na základě zpětné vazby od komunity. Nadace začala přijímat bitcoiny (BTC) již v červenci 2014, aby dárcovství bylo “co nejjednodušší a nejširší”. Zpočátku se při zpracování transakcí spoléhala na burzu Coinbase, než přešla na BitPay. Organizace také přidala na seznam dostupných kryptoměn ethereum (ETH) a bitcoin cash (BCH).

Cardano velryby začaly po 7měsíčním dumpu opět akumulovat

Na pozadí skutečnosti, že se cena Cardano (ADA) v posledním týdnu pohybovala v sestupné spirále, určitě mnohé z vás potěší, že se jeho cena v posledních 24 hodinách vrátila do zelených čísel, a to navzdory všeobecnému medvědímu sentimentu, který na trhu kryptoměn aktuálně panuje. Cena Cardana se nyní (v době psaní článku) obchoduje na úrovni 0,788 USD, což znamená, že se za posledních 24 hodin mírně (o 2 %) zvýšila. V součtu posledních sedmi dní ale vidíme pokles o více než deset procent, přičemž deváté největší aktivum podle tržní kapitalizace dosáhlo takto nízkých úrovní naposledy v únoru 2021.

Fed zvýšil sazby nejvíce od roku 2000, kvantitativní utahování začíná v červnu

Federální rezervní banka (Fed) právě zveřejnila výsledky zasedání, které se konalo v útery a středu. Jak se předpokládalo, Fed zvýšil sazby o půl procentního bodu a konečně nám dali konkrétní rámec pro kvantitativní utahování (QT). Fed tedy schválil „hike“ o půl procentního bodu. Čili jde o největší jednorázové zvýšení základní úrokové sazby. Důvodem je samozřejmě rychle akcelerující inflace. Osobně jsem ještě pořádně stanovisko neprošel, takže si na zítřejším streamu řekneme ještě podrobnosti. Jisté je, že Fed skutečně začíná trochu znatelněji bojovat.

Bonusová zpráva

90 % centrálních bank zvažuje zavedení CBDC

Banka pro mezinárodní platby (BIS) ve svém nejnovějším průzkumu odhadla, že devět z deseti centrálních bank zkoumá možnosti, jak spustit vlastní CBDC. Mezinárodní měnová instituce se dotázala 81 centrálních bank, aby zjistila jejich postoj k CBDC a to, jak blízko jsou k jejich spuštění. Podle výsledků 90 % účastníků přiznalo, že na zavedení tohoto produktu pracuje. Téměř polovina centrálních bank je uprostřed vývoje nebo “provádí konkrétní experimenty” v oblasti CBDC.

“Celosvětově se více než dvě třetiny centrálních bank domnívají, že v krátkodobém nebo střednědobém horizontu pravděpodobně vydají nebo by případně mohly vydat retailovou CBDC. Centrální banky se domnívají, že CBDC mohou zmírnit klíčové bolestivé body, jako je omezená provozní doba současných platebních systémů a délka současných transakčních řetězců”

Pro úplnost dodávám, že předchozí průzkum BIS na toto téma byl proveden v roce 2019 a zahrnoval 66 namísto 81 účastníků. Z tehdejších výsledků vyplynulo, že na zavedení CBDC pracuje 80 % centrálních bank. Růst zájmu o CBDC tedy pokračuje. [1]

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img