Poptávka po bytech na Manhattanu strmě klesá – začíná v USA zase praskat realitní bublina?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Všichni jistě známe Manhattan, což je jeden z pěti newyorských městských obvodů a koncentruje se zde americká smetánka. Tahle oblast byla tedy odjakživa velmi lukrativní a velmi drahá. V poslední době zde ale není valný zájem o bydlení. Což je taková malá záhada, protože FED úrokové sazby snížil a snižovat i nadále nejspíš bude. Z čehož vyplývá, že vzít si hypotéku není tak drahé. A celkově se zatím americká ekonomika stále drží. I přesto se ale mluví o tom, že aktuální situace je nejhorší od finanční krize z roku 2008. Je to tedy odrazem zvyšujícího se pesimismu ohledně dalšího ekonomického vývoje, jak už zaznělo v mém článku z pátku?

Ceny klesají

Průměrná cena za byt je v této lukrativní části New Yorku na naše poměry sice zatím extrém, ale některé ceny bytů v Praze hodně bojují o to, aby Manhattan dohnaly. I přes tuhle cenu je to dle amerických makléřů vzhledem k lokalitě málo. Nákupní ceny bytů na Manhattanu totiž strmě klesají. Meziroční pokles je opravdu znatelný, protože nákupní cena je o 14 % nižší. A to je právě největší propad od roku 2010. Což je období, kdy se ještě realitní trhy a ekonomika v USA vůbec vzpamatovávala z poslední krize.

Tento pokles cen by mohl být naopak ideální investiční příležitostí. To se ale nestalo a i přes tak rapidní pokles cen není o byty na Manhattanu zájem. Množství prodaných bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku ovlivnila i nová daň, která se platí z bytů za více než milion dolarů a která od prázdnin i progresivně roste. Nicméně, realitní makléři říkají, že tato daň by měla mít minimální vliv na tak klesající poptávku.

Úrokové sazby

Ve vzduchu je tedy velká nejistota o dalším vývoji a existuje zde riziko, že je to první známka toho, že znovu na realitním trhu existuje problém. Pokud se to tedy přelije do dalších oblastí, tak to může být daleko horší a situace se bude zhoršovat i celé roky. Aby se to celé nesesypalo už teď, tak je třeba, aby se držely úrokové sazby nízko.

V této čtvrti si totiž zákazníci běžně většinu nemovitostí kupují rovnou a to z našetřených peněz. Poslední dobou však rapidně roste množství nákupů, které zákazníci hradí z hypoték. A to potvrzují data ze třetího kvartálu tohoto roku, kdy se za hotovost nakupovalo jenom 44 % bytů.

Newyorská čtvrť Manhattan je jedním z nejžádanějších míst pro kanceláře. Nachází se v ní také většina největších turistických atrakcí města, například socha Svobody, Central Park, Empire State Building či Times Square. A jak už bylo zmíněno v úvodu, tak Manhattan také patří mezi nejprestižnější bytové lokality ve Spojených státech amerických.

Závěr

O krizi se mluví čím dál více a většina ekonomů se už v podstatě přiklání k tomu, že do dvou let tu bude. Je třeba říci, že situace realitního trhu na Manhattanu nemusí mít vůbec spojitost s tím, že se blíží krize. Aby se kauzalita prokázala, tak by bylo třeba rozsáhlé analýzy. Může se taky klidně jednat o nějaký lokální jev, na který vůbec nemusí mít vliv okolní prostředí a stav ekonomiky.

Co číst dále?

13.10.19 Technická analýza akcií Společnosti CETV – Akcie s velkým potenciálem!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img