Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly, ale oproti předchozímu zasedání si připsaly určité zisky. Známky ochlazení americké ekonomiky zvýšily očekávání snížení úrokových sazeb. Data srazily dolar na dvouměsíční minima.
Drahý kov však stále zůstával hluboko pod rekordními maximy dosaženými v květnu. Blížící se údaje ohledně trhu práce, které budou zveřejněny koncem týdne, by měly poskytnout další náznaky ohledně vývoje amerických úrokových sazeb.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 347,66 USD za unci. Futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 00:36 SEČ o 0,1 % na 2 368,50 USD za unci.
Naděje na snížení sazeb rostou kvůli slabým americkým údajům
Podle úterních údajů nástroje CME Fedwatch obchodníci odhadují 52,1% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v září. Jedná se o nárůst oproti včerejšímu očekávání a 47% šance.
Posun v očekáváních nastal poté, co pondělní údaje o indexu nákupních manažerů ukázaly, že výrobní aktivita ve Spojených státech se v květnu druhý měsíc po sobě snížila.
Údaje o PMI, které přišly jen několik dní po měkkém údaji o hrubém domácím produktu, zvýšily sázky na to, že se americká ekonomika ochlazuje. To by mohlo předznamenat mírnější inflaci. Federální rezervní systém tak získal větší důvěru k tomu, aby začal snižovat úrokové sazby.
Ceny ostatních kovů a amerického dolaru
Díky této představě se dolar v pondělí propadl na dvouměsíční minima.
Příští týden by měl zasedat Fed a ponechat sazby na stejné úrovni. Ještě předtím však budou tento týden zveřejněny klíčové údaje z trhu práce. Ty pravděpodobně budou hrát roli v plánech centrální banky ohledně sazeb.
Tento týden by měly rozhodnout o sazbách Evropská centrální banka a Bank of Canada. Obě centrální banky by měly začít snižovat úrokové sazby.
Očekává se, že nižší sazby prospějí zlatu a dalším drahým kovům. A to proto, že v prostředí vysokých sazeb se zvyšují oportunitní náklady investic do tohoto sektoru.
Ostatní drahé kovy se po pondělním růstu v úterý ustálily. Futures na platinu klesly o 0,1 % na 1 023,50 USD za unci, zatímco futures na stříbro se ustálily na 30,785 USD za unci.
Ceny mědi jsou smíšené, protože měkké indexy PMI nevěstí nic dobrého. Mezi průmyslovými kovy byly ceny mědi v úterý smíšené, když se po pádu z rekordních maxim v uplynulém týdnu ustálily.
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,5 % na 10 197,50 USD za tunu. Měsíční futures na měď klesly o 0,4 % na 4,6645 USD za libru.
Slabé údaje o PMI z USA a Číny zvýšily obavy ze zpomalení výrobní aktivity po celém světě. To by mohlo znamenat slabší poptávku po mědi.