Spojené státy omezují pravomoc centrální banky ohledně CBDC

5
(3)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Minulý týden nebyl ve Spojených státech zajímavý jenom z pohledu spotových ETF na Ethereum, ale i s ohledem na dění ve Sněmovně reprezentantů. Ve středu schválili zákon o struktuře kryptoměnového trhu a ve čtvrtek zabránili Federálnímu rezervnímu systému (Fed) ve vydávání digitální měny centrální banky (CBDC) bez jejich souhlasu.

Oba zákony jsou pro kryptoměnový trh poměrně zajímavé. Středeční zákon (FIT21) by dal americké Komisi pro obchodování s komoditními futures (CFTC, Commodity Futures Trading Commission) větší tržní autoritu nad digitálními aktivy. Zákon současně zpřesňuje, jak může k tomuto sektoru přistupovat i další klíčový regulátor amerických trhů – Komise pro cenné papíry a burzy (SEC, Securities and Exchange Commission). Jedná se vlastně o první jasnější regulační rámec a minimálně signalizuje, že kryptoměnový sektor se stává pro USA významným. Kromě 208 republikánů se k němu kladně postavilo dokonce i 71 demokratů.

Zákon zakazuje Fedu vytvořit CBDC

Čtvrteční zákon již takovou podporu mezi demokraty nezískal. Pouze 3 demokraté se připojili k 213 republikánům a přehlasovali tak odpor 192 demokratů. Republikáni totiž vyjádřili obavy, že by se CBDC mohlo zneužít k ovládání Američanů. Demokraté naopak deklarují, že obavy jsou přehnané a že zákaz může zablokovat inovace a výzkum ve veřejném sektoru. Stejný postoj jako jejich strany mají k CBDC i oba favorizovaní prezidentští kandidáti. Donald Trump přímo slibuje, že CBDC nikdy nedovolí.

Samozřejmě, že zákony musí ještě projít i schválení Senátem. A tam pravděpodobně skončí, protože návrhy zákonů spojené s kryptoměnami a CBDC tam dlouhodobě nenachází podporu. Demokraté mají v Senátu těsnou nadpoloviční většinu. V případě teoretického schválení i v horní komoře tu máme ještě možné prezidentské veto. Joe Biden, současný prezident USA, jej sice přímo se zákonem FIT21 nespojuje, ale před jeho projednáváním Bílý dům vydal jasné prohlášení, že současná administrativa s jeho případným schválením nesouhlasí.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Richard

Digitální gulag…

spot_img