Dluh USA je nyní o 7 bilionů dolarů vyšší než celá ekonomika státu

5
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Státní dluh Spojených států je žhavým tématem od doby, kdy začal po opuštění brettonwoodského systému na počátku 70. let 20. století výrazně růst. Po přijetí zákona o dani z hospodářské obnovy v roce 1981 jeho růst výrazně zrychlil.

Tato debata se v posledních letech stala obzvláště výraznou díky dopadům krachu v roce 2008. Dalším výrazným faktorem se stal skokový nárůst dluhu. A posledním výrazným faktorem se stal bezprecedentní nárůst veřejné zátěže během pandemie COVID-19 a po ní.

V poslední době se diskuse zostřila na začátku roku 2023, kdy se USA opět přiblížila k dluhovému stropu.

Napětí vedlo k pozastavení dluhového stropu s platností do roku 2025. Tím stát zahnal do začátku roku 2024 nové obavy z ještě většího růstu státního dluhu.

Na začátku letošního roku totiž Bank of America odhadla, že si USA každé čtvrtletí půjčují přibližně 1 bilion USD. Společnost Finbold již dříve odhadla, že v případě zachování současného tempa, což je velmi nepravděpodobný scénář, by státní dluh do roku 2030 dosáhl 57 bilionů USD.

Dluh USA je již o 25 % vyšší než ekonomika země

I když jsou veškeré prognózy do budoucna nejisté, na začátku května 2024 se situace vyjasňila. Ukázalo se, že celkový státní dluh Spojených států je v roce 2023 přibližně o 7 bilionů dolarů větší než ekonomika země. Ta je vyjádřená hrubým domácím produktem (HDP).

Ve skutečnosti činilo HDP USA v roce 2023 přibližně 27,36 bilionu USD. Dluh v květnu přitom činil 34,5 bilionu USD, což znamená nárůst o 11 bilionů USD od roku 2020.

Stejně tak v případě, že se naplní současný předpokládaný růst o přibližně 2,4 % a dluh zůstane nezměněn, bude současné zatížení stále o téměř 7 bilionů dolarů vyšší, než se očekává v ekonomice za celý rok 2024.

Pokud by navíc dluh nadále rostl současným tempem, bude přibližně o 9 bilionů dolarů větší než HDP USA. Tedy přibližně 37 bilionů dolarů oproti přibližně 28 bilionům dolarů.

Tato záležitost je obzvláště znepokojivá vzhledem k tomu, že poslední dluhový strop před pozastavením činil něco málo přes 31 bilionů dolarů. To je o 3 biliony dolarů méně než zátěž v době zveřejnění a pozastavení má trvat pouze do roku 2025.

Dojde v roce 2025 k platební neschopnosti USA?

Skutečnost, že se předpokládá, že americký rozpočet bude muset pokrýt mezeru ve výši téměř 2 bilionů dolarů, rovněž naznačuje, že státní dluh se do nového roku nesníží.

Na druhou stranu historické příklady ukazují, že při vší ostré rétorice američtí politici nikdy neměli problém se zvýšením stropu. I když obvykle na úkor středních a nižších vrstev, což znamená, že nebezpečí platební neschopnosti zůstává nízké.

Někteří tvrdí, že navzdory nebývale vysokému zadlužení není zdaleka důvodem k obavám. Ačkoli jsou totiž přístupy, jako je moderní měnová teorie (MMT), obecně odmítány, existují náznaky, že alespoň některé její aspekty byly přijaty.

Příkladem výroku, který něco takového naznačuje, je nechvalně známý výrok z roku 2023, že ve Federálním rezervním systému je nekonečné množství hotovosti, který pronesl Kashkari z FEDu.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img