Letošní pouhé jedno snížení základní sazby by přineslo 2 % inflaci USA již v roce 2026

5
(8)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Nedávno skončilo březnové zasedání federálního rezervního systému (Fed) a bezprostředně po něm vždy vystoupí předseda Jerome Powell se svým proslovem. V něm opět vyjádřil důvěru v ekonomiku Spojených států a současné zachování plánu na tři snížení základní sazby do konce roku. Ne každý člen komise s tím ale souzní.

Projev předsedy ihned po zasedání je bezesporu zásadní pro tvorbu ekonomiky, respektive pro očekávání trhu. Proto vám ho vždy živě rozebíráme a komentujeme. V tomto zasedání členové komise navíc vytvořili i takzvaný Dot plot graf. Do něj jednotlivý členové anonymně zanesou svoje osobní očekávání vývoje základní sazby pro další období.

Proslovy členů Fed přinášejí detailnější pohled

V krátkém období po zasedání se samozřejmě k proslovům dostanou i samotní členové. Loretta Mester, prezidentka Cleveland Fed Bank, a Mary Daly, prezidentka San Francisco Fed Bank, veřejně podporují letošní trojí snížení. Zato Raphael Bostic, prezident Atlanta Fed Bank, ve svém projevu zopakoval svůj postoj ke snižování sazby v roce 2024. Podle něj by mělo dojít maximálně k jednomu snížení.

Zastává názor, že vývoj inflace není hladká křivka, ale že je mnohem více hrbolatější. Aktuální data ukazují rostoucí zaměstnanost a HDP Spojených států se stává robustnějším. Ekonomika dle jeho názoru vyšší sazbu ještě vydrží. Očekává, že inflace bude postupně letos a příští rok klesat. Na počátku roku 2026 by mohla dosáhnout cílové 2 %. Při předčasném snížení sazby by se mohla trajektorie poklesu inflace více protáhnout a na cíl by si pak museli všichni počkat mnohem déle.

Trh věří ve tři snížení sazby v letošním roce

Další zasedání Fed nás čeká již za tři týdny. Téměř 94 % trhu předpokládá, že na něm ke snížení sazby opět nedojde. Mnohem větší šanci zatím dávají červnovému zasedání nebo pak červencovému. Trh zatím stále věří, že ke třem snížení v letošním roce dojde.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img