V září budou centrální banky snižovat úrokové sazby, tvrdí analytici Citibank

5
(1)
Jakub Rochlitz
Jakub Rochlitzhttps://www.etoro.com/people/thedividendfund
Jakub je analytik, autor, a zakladatel portfolia The Dividend Fund, kde spravuje aktiva v hodnotě přibližně 400 000€ pro české i zahraniční retailové investory. Specializující se na fundamentální analýzu akcií, Jakub má hlubokou vášeň pro objevování investičních příležitostí a cit pro hodnotu. S lety zkušeností na akciovém trhu sdílí své poznatky a strategie, které pomáhají investorům orientovat se v komplikovaném světě akciového trhu. Skrze své články a sociální sítě poskytuje odborné analýzy, tržní trendy a investiční tipy, které vám pomohou dosáhnout vašich finančních cílů. Sledujte ho pro spolehlivý a střízlivý pohled na trh.

Vzhledem k přetrvávající inflaci a geopolitickým napětím se centrální banky vedoucích zemí připravují upravit své měnové politiky na podporu ekonomické stability.

Klíčové faktory pro úpravu úrokových sazeb

Ekonomové Citibank zveřejnili zprávu, ve které předpovídají, že Federální rezervní systém (Fed), Evropská centrální banka (ECB) a Bank of England (BOE) v září 2024 sníží úrokové sazby.

Prognóza Citi vyvažuje tři zásadní témata:

Odolný sektor služeb: Navzdory různým ekonomickým výzvám vykazuje sektor služeb ve všech ekonomikách odolnost vůči vysokým úrokovým sazbám. To přispívá k celkové inflaci a stěžuje ekonomické prognózy.

Přetrvávající inflace: Inflace zůstává nad oficiálními cíli ve velkých ekonomikách, poháněná faktory jako jsou růst mezd a narušení dodavatelských řetězců.

Geopolitické tlaky: Probíhající geopolitické problémy nadále ovlivňují globální trhy, vytvářejí nejistotu a ovlivňují rozhodnutí centrálních bank.

Ekonomický růst a spotřebitelské výdaje

Citi předpovídá zpomalení globálního ekonomického růstu na 2,3 % v roce 2024, z 2,7 % v předchozím roce. Zpomalení se primárně dotkne vyspělých trhů. Zpráva zdůrazňuje posun ve spotřebitelských výdajích ze služeb na zboží, poháněný stárnutím zboží nakoupeného během pandemie a zaváděním nových zařízení s umělou inteligencí. Posun by měl zmírnit tlak na trhy práce a ztlumit inflaci ve službách.

Kroky centrálních bank a obavy z inflace

Federální rezervní systém (Fed)

Fed se snaží opatrně orientovat v současném ekonomickém cyklu, přičemž inflace zůstává významným problémem. Příliš rychlé snižování sazeb by mohlo podpořit návrat vysoké inflace, zatímco přehnané sazby by mohli ekonomiku udusit.

Po počátečním optimismu ohledně snížení sazeb vedla banku silnější než očekávaná inflační data v prvním čtvrtletí 2024 k přehodnocení. Zatímco trhy zpočátku počítaly až se šesti sníženími sazeb v tomto roce, po tiskové konferenci předsedy Fedu se očekávání nyní posunula na jedno až dvě snížení. Ty by podle očekávání Wall Street mohla začít až v prosinci letošního roku.

Evropská centrální banka (ECB)

ECB nedávno snížila svou základní sazbu pro eurozónu o 25 bazických bodů, ale zachovala si jestřábí postoj kvůli přetrvávající mzdové inflaci. Citi předpovídá, že ECB letos provede minimálně dvě další snížení sazeb, přičemž cílová sazba bude 2 %. Ekonomika eurozóny prochází omezenou fází zotavení, ovlivněnou pokračujícím měnovým zpřísněním a méně příznivou fiskální politikou.

Bank of England (BOE)

BOE zůstává opatrná v reakci na neočekávaně silná inflační data. Citi očekává, že BOE zůstane v pozici až do září, kdy se připojí k Fedu a ECB při snižování sazeb. Snížení odrážejí přístup centrálních bank k řízení domácích inflačních tlaků při zohlednění globálních ekonomických podmínek.

Závěr

Očekávané snížení sazeb v září od Fedu, ECB a BOE má za cíl řešit přetrvávající inflaci a podpořit křehké makroekonomické zotavení. Tento rok byli centrální bankéři ve všech krajinách překvapeni sílou spotřebitelů po období pandemie, a proto se plány centrálních bank mění z měsíce na měsíc.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img