Fed zvýšil sazby nejvíce od roku 2000, kvantitativní utahování začíná v červnu

4.8
(11)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Federální rezervní banka (Fed) právě zveřejnila výsledky zasedání, které se konalo v útery a středu. Jak se předpokládalo, Fed zvýšil sazby o půl procentního bodu a konečně nám dali konkrétní rámec pro kvantitativní utahování (QT).

Největší „hike“ od roku 2000

Fed tedy schválil „hike“ o půl procentního bodu. Čili jde o největší jednorázové zvýšení základní úrokové sazby. Důvodem je samozřejmě rychle akcelerující inflace. Osobně jsem ještě pořádně stanovisko neprošel, takže si na zítřejším streamu řekneme ještě podrobnosti. Jisté je, že Fed skutečně začíná trochu znatelněji bojovat.

Fed úrokové sazby
Zdroj: tradingeconomics.com

Co se týče kvantitativního utahování, konečně máme konkrétní rámec. QT začne 1. června v režimu 30 miliard USD u státních dluhopisů a 17,5 miliard USD u MBS (mortgage backed securities) – dohromady tedy budou snižovat svou rozvahu o 47,5 miliardy USD za měsíc.

Za tři měsíce má však dojít k navýšení na 60 miliard USD u státních dluhopisů a 35 miliard u MBS. Čili v tempu 95 miliard za měsíc.

Reakce trhů je zatím spíše smíšená. Trochu zvýšená volatilita, akcie mají spíše tendenci šplhat nahoru. Trhy se primárně zaměřily na úrokové sazby a očekávání bylo naplněno – respektive těch 0,5 procentního bodu bylo již jistou dobu tzv. priced in.

S trhem ještě může zamávat tiskovka s Jeromem Powellem, která se koná až v 20:30 našeho času. Čili se ta volatilita ještě může zvýšit.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Tak sice nerozumím “cizinsky” (my starší a navíc blbí na jazyky to máme hold těžké…), ale soudě podle reakce trhu od zhruba 20:45 si říkám, že to Powell musel na té tiskovce něčím pro trhy “vyžehlit”. Jo a dík za článek. P. S: nevím jestli to má souvislost, ale chvílemi bylo nedostupné TradigWiew on line…. 🤷

Vejfuk

Jen dalsi fejkova pumpa na prohnilem crypto pisecku.

Azgard

Tak jestli to nebyla”bazinga.. “😜, tak já myslel spíš akciový trh….

LHTS

nekdo tady psal, ze Nasdaq PRESNE kopiruje BTC vyvoj.P.S. Ale jak dlouhou ? 😉

Poslední editace 1 měsíc před přes LHTS
LHTS

Tak doufam, ze sculpujete a vydelavate. 🙂 P.S. Tohle turbulentni obdobi je skvele. (na obchod, ne na cestovani na Ukrajinu)

Roland Spanik

Co myslíte prorazí BTC 40?

LHTS

Budu prodavat na cca 42-43 nebo mozna i vyse. (pouze cast kapitalu!)

Vejfuk

Ano,ano. Mozna na shorty a longy. Ale na hodl je to dost spatny pro vsechny, kdoz naskocili behem posledniho roku. Pri vstupu 50K, jsem nyni cca -30K. Kdybych prodal v listopadu byl jsem 60K+. Porad si drbu hlavu, ze jsem to nestrelil a zavcas z tyhle loterie nevystoupil. Uz jsem to chtel tesne pred vrcholem prodat, ale hamouneni bohuzel prevladlo a tak uz 3/4 roku koukam na ten krasny pad do hlubin. Jedu v altech a bylo by to jeste horsi,nebej Loopringu, kterej mi to trochu zachranil.

BTC, crypto jako ochrana proti inflaci, zajisteni africkych cernousku na stari ci na skolne pro jejich deticky…. hahaha 🙂 I kdyz jsem uz nad tim zlomil hul, tak nekde v skrytu duse doufam, ze se to jeste jednou zvedne a vladci crypto letladla mi daji sanci prodat 🙂

FC Slaboj Višněhrad

Njn, někdo si touto fází prošel v roce 2013, někdo 2017 (třeba já) a někdo 2021… To přejde ;-D.
Pokud jde o shitcoinaření, tak to je opravdu z velké části loterie a není to pro každého. A ten, kdo má dokonce nějaké “oblíbené alty”, tak ten spláče nad výdělkem skoro jistě, protože u shitcoinaření je nejdůležitější včas přesedat, naprostá většina jede DLOUHODOBĚ do stanice Zero.

LHTS

presne tak, moje zacatky – prvnich 14 dni + 15tis. dolaru, za 3 tydny -1mil. Kc cca. Zachranilo me behem leta (v zari) Cardano…. P.S. Od zari ZATIM v plusu.

LHTS

Nic si z toho nedelejte, zacatky byvaji krusne… viz. vyse. Co mohu doporucit: Nechte si nejaky kapital na HODL (pripadne zustante s casti kapitalu v trhu a obchodujte pary BTC/ETH BNB/ETH apod.) a nejaky na obchodovani. A zkuste premyslet jako velci hraci. (a ti chteji relativne nejvice vydelat, treba otocit kapital behem roku 3x)

Poslední editace 1 měsíc před přes LHTS

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: