Fed dnes dle očekávání sazby nezvýšil

5
(10)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Trh to očekával s 99 % pravděpodobností, ale vždy tam byla možnost že půjdou proti očekávání. Výbor se nakonec rozhodl ponechat sazby beze změny a nyní nás čeká tisková konference. Ta bude velmi důležitá, protože Jerome Powell při ní snad naznačí možný další vývoj do konce letošního roku a možná i dál. Přijde do konce roku ještě nějaké zvýšení?

Minulý týden došlo ke zveřejnění inflačních dat Spojených států. Ta sice nedopadla nejlépe a zrychlené tempo růstu celkové inflace mohlo působit jako zdvižený prst, ale pro Fed je nejdůležitější jádrová inflace. Ta neobsahuje sezónní vlivy a lépe tak reflektuje dlouhodobý vývoj ekonomiky. A tam byla změna minimální.

Dlouhodobá projekce moc optimisticky nevypadá

Součástí právě ukončeného zasedání byla i dlouhodobá projekce, která ukazuje náladu členů výboru Fed a jejich pohled na ekonomiku. Terminal rate na rok 2024 vychází na 5.1 %. To je více než byla projekce z minulého grafu, kdy vycházela 4,6 %. Z dot plot grafu je také i patrné, že většina členů očekává návrat k normálu až v roce 2026 nebo i dál.

Závěr

Ekonomika Spojených států má samozřejmě vliv i na zbytek světa. Svoji inflaci dokážou velice dobře vyvážet a pro mnoho firem jsou právě Spojené státy primárním trhem. Dnešní denní křivka byla až do teď relativně neutrální se stejně dlouhým knotem na obě dvě strany. Nyní bude důležité, co řekne Jerome Powell, předseda Fed, v následující tiskové konferenci. Živě jí můžete jako vždy sledovat na našem streamu s komentářem Jaroslava Jarolíma, Matěje Širokého a dnes i třetího speciálního hosta – Adama Nemčíka.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img