Fed zvýšil sazby – čeká nás dalších šest hiků, redukce rozvahy přijde brzy

5
(7)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Federální výbor pro volný trh (FOMC) měl dnes zasedání, u kterého veřejnost předpokládala, že dojde ke zvýšení základních úrokových sazeb. Navíc jsme měli dostat nové informace ohledně plánovaného kvantitativního utahování. Což je zrovna politika, která by dle mého názoru mohla s trhy radikálně zamávat.

Fed po několika letech zvýšil sazby

Federální rezervní banka (Fed) se tedy konečně odhodlala k prvnímu „hiku“, který byl o 0,25 procentního bodu. Bylo to dlouho nejen naznačováno, ale předseda Fedu Jerome Powell jednoznačně na posledním slyšení v kongresu explicitně potvrdil, že 16. března započne cyklus zvyšování úrokových sazeb.

Základní úrokové sazby
Základní úrokové sazby. Zdroj: tradingeconomics.com

Čeká nás tedy dalších šest zvýšení, což nás dostane na 2 %. To není moc, ale musíme si uvědomit, že pokud inflace bude i nadále akcelerovat, mohou schválit mnohem vyšší úrokové sazby. Čili je zcela reálné počítat s úrovněmi mezi 2-3 %.

Jinak ve stanovisku se mluví i o avizovaném kvantitativním utahování. Fed má své rozvaze aktiva za téměř 9 bilionů USD. Je to obrovská částka a centrální banka má v plánu se části zbavit. Ze stanoviska vyplývá, že by měli schválit redukci rozvahy již následující zasedání. To je naplánované na začátek května.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img