23.03.21 Technická analýza BTC/USD – Máme tu dumpík

4.1
(15)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Jak bylo avizováno v nedělní video analýze na Bitcoin (BTC), v průběhu aktuálního týdne už konečně mělo dojít alespoň k breakoutu ze struktury, kterou máme v grafu zakreslenou. Sice to nebylo takové, jak jsem si představoval, ale stalo se. V každém případě došlo k dumpu, který samozřejmě není nic extrémního. Avšak začaly se krapet zvedat objemy, takže bych si dovolil tvrdit, že bychom pokles neměly brát na lehkou váhu.

BTC a SLR pravidlo

Je však aktuální drop projevem neprodloužené výjimky v rámci SLR pravidla, o které jsem mluvil v posledním videu? Možná, jestli totiž musí banky do konce března stáhnout část likvidity z trhů, přirozeně to musí s trhem krapet zacloumat. Někteří zastávají názor, že neprodloužení výjimky pro dluhopisy spustí téměř apokalypsu.

Jiní zas tvrdí, že z toho nebude nic velkého. Proto jsem tedy hrozně zvědavý, co vše se do konce března přihodí. Osobně stojím na straně těch, kteří tvrdí, že trh určitě negativně zareaguje. Stovky miliard dolarů nejsou malý objem, tudíž jejich stažení z trhu v řádu dnů by mělo jít znát. Obzvlášť na menších trzích jako je BTC.

Navíc Bitcoin stagnuje a motivace držet ho oslabuje. Respektive stoupá motivace na přelití kapitálu do jiného instrumentu – třeba do dluhopisů, které jsou nyní relativně levné a mají vysoký výnos.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Co se týče dolarového indexu, nikam jsme se zatím nepohnuli. Technicky je bullish, že se kurz drží kolem 92 bodů, ale v dohledné době musí kurz pokračovat nahoru. Jinak pro dolar hrozí velký špatný. Pro mne osobně je dost zajímavé, že DXY se akorát drží u klíčové úrovně a BTC stejně dumpuje/stagnuje. Řečené rozhodně není pro Bitcoin bullish, protože co bude dělat, jestli DXY začne pumpovat?

Aktuální situace na 1D TF BTC

Dostáváme se k dennímu grafu BTC, kde jak sami můžete sledovat, testujeme trendovou linii. Pokud dojde k jejímu proražení, může začít panika. Respektive i dosavadní býci mohou změnit v mžiku svůj bias a zkusit se svézt dolů. Když totiž dojde k porušení střednědobé expanzivní struktury, je docela lákavé tam hodit short.

Zas na druhou stranu, jestli se podaří diagonálu ubránit, jedná se nesporně o býčí signál. Jinak svíce za včerejší den pěkná teda není, ale nic hrozivého. Abych vysvětlil na pravou míru, co myslím, tak velikostně a dle objemů není uvedená bearish svíce hrozivá. Nicméně z těla svíčky usuzuji, že býci se již nesnaží tolik propad vykupovat.

Indikátory

Denní RSI je na 50 bodech, ale nezajímavější je, že se na indikátoru rýsuje trojúhelníková struktura, u které hrozí breakdown. Na MACD je čerstvě po bearish crossu a negativní momentum pomalu nabírá sílu.

Aktuální situace na 4H TF BTC

BTC

Hodně jsem spoléhal na zakreslenou struktura, ze které jsem vycházel, co se týče odhadu blízkého průrazu. Leč v sobotu mne zmíněná struktura dost zklamala, protože při zdánlivém průrazu spodní stěny se vlastně nic nestalo. Skoro jako by tam ta křivka ani nebyla, z čehož jsem byl tedy dost zmatený, protože s takovou by se Bitcoin mohl plácat dalších několik dní.

Leč kurz nebyl schopen prorazit skrze S/R Level 58 189 USD, takže šlo v grafu identifikovat malý symetrický triangl. V tu chvíli bylo zřejmé, že se na „topu“ generuje jakási rovnováha, což potvrzuje i volume profile. A otázkou byla, zda dochází k v rámci této rovnováhy k reakumulaci, či distribuci.

Vzhledem k tomu, že cena mírně dumpla, tak se nám jeví jako pravděpodobnější distribuce. Distribuce ovšem neprobíhala moc dlouho a ani samotný drop není nic závratného. Ovšem jedna rudá 4H svíce má o něco větší objemy než ta z půlce března. Vlastně se jedná o největší volume za současný měsíc.

Medvědi tedy na trhu jsou a roste jim sebevědomí. Jak jsem ale říkal, propad není významný a objemy jsou lehký nadprůměr. V kontrastu s únorovými dropy jsou mnohem slabší. Navíc poslední zavřená svíce má podobu Pin baru, leč s průměrnými objemy. Ale dřív si s tím býci vystačili na odraz, takže uvidíme, zda mají pořád sílu. Nicméně řečený Pin bar samozřejmě souvisí s diagonálou z předešlého grafu. Zkrátka se brání trendová struktura.

Indikátory

Křivka na 4H RSI udělal dno na hraničních 30 bodech, což je nejhlouběji za poslední měsíc. Jestli se podaří těch 30 bodů prorazit, asi nás čeká ještě pokles.

Závěrem

Na základě denního grafu mají býci unikátní šanci cenu pushnout up. Otázkou je, zda toho využijí, protože jakékoliv zaváhání mohou naopak vzít ve svůj prospěch medvědí. Ať tohle celé dopadne jakkoliv, závěr března se určitě nudit nebudeme.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Daxti

Ano, dnes se to zdá jasně nalajnované a s TA se dá jedině souhlasit. Nesmíme prorazit support.

Jiří
Hodnocení článku :
     

Horší resp víc bearish by to bylo až při poklesu a udržení se pod $45k. Ale nemyslím, že na takový scénář je na trhu dostatek prodávajicích, aspoň zatím ne dle onchain dat. Takže zatím jde jen o rozšíření konsolidační oblasti a dle onchain dat jde spíše o akumulaci. Tedy čím déle bude BTC setrvávat v oblasti $45k až $58k, tím silnější a stabilnější bude pak růst po proražení $60k. V podstatě každý týden navíc strávený v této oblasti dělá silnější základ pro cenu nad $100k. Rozhodně bude šance na překonání $100k růst víc, než kdyby to upalovalo rovnou UP bez objemů už 14 dní zpět. Za mě tedy zatím aktuální situace rozhodně pozitivní pro budoucí vývoj.

pietro

Jdeme výrazně nad 100k, možná na několikanásobek.
Ale není kam spěchat. Do konce roku času dost.. 🙂

Michal
Hodnocení článku :
     

Jdeme vyplnit gap na 10k, to je jasný, a kdo to nevidí, je logicky hejl….. 😛

Poslední editace 1 rok před přes Michal
pietro

Tak to teda fakt nejdeme.. 🙂

Michal
Hodnocení článku :
     

Zdravím Jaroslave,
v první řadě bych chtěl poděkovat za tvé TA, které rozšířily mé povědomí nad rámec fundamentu BTC. Zajímalo by mě, jaký máš názor na analýzy a predikce tradera/analitika Alessio Rastani, má i svůj YT kanál. Předpovídá deflaci a posledně se vyjádřil k BTC trendu (více než 200 dní jsme neotestovali weekly 21 EMA)
Díky!

Tomáš

Pěkný den Jaroslave, je nějaký důvod proč je v koši měn zastoupena švédská koruna?

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: