Top 5 článků za poslední týden + Bonusová zpráva dne

5
(2)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Buterin kritizuje povinné používání BTC v Salvadoru

Ruský programátor a spoluzakladatel Etherea, Vitalik Buterin se v nedávném komentáři na Redditu vyslovil proti povinnému používání Bitcoinu, vyhlášenému prezidentem Nayibem Bukelem, pro obchodníky a firmy v Salvadoru. Dle jeho komentáře je povinné používání BTC proti ideálům svobody kryptoměny. Vitalik Buterin nezapomněl oslovit kryptoměnovou komunitu, z nichž mnozí podle něj krok salvadorského prezidenta bez kritiky ocenili. Článek na redditu však říká, že prezident Salvadoru by neměl být kryptokomunitou chválen. Buterin ve svých komentářích dále uvedl, že bitcoinové maximalisty lze snadno potěšit, pokud osoba v postavení autority něco udělala nebo se vyslovila pro BTC. Prezident Nayib Bukele čelí často kritice i ze stran mezinárodního společenství. Podle Bukeleho je však přijetí Bitcoinu pro občany nepovinné.

Generální ředitel banky JPMorgan Jamie Dimon se opět pustil do Bitcoinu

Generální ředitel globální investiční banky JPMorgan Chase, Jamie Dimon, který se již v minulosti stavěl k Bitcoinu (BTC) negativně, opět zopakoval, že podle jeho názoru je kryptoměna „bezcenná“ a to i přesto, že jeho firma poskytuje kryptografické služby svým klientům, kteří je požadují. Generální ředitel také naznačil, že nevěří, že maximální množství mincí Bitcoinu ve výši 21 milionů bude platit dlouhodobě, nebo že je dokonce pravdivé, neboť si jej sám neověřil. Jeho komentáře vyvolaly na Twitteru reakce mnoha důležitých postav kryptosvěta. Komentáře Jamieho Dimona na adresu Bitcoinu nejsou pro bitcoinové fanoušky žádným velkým překvapením. Dimon již v minulosti prohlásil, že očekává, že vlády kryptoměnu zlikvidují přísnými regulacemi. Pokud se ovšem podíváme na náladu, která na trhu s BTC panuje, tak ta zůstává silně býčí, přičemž nemálo účastníků očekává, že Bitcoin dosáhne ceny 100 000 USD ještě před nástupem roku 2022.

Edward Snowden: CBDC je zvrácenost

Americký informátor Edward Snowden před nedávnem kritizoval potenciální dopad CBDC na finanční svět. Dle jeho slov označil digitální měny vydané centrální bankou za zvrácenost kryptoměn a kryptofašistickou měnu, protože mohou vládám poskytnout velkou moc a ponechat méně svobody. Snowden se ostře staví proti případným využití CBDC. Ve svém blogu nazvané „Vaše peníze a váš život“ vysvětlil:

„CBDC není to, co vám může říkat Wikipedie, digitální dolar. Koneckonců, většina dolarů je již digitálních, existují nikoli jako něco složeného ve vaší peněžence, ale jako záznam v databázi banky, věrně požadovaný a vykreslený pod sklem vašeho telefonu.“

Snowden také dodal, že spuštění finančního nástroje by postavilo vlády po celém světě do centra každé transakce, což znamená menší vlastnictví peněz od běžné populace, a tedy i menší svobodu.

Tesla už má z držení bitcoinů zisk 1 miliardu dolarů

Podle online monitorovacího zdroje Bitcoin Treasuries Tesla v současnosti drží zhruba 43 200 BTC, což při dnešních cenách představuje hodnotu zhruba 2,5 miliardy dolarů. To je přibližně o 65 %, tedy o 1 miliardu dolarů více, než kolik automobilka zaplatila v únoru, kdy společnost Elona Muska odhalila, že do své bilance přidala 1,5 miliardy dolarů v BTC. Ve druhém čtvrtletí Tesla prodala 10 % svých podílů v BTC, přibližně 4 600 BTC, za údajnou průměrnou cenu přibližně 50 000 USD za minci. Strategie společnosti Tesla v oblasti BTC je zatím velmi úspěšná a poskytuje případovou studii toho, jak by mohly ostatní společnosti nahradit část svých hotovostních rezerv pomocí BTC.Několik společností, které investovaly do Bitcoinu před Teslou, zaznamenalo ještě větší zisky. Například společnost MicroStrategy, která se zabývá business intelligence, nakoupila v několika nákupních kolech bitcoiny v hodnotě přibližně 3,15 miliardy dolarů. S prvním nákupem, který se datuje k 11. srpnu 2020, se čisté zisky společnosti z Bitcoinu nyní blíží 6,3 miliardy dolarů, což je téměř dvojnásobek její investice.

Španělská centrální banka okomentovala přijetí BTC Salvadorem – Kritika, nebo chvála?

Španělská centrální banka je jedním z posledních orgánů, který Salvadoru vyčetl rozhodnutí povýšit Bitcoin na zákonné platidlo. Navzdory kritice centrální banka také na druhou stranu poznamenává, že země si při řešení otázek týkajících se využívání tohoto aktiva k praní špinavých peněz vedla dobře. Ve zprávě se uvádí, že jako první hráč na trhu se některým problémům nelze vyhnout a jsou součástí přirozeného rizika. Vyjadřuje však také obavy z nedostatečné transparentnosti celého snažení. Dalším omezujícím faktorem byla pak neprůhlednost a nedostatek konsensu, s nímž byl projekt realizován.Z nedostatku otevřenosti a jednoty všech hlavních aktérů vyplývá, že se přední finanční ratingové agentury „dohodly, že provedou revizi státního úvěrového ratingu Salvadoru směrem dolů“, což zhorší schopnost země získat úvěry. Připomeňme, že v týdnech předcházejících datu přijetí zákona o bitcoinech probíhaly protesty proti jeho přijetí. Španělská centrální banka také kritizovala technické prostředky, které vláda používá k podpoře přijetí.

Bonusová zpráva

Bitva mezi společnostmi Steam a Epic Games

Bitva mezi společnostmi Steam a Epic Games, dvěma nejdůležitějšími platformami pro distribuci videoher na světě, se přesunula i na pole kryptoměn. Herní obchod Steam včera zakázal aplikace postavené na blockchainu. Na zprávu rychle zareagoval generální ředitel a spoluzakladatel Epic Games Tim Sweeney, který naopak potvrdil, že jeho platforma  “uvítá hry, které technologii blockchain využívají”.

Vývojáři, kteří chtějí publikovat hry založené na blockchainu prostřednictvím Epicu, si ale budou muset ještě nějakou dobu počkat: vývojářská funkce pro vlastní publikování je zatím dostupná pouze v beta verzi. [1]

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Pokud vím, tak v Salvadoru není povinný používat BTC…Pan Buterin se asi trochu sekl..Nebo je to jinak?..😆

Fantom

Pokud vím já, tak existuje povinnost pro podnikatele přijímat BTC jako platební prostředek. Mohou se tomu vyhnout pouze pokud prokazatelně z technických důvodů nemohou. Například údržbář který přijímá cash a nemá smartphone BTC přijímat nemusí, ale prodejce v obchodě s kasou a připojením k netu podle zákona BTC akceptovat musí.

E15

Takže ideální situace ;-)))

spot_img