Převezme Evropa inovativní krypto průmysl a tokenizaci na úkor USA?

5
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Právníci už léta varují před riziky spojenými s provozováním podnikání ve spojení kryptoměnami ve Spojených státech, zejména pokud jde o tokeny a ICO. Povedou přísné regulace k přesunu inovací z USA do Evropy?

Regulační překážky tokenizace v USA

Někteří odborníci upozorňují na nepřátelské a nejasné regulační prostředí pro inovativní startupy ve Spojených státech. Zejména pak v případech, kdy se společnosti snaží o financování prostřednictvím tokenů, resp. vytváření decentralizovaných a podnikových blockchainů zahrnujících tokeny.

K problému se vyjádřil Bryan Hollmann, právní zástupce technologické advokátní kanceláře ve Vídni a Oliver Völkel, zakládající partner ve stejné rakouské firmě – Stadler Völkel Attorneys at Law. Uvedli, že jako právníci s licencí v New Yorku i v Rakousku se setkali s mnoha případy klientů zapojených do tokenizace.

Právníci dále dodávají, že byli svědky toho, jak se jeden z jejich evropských klientů stal obětí snahy regulačních orgánů v USA, utvářet zákon prostřednictvím vymáhání práva. Údajně šlo o malou rybu, která byla zničena pravděpodobně proto, aby vznikl precedens, který by později mohl být uplatněn proti větším aktérům…

Americký regulátor zbrojí proti ICO

Teprve v letošním roce došlo k mnoha soudním případům a rozhodnutím proti  společnostem, které prodávaly tokeny v letech 2017 (Kin) a 2018 (Telegram). Nyní však již žádná kryptoměnová společnost nemůže ignorovat americké regulátory, v čele s komisí SEC, kde paradoxně pracuje Hester Peirce, označovaná komunitou jako „Kryptomáma.”

Potenciální vydavatelé tokenů tak nyní stojí před rozhodnutím, zda se pokusí bojovat proti americkým zákonům o cenných papírech, nebo se vydají do míst s přívětivější regulační agendou. Vydávání tokenů v USA totiž znamená, i díky tzv. Howeyovu testu (vychází ze zákonů z roku 1933 a 1934), riskovat po mnoho let vysoké pokuty a soudní spory za neregistrované nabídky cenných papírů.

Evropa

Stále více společností se tak rozhoduje zařadit USA na seznam zakázaných jurisdikcí, vedle zemí, jako je Afghánistán, Severní Korea a Sýrie. Naopak Evropa je jedním z nejžhavějších regionů, pokud jde o získávání kapitálu prostřednictvím tokenů (ICO). Americký právník Preston J. Byrne uvedl:

„Je také pravda, že na světě jsou bezpochyby země, které schvalují nabídky tokenů. Jděte tam. Zákony USA o cenných papírech nemají omezovat prodej tokenů na těchto místech.

Závěr

V Evropě není Howeyův test, který v roce 2018 vedl předsedu Komise pro cenné papíry Jaye Claytona k prohlášení, že každé ICO je cenný papír.“ Není zde historie tvrdých zásahů proti vydavatelům tokenů, jako v USA. Tyto odlišné regulační přístupy pravděpodobně povedou k odsunu společností vydávajících tokeny z USA, a možná právě do Evropy.

24. září 2020 zveřejnila Evropská komise návrh nařízení o trzích s krypto aktivy (MiCA). Tato regulace zavádí režim zveřejňování pro prodej tokenů a vytváří základ pro bezpečné fungování emitentů stablecoinů a poskytovatelů krypto služeb v rámci EU. Regulace by měla v členských státech vstoupit v platnost do konce roku 2022. Jaký vliv budou mít tyto odlišné přístupy na kryptoměnový průmysl a související inovace ve Spojených státech a EU ukáže až čas.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img