Trump uzavřel s Číňany částečnou dohodu – je obchodním válkám konec?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Poslední dva roky jsou obchodní války a problematika protekcionismu hodně diskutovaným tématem vůbec. Na přelomu 2017 – 2018 se začaly obchodní vztahy mezi Čínskou lidovou republikou a Spojenými státy výrazně zhoršovat. Veřejná prohlášení představitelů USA a ČLR měla sice většinou pozitivní nádech, ale předešlé sliby nebyly naplňovány. Nyní je tu částečná dohoda.

Tento rok obchodní válka zase gradovala a po neúspěšných jednání mezi zástupci obou velmocí se postupně navyšovaly cla na další zboží. Čína byla v počátku spíše pasivní, ale následně začala odpovídat následnými protiopatřeními, které situaci taktéž spíše zhoršovaly. Minulý týden ale přišel velký průlom v tématu, protože USA a Čína dosáhla částečné obchodní dohody.

Uzavřena částečná dohoda

Obchodní válka se samozřejmě týkala i nás, nepřímo, ale určitě vám neunikla zpráva, že Spojené státy uvalí i cla na zboží a letadla z EU. Čímž se i nás začala obchodní válka týkat přímo. Nicméně, Spojené státy a Čína uzavřely částečnou obchodní dohodu, která by mohla znamenat příměří v obchodní válce mezi těmito ekonomickými velmocemi. Měla vyřešit některé krátkodobé problémy. Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, které mělo vstoupit v planost už příští týden.

Nejdůležitější je, že touto dohodou to nemá končit. Smlouva totiž klade základy pro širší obchodní dohodu, kterou by prezidenti Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-Pching mohli ještě stihnout pdoepsat do konce roku. Trump totiž aktuální dohodu přezdívá jako první fázi, a ta pokrývá nákup zemědělských produktů, ožehavé téma, jako je měnová problematika, a samozřejmě i otázky duševního vlastnictví. Díky této dohodě se zabránilo navýšení cel na čínský dovoz, které mělo vsotupit v platnost už další týden.

Vyřešení problémů

Předběžná částečná dohoda je prozatím největším krokem pro ukončení obchodní války, která v podstatě trvá už dva roky. Tato obchodní válka byla samozřejmě zdrojem pesimismu a velkých obav z dalšího hospodářského vývoje, kdy se většina ekonomů a analytiků shodne na tom, že obchodní válka určitě přispívá k urychlení začátku ekonomické recese. Navíc, tato politika protekcionismu dost rozvířila vody na finančních trzích.

Odrazem tohoto problému je vysoká volatilita, která trvá už od začátku roku 2018. Vysoká volatilita je právě projekcí zvýšené nervozity investorů, což lze seznat z mých analýz na S&P 500, Dow Jones a NASDAQ. Naopak z této nevlídné situace těží drahé kovy, jako je zlato a stříbro. Na globální ekonomický růst to mělo jistě taky negativní vliv.

Částečná dohoda sice ošetří některé neshody mezi USA a Čínou. Alespoň pár sporných bodů bude v podstatě vyřešeno. Bohužel, ty nejpodstatnější neshody ale budou i nadále přetrvávat a bude záležet na tom, jak budou jednání i v budoucnu pokračovat. Kromě monetárních otázek a s tím souvisejícím manipulováním se svoji domácí měnou ze strany Číny, jsou další důležité otázky.

USA klade největší váhu na vyřešení krádeží duševního vlastnictví, nucené transfery technologií a čínské dotace pro svůj průmysl. A to právě tato obchodní dohoda ještě neřeší. Pouze vytváří prostor na další jednání ohledně těchto otázek. I přesto si ale Donald Trump a Ministr financí USA dohodu pochvalovali.

Závěr

Tato první fáze jednání, v podobě čerstvého podpisu částečné obchodní dohody, je bezesporu kladnou událostí pro globální ekonomiku. Je třeba ale brát v potaz, že vývoj této problematiky se v minulosti dynamicky měnil. Vyhráno tedy úplně ještě není.

Co číst dále

12.10.19 Technická analýza komodity zlato – zlato se připravuje na brzký breakout!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img