Gary Gensler mohl ETF na bitcoin snadno zastavit, ale přesto hlasoval pro schválení

4.3
(13)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Ve středu došlo k dlouho očekávanému schválení spotových ETF na bitcoin. I když většina trhu tvrdila, že ke schválení prostě dojít musí, tak opak je pravdou. Dva z pěti členů komise byli proti a Gary Gensler měl tedy jednoduchou příležitost fondy zastavit. Přesto hlasoval pro schválení.

Gary Gensler, předseda Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), je od svého nástupu do funkce znám svým negativním postojem ke kryptoměnám. Bitcoin často nazývá spekulativním či volatilním aktivem a spojuje ho s možnými podvody. I v oznámení schválení fondů si neodpustil poznámku, že komise bitcoin nijak neschvaluje ani nepodporuje. Přesto se zdá, že jeho hlas byl ten zásadní na pomyslné misce vah a díky němu máme ve Spojených státech historicky první burzovně obchodovatelné fondy (ETF) s bitcoinem.

Proč to Gensler udělal?

Nad jeho konáním se samozřejmě vyrojilo množství spekulací. Někdo ukazuje na možné ovlivnění ze strany Wall Street, někdo zase spekuluje nad možným osobním prospěchem samotného předsedy. Asi nejpravděpodobnější se zdá být scénář ohledně soudního sporu s Grayscale. Po minulém zamítnutí žádosti o transformaci jejich GBTC na ETF došlo k soudnímu sporu, který Grayscale loni v srpnu vyhrál. SEC tak dostala za úkol přezkoumat svoje rozhodnutí. Zamítnutí, s odkazem na možnost manipulace s trhem a nutnost ochrany spotřebitele, soud označil jako nedostatečné. Kdyby tedy tentokrát opět došlo k zamítnutí, tak by komise musela přijít s konkrétními důvody proč. A podle některých zdrojů ty důvody prostě nenašli.

Závěr

Opravdové důvody se stejně asi nikdy nedozvíme. Fondy jsou schválené a za první dny do nich natekly miliardy USD. Kurz ceny bitcoinu se zatím vyvíjí podle očekávaného scénáře – pumpa nahoru (ve čtvrtek se krátce podívala nad 49 000 USD) a rychlý propad (dnes v noci cena spadla až téměř k 41 500 USD). Aktuálně se pohybujeme kolem 43 000 USD a na možný vývoj v následujícím týdnu se podívám v zítřejší analýze.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

tom

I dekl od kanálu voní lip než Gary … Většího křiváka by fakt bylo těžké najít

Brc20 #arkb

No poslední dva měsíce se Gary víc než normálně skloňuje v senátu jako člověk kterej po jakýkoliv chybě bude odvolanej, takže asi ani neměl moc na výběr a bohužel už je to tak daleko že etf museli bejt schválený. Tohle se dávno vymalovat kontrole a je to mnohem dál než se zdá. Do roku 2030 má Amerika už jen mizivou šanci tohle zastavit a když by to nepustila Amerika soustredilo by se to všechno přes Dubaj a Hongkong…takhle mají aspoň trošku šanci že se na tom budou s Ruskem, Emiratama a Čínou mizivě podílet. Americký fondy naštěstí pořád výtěží většinu a brc20 mají rovnoměrnej podíl mintu. Naštěstí si nestojí na vedení

spot_img