Cenu bitcoinu letos výrazně určuje korelace s makroekonomickými trendy

4.3
(6)

Obsah

Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Bitcoin a další kryptoměny se roky považují za nezávislá aktiva, oddělená od tradičních finančních trhů. Investiční společnost Grayscale udělala výzkum na datech za poslední tři roky a z nich vyplývá, že ta nezávislost již není taková. Polovinu letošního růstu ceny bitcoinu údajně způsobují vlivy makroekonomických trendů. Je to zpráva negativní nebo pozitivní?

Od počátku roku si cena bitcoinu připsala více něž 80 %. Zpráva společnosti Grayscale odhaduje, že 50 % z tohoto růstu způsobuje širší dynamika trhu. Podle dostupných dat začal bitcoin v období COVID-19 více pozitivně korelovat s indexem S&P 500 a dalšími tržními proměnnými. Na svém vrcholu v říjnu 2022 byla korelace s indexem až obdivuhodných 65 %. V letošním roce bitcoin nejvíce koreluje s indexem Nasdaq.

Zpráva se pokusila vypracovat i model, jak by se v současných podmínkách choval ten starý nezávislý bitcoin. Analytici dospěli k názoru, že by v letošním roce vykázal nárůst jen 26 %. Tedy jednu třetinu růstu, který doopravdy udělal.

Závěr

Vyšší korelace s trhem může být tedy vnímána pro někoho jako pozitivní zpráva. Lze tak snáze předvídat vývoj a budoucí chování ceny. Bohužel to má i svá negativa. Bitcoin je více propojen s makroekonomickými trendy a je tak například citlivý na příchozí data o inflaci a možnou reakci Federálního rezervního systému (Fed). Další navyšování sazeb může mít pro bitcoin tedy negativní dopad. A to se dá říci, že přijde skoro jistě. Myslí si to 99,2 % trhu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img