Federální rezervní systém (Fed) před malou chvílí ukončil svoje první zasedání s Kevinem Warshem v roli předsedy. Hodně lidí doufalo ve snížení základní úrokové sazby i díky možné intervenci Donalda Trumpa. Nakonec ale žádné snížení opět nenastalo.
Do hry jistě vstupuje i množství makroekonomických informací, které přicházejí poslední týdny ze Spojených států. Míra inflace se za květen dostala na 4,2 %, tedy nejvyšší hodnotu od dubna 2023. Dále tu máme relativně nízkou míru nezaměstnanosti, která se již pár měsíců drží na úrovni 4,3 %.
Vypadá to, že pro rychlé snížení úrokové sazby nemá Fed důvod a podmínky spíše nahrávají možnému zvýšení. Když se teď podívám na CME FedWatch Tool, tak vidím že letos se dokonce zvýšení sazby očekává. Sice až v prosinci, ale to se může poměrně rychle změnit.

Kevin Warsh nám přiblíží detaily
Nás kromě zprávy samozřejmě zajímá i postoj samotného předsedy a jeho interpretace podmínek, které k rozhodnutí vedli. Poprvé je dnes uslyšíme od Kevina Warshe, který vystřídal v předsednickém křesle Jerome Powella. Ten byl totiž amerických prezidentem dlouhodobě kritizován a přezdívám jako „Mr. Too Late“.
Za necelých 30 minut se tak dozvíme, jestli nový předseda zaujímá holubičí nebo jestřábí postoj. Zjistíme také, jak moc sdílný vůbec bude a kolik ze zákulisních jednání nám odhalí. V nejhorším případě si budeme muset počkat na zveřejnění FOMC Minutes, kde je vždy detailní zápis z posledního jednání.
Celou tiskovou konferenci pro vás samozřejmě živě přenášíme a ve virtuálním studiu je pro vás komentuje Jaroslav Jarolím, Matěj Široký a já. Sledujte nás a můžete se i živě doptávat.
Zaregistrujte se na Bybit EU a získejte 20 EUR v Bitcoinu
Založte si účet na Bybitu, vložte alespoň 1€ a získejte odměnu
