Dluh USA činí téměř 33 bilionů dolarů – je to ale tak špatně?

4.9
(8)

Od roku 2001 americká vláda každý rok utratila více peněz, než kolik jich dokázala vybrat. To znamená, že si musí půjčovat peníze, aby tento rozdíl vyrovnala. Státní dluh USA tak aktuálně dosahuje hodnoty téměř 33 bilionů dolarů.

Kris Mitchener, profesor ekonomie na Leavey School of Business na Santa Clara University, k tomu řekl:

Dluh má mnoho užitečných účelů. Veřejný dluh se vždy používal pro mimořádné situace. Je snazší financovat půjčkami než zatěžovat současnou generaci daněmi.

Státní dluh USA roste

Státní dluh se od začátku pandemie zvýšil o více než 89 %. Mnozí přední ekonomové se shodli na tom, že v roce 2020 nebyl ten správný čas se dluhem zabývat.

Nyní, když nejhorší stav ohrožení veřejného zdraví pominul, se však pozornost opět soustřeďuje na to, jak může stále rostoucí dluh ekonomice škodit.

Michael Peterson, předseda a výkonný ředitel Peter G. Peterson Foundation to okomentoval slovy:

V Petersonově nadaci se nezabýváme tím, zda by se měl státní dluh vůbec používat. Mělo by jít o to, jakým způsobem a v jaké výši bude použit. A my ho bohužel právě teď používáme “na deštivé a slunečné dny.

Ekonomové měří závažnost zadlužení země na základě poměru dluhu k HDP. Zadlužení Spojených států je téměř na úrovni 100 %. Výbor pro hospodářský rozvoj při Konferenční radě uvádí, že odpovědný poměr dluhu k HDP pro zemi velikosti USA by byl 70 %.

Dluh jako pomocník

Lori Esposito-Murrayová, prezidentka Výboru pro hospodářský rozvoj při Konferenční radě se ohledně chápání dluhu vyjádřila takto:

Dluh pomáhá ekonomice, protože můžete podnikat velké iniciativy, jako je například infrastruktura. Můžete se pustit do takových krizí, jako je pandemie, ale musíte sledovat, kde je poměr vašeho dluhu k HDP, protože to je skutečně ukazatel stability, zda jste schopni tento dluh skutečně obsluhovat, nebo zda vychylujete rovnováhu.

Obsluha dluhu se může stát obtížnější za situace, kdy jsou úrokové sazby vyšší. Připomínám, že Federální rezervní systém zvyšuje úrokové sazby od března 2022 s cílem zpomalit ekonomickou aktivitu.

Jsou zde vale i hlasy, které tvrdí, že obsluha dluhu při vysokých úrokových sazbách může ve skutečnosti ekonomiku stimulovat. Jeden z těchto hlasů patří Stephanii Keltonové, profesorce ekonomie na Stony Brook University.

Fed tlačí na zvyšování úrokových sazeb, a to přináší držitelům dluhopisů stovky a stovky miliard dolarů dodatečných příjmů. Takže lidé, kteří drží státní dluhopisy a platí vyšší úrokové sazby, získávají obrovský nečekaný příjem v podobě úrokového výnosu a tento příjem mohou utratit stejně jako jakoukoli jinou formu příjmu.

Závěr

Státní dluh je složité a kontroverzní téma, a jeho vnímání závisí na různých faktorech a perspektivách. Na jedné straně může pomoci nastartovat a stabilizovat ekonomiku, na druhé straně naopak znamená zátěž pro budoucí generace.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img