Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:
Mark Cuban: 80 procent mých investic směřuje do kryptoměn a příbuzného průmyslu
Mark Cuban aktutálně pracuje na doplnění jeho portfolia o investice související s kryptoměnami „pro případ, že by peníze šly do pekel“. V nedávném rozhovoru v pořadu „The Problem With Jon Stewart“ šéf Dallas Mavericks prozradil, že 80 % jeho investic souvisí s kryptoměnami. Mark dále poukázal na decentralizované anonymní organizace (DAO), které si získaly jeho pozornost, a zdůraznil, že právě toto je oblast, kam se skutečně chystá investovat. Markův zájem o DAO byl vyvolán hlavně jejich decentralizovanou povahou a věří, že DAO by brzy mohly změnit vertikální obchodní modely, jako je kupříkladu bankovnictví či pojišťovnictví. Prozradil také svůj býčí postoj k chytrým smlouvám, které umožňují automatické vypořádání smlouvy (po splnění všech podmínek). Právě tyto smart kontrakty jsou naprosto klíčovou součástí blockchainu. Zatímco většina kryptoměn je zpočátku vnímána jako virtuální měny bez využití, tak právě chytré smlouvy jim přidávají na hodnotě.
Britská vláda chce odstranit odkaz na blockchain z definice kryptoměny
Spojené království aktivně usiluje o regulaci kryptotrhu a navrhlo mnoho nových politik, jak uvést různé kryptotrhy pod právní řád. Jak to už tak u různých vlád bývá, ani zde se to neobešlo bez návrhu, nad kterým uživatelé kryptoměn nevěřícně kroutí hlavou. Nová zpráva o kryptoměnách s názvem „Propagace kryptoaktiv: Konzultační reakce“ od ministerstva financí Jejího Veličenstva (HM) připouští, že většina kryptoměn používá DLT nebo blockchain. Přesto se ministerstvo rozhodlo toto spojení odstranit z definice. Mnoho zastánců kryptoměn tento krok ostře kritizuje. Domnívají se, že odstranění odkazu na blockchain a DLT, jak navrhuje výbor, by mohlo ohrozit decentralizovanou povahu trhu s kryptoměnami.
Výsada bohatství a nových technologií může pro lidstvo znamenat spásu, ale i zhoubu!
Být bohatý je výsada. Každý by neměl být bohatý. Mít skutečně hodně peněz by mělo být privilegium. Mělo by to zavazovat k tomu, že své bohatství využijete nejen pro svůj prospěch. Kdo nemá nějaký nesobecký cíl, ten by raději ani bohatství vyhledávat neměl. Žijeme ve světě, kde se nemálo lidí raduje z cizí bolesti. Nevadí, že myslíme především na sebe, i když se tváříme, že to tak není. Myslíme si, že klíčem k bohatství je neustálý růst. A tak stále jen rosteme a je nás stále víc a víc. Říkáme si sapiens, tedy že jsme moudří. Přitom si ničíme vlastní planetu, kterou nutně potřebujeme k životu. Ničíme přírodu a hubíme ostatní živé tvory i rostliny. O ekologii jsme jednu dobu slyýchali jen v souvislosti s Grétou.
Ruská centrální banka požaduje úplný zákaz kryptoměn
Poté, co ruská centrální banka vypracovala dokument vyjadřující svou vizi role kryptoměn v ruském finančním sektoru, navrhla, aby obchodování, těžba a používání kryptoměn byly nezákonné. Zákaz kryptoměn pochází z článku zveřejněného ve čtvrtek 20. ledna, prezentovaného na online tiskové konferenci vedoucí oddělení finanční stability Bank of Russia Elizavetou Danilovou, během níž diskutovala o studii „Kryptoměny: Trendy, rizika, opatření “. Podle studie jsou kryptoměny nestálé a běžně se používají při kriminálních operacích, jako jsou podvody a praní špinavých peněz. Ve zprávě se uvádí, že poskytnutím možnosti pro jednotlivce vybrat si své peníze z národního hospodářství riskují jeho oslabení a ztížení práce regulátora při udržování optimální měnové politiky. V důsledku toho se banka domnívá, že Rusko potřebuje novou legislativu a předpisy, které v podstatě zakazují jakékoli podnikání související s kryptoměnami v zemi. Konkrétně musí být zakázáno vydávání kryptoměn a ukončeny organizace, včetně burz a platforem peer-to-peer.
Likvidace pákových pozic během propadu BTC překročila 700 milionů dolarů
Noční záchvat volatility poslal největší kryptoměnu na šestiměsíční minima. Pro pákové tradery to byl další černý den, přičemž likvidace již překročily 700 miliard USD. Bitcoin a celý kryptotrh se v pátek propadl. Během pár hodin se cena BTC dostala o více než 4 tisíce dolarů níže. Obchodníky, ktyří využívají trading a především trading s pákou, volatilita v mnoha případech opět zasáhla nepřipravené. Potáceli se z několikadenních maxim okolo 43 tisíc až na téměř 6měsíční minima a výsledkem byly masivní likvidace. Napříč obchodními platformami byly tyto likvidace předvídatelně významné. U bitcoinu a altcoinů dohromady činily ztráty pákových traderů za 24 hodin 725 milionů dolarů. Z toho likvidace jen na BTC představovaly 292 milionů dolarů. Jak se dalo čekat, většina z toho byly longy.
Bonusová zpráva
I přes značné cenové výkyvy bitcoin zaznamenává historicky nejvyšší obtížnost sítě
Navzdory nedávnému propadu na trhu s kryptoměnami a faktu, že se bitcoin poprvé po několika měsících propadl pod 36 000 dolarů, zaznamenaly míry hash rate a obtížnost těžby nová maxima. To ukazuje, že síť je i nadále silná a připravená se v budoucnu dále rozšiřovat. Podle nedávno zveřejněných zpráv se ziskovost těžby bitcoinu (při současné obtížnosti) blíží 34 000 dolarů. Z tohoto pohledu se dá usuzovat, že bychom v nadcházejících dnech nemuseli být svědky žádného masivního poklesu hash rate. Další úprava obtížnosti pak proběhne začátkem února. [1]