Dva spotové ETF na bitcoin se dostaly do lednových TOP 10 v USA

5
(3)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Ve Spojených státech bylo k 31. prosinci 2023 evidováno přes 3 100 burzovně obchodovatelných fondů (ETF). V lednu se k nim přidala i skupina spotových fondů na bitcoin. A i když startovaly až 11. ledna, tak se dva z nich dokázaly probojovat mezi deset s nejvyšším nárůstem za celý měsíc.

Na osmém místě se umístil iShares Bitcoin Trust (IBIT) skupiny BlackRock (odhadovaný čistý nárůst 2,6 miliardy USD). Na desátém místě se pak umístila Fidelity s fondem Wise Origin Bitcoin ETF (FBTC) (čistý nárůst 2,2 miliardy USD). Druhou stranu spektra obsadil transformovaný fond Greyscale Bitcoin Trust (GBTC). Měl druhý nejvyšší pokles v čisté hodnotě 5,7 miliardy USD. Další dva fondy (společností ARK Invest & 21 Shares a Bitwise) se profilují jako silná střední třída s lednovým nárůstem kolem 650 milionů USD.

GBTC ale pravděpodobně čeká další odliv

Odliv financí z GBTC se v posledních dnech výrazně zpomalil a v úterý fond poklesl jen o necelých 73 milionů dolarů. Na stole je ale další žádost na prodej. Jednalo by se o přibližně 1,4 miliardy USD. Žádost podala zkrachovalá společnost Genesis a současně podala i žádost o zkrácení lhůty pro čerpání.

Předpokládaný termín projednání byl původně stanoven na 8. února, ale pak byl přesunut na středu 14. února 10:00 (16:00 našeho času). Další prodeje by mohly denní změnu všech spotových ETF na bitcoin dostat opět do červených čísel a vytvořit tak další tlak na cenu bitcoinu.

Ve hře jsou další spotová ETF

Společnosti samozřejmě musí kout železo dokud je živé. Na stole jsou tedy žádosti o fondy na Ethereum. Ke schválení by mohlo dojít nejdéle v květnu, což je pro obchodníky výhoda. V březnu čeká síť etherea totiž významný upgrade EIP-4844. Ten by mohl pomoci zvýšit škálovatelnost a razantně snížit poplatky. To a blížící se schválení spotových ETF na Ethereum by mohlo jeho cenu posunout významně výše.

Minimálně Larry Fink, CEO BlackRock, vidí ve spotových fondech na ethereum přínos.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img