Fed zvýšil sazby počtvrté v řadě o 0,75 procentního bodu

4.6
(13)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Federální rezervní systém schválil růst základní úrokové sazby počtvrté v řadě o 0,75 procentního bodu. Čili se budou základní úrokové sazby pohybovat v rozmezí 3,75 – 4 %. Což je nejvýše od roku 2008 a s největší pravděpodobností se do konce roku dostaneme k úrovním blízkým 5%.


Update po úvodu z tiskovky s Powellem:

Jazyková forma se ve Fed stanovisku trochu změnila. Respektive se tam objevilo něco ve smyslu „Naše následující restriktivní měnová politika dovede inflaci na stanovený cíl, který je na 2 %“. Což vlastně zní, že velmi brzy budou na restriktivních úrovní, které postačí na to, aby inflaci dostaly pod kontrolu.

Něco podobného ještě zaznělo i z úst Jeroma Powella. Avšak zbytek znělo úplně stejně jako při předchozích 2-3 zasedání. Dalo by se to shrnout tak, že v restrikcích pokračují, dokud inflaci nedostanou pod kontrolu. A že to ještě nějaký čas zabere. Mimo jiné je projev daleko více vřelejší.

Abych pravdu řekl, ta jiná forma jazyku je z toho znát. Powell dokonce připustil, že na příštím zasedání možná budou diskutovat o tom, že příští zasedání zvýší sazby „pouze“ o půl procentního bodu. Tedy mírně zvolní. A zvolnění znamená, že se sazby rychle přibližují k možnému vrcholu. Proto taky trhy z úvodu reagují vcelku pozitivně.

Fed zvýšil sazby o dalších 75 bazických bodů

Fed zvýšil základní úrokové sazby již počtvrté v řadě o 0,75 procentního bodu. Což je úroveň, kterou trhy již dost dlouho dopředu dle Fed Watch očekávaly. Sazby se proto budou pohybovat v rozmezí 3,75 – 4 %. To lze již považovat za poměrně restriktivní úrovně, které jsou potřebné pro snížení inflace. Žádné překvapení se každopádně nekoná. Jak mají ale trhy v letošním roce ve zvyku, po zveřejnění stanoviska Fed ihned následovala zvýšená volatilita. Hlavně na Bitcoinu. Klíčové budou až následující dny a týdny.

Základní úrokové sazby v USA
Základní úrokové sazby v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Právě probíhá tisková konference s předsedou Jeromem Powellem. Z tiskovky si mnozí slibují, že naznačí alespoň částečný „pivot“ v rámci jejich dosavadních restrikcí. Čeká se, jestli Powell dá signál, že růst sazeb už nepůjde stejným tempem nahoru. Ještě před samotným zasedáním bylo očekávání ohledně prosincového „hiku“ zasedání tak půl na půl. Respektive je půl trhu pro růst o 0,5 procentního bodu a druhá půlka spíše počítá s pátým zvýšením v řadě o 0,75 procentního bodu. Po tiskovce následuje ještě krátký update.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marek Káčer
Hodnocení článku :
     

Ahoj ,chci jenom poděkovat za tvou práci,a že nám hned dáváš vědět co se děje s fundamenty.Diky.

Milan
Hodnocení článku :
     

Já tedy tiskovou neviděl, ale prej Powell řekl, že řeči o pauze snižování sazeb jsou předčasné.
A nyní probíhá padáček na akciích…

Reklama: