Další šoková vlna zasáhla čínskou ekonomiku

0
(0)

Je všeobecně známo, že pandemie COVID-19 započala v čínské provincii Wu-chan a způsobila Číně obrovské hospodářské problémy. Pracovníci zůstali doma, továrny byly nuceny zastavit provoz a čínský vývozní trh se zastavil.

Jen co se čínští dělníci vrátili zpět do práce, majitelé továren zjišťují, že je tu další problém. Vzhledem k faktu, že koronavirus i nadále ovlivňuje dění po celém světě, poptávka po čínském zboží se zhroutila.

Shock wave 2.0

Masivní pokles poptávky vede k tomu, že mezinárodní společnosti odkládají, nebo rovnou ruší své objednávky. Takže i když jsou čínští dělníci připraveni pracovat, samotné továrny jsou bez práce.

Máme tady stav, který může ve finále způsobit ještě vetší škody, než samotná pandemie koronaviru. Hospodářská šoková vlna, která teď zasáhla Čínu, bude mít (s pravděpodobností hraničící s jistotou) velký vliv i na zbytek světa.

Larry Hu, hlavní čínský ekonom ve společnosti Macquarie Group, se nechal slyšet, že to nejhorší je ještě stále před námi:

“Nejhorší je situace v exportu a dodavatelském řetězci. Během celého roku by mohl čínský vývoz snadno klesnout o deset a pravděpodobně ještě o více procent.”

Platební krize a digitální měny

Dokonce i firmy, které zatím vyvážejí a dodržují vývozní příkazy, trpí platebními potížemi. Uzavření bank po celém světě nechalo maloobchodníkům jen několik málo cest, jak zaplatit svým dodavatelům. Takže výrobci sice mohou mít produkt vyroben a připraven k odeslání, ale nemohou jej zatím uvolnit.

Mezinárodní platby jsou v případě digitálních měn mnohem jednodušší. Tato jednoduchost přímo vybízí k potencionálnímu využití bitcoinů, protože mezinárodní bankovní propojení začínají mít, v důsledku pandemie koronaviru, problémy. Čínské hospodářské úřady však k digitálním měnám, které nejsou provozovány státem, zůstávají stále velmi rezervované až nepřátelské.

Závěr

Čínští vládní představitelé již naznačují, že by mohly být vybudovány nové skladovací prostory, kde by se již vyrobené produkty mohly uskladnit. Ale s takovou nadprodukcí, která již v Číně aktuálně panuje, mohou čínské továrny (ve snaze udržet si zisky) brzy přistoupit k dalšímu, velmi nepopulárnímu kroku – tím krokem je hromadné propouštění.

Pokud by čínská produkce dramaticky zpomalila, globální zotavení ekonomiky bude trvat ještě mnohem déle. Ztráta poptávky zákonitě povede ke snižování výroby, továrny začnou propouštět a finanční systém bude muset čelit skutečné výzvě.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img